Pigmentum Castellani

1 g płynu zawiera 40 mg fenolu, 80 mg rezorcynolu i 8 mg kwasu borowego.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Pigmentum Castellani but. 125 g, płyn na skórę 19,80zł 2017-10-31

Działanie

Preparat złożony, wykazujący działanie odkażające, grzybobójcze, przeciwzapalne i złuszczające. Fenol działa grzybobójczo i bakteriobójczo (na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, mykobakterie, wirusy i niektóre grzyby). Kwas borowy działa słabo bakteriostatycznie i grzybostatycznie (Candida albicans, Candida krusei). Rezorcynol działa słabo odkażająco i złuszczająco, ponadto ma działanie bakteriobójcze i ściągające. Zawarty w preparacie barwnik (fuksyna) pomaga w uwidocznieniu miejsca aplikacji, wzmaga również działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Kwas borowy zasadniczo nie przenika przez nieuszkodzoną skórę, wchłaniany jest przez uszkodzoną skórę, rany i błony śluzowe. Fenol wchłania się przez skórę i błony śluzowe, szybko ulega dystrybucji do wszystkich tkanek. Rezorcynol wchłania się z powierzchni skóry i obszaru owrzodzeń.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli: smarować lub pędzlować 2-3 razy na dobę chorobowo zmienione powierzchnie skóry. Dzieci > 3 lat i młodzież: zmienioną skórę smarować raz na dobę. Czas leczenia nie powinien być dłuższy niż 7 dni.

Wskazania

Powierzchowne grzybice i powierzchowne zakażenia bakteryjne skóry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Noworodki, niemowlęta oraz dzieci < 3 lat.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość kwasu borowego nie stosować długotrwale oraz na duże powierzchnie skóry, jak również na obszary skóry pozbawionej naskórka, na skórę ze zmianami zapalnymi, zwłaszcza u małych dzieci. Ze względu na zawartość fenolu nie stosować opatrunków okluzyjnych i bandaży. Nie stosować preparatu w przypadku widocznego zmętnienia i wytrącenia osadu (możliwość wystąpienia methemoglobinemii po zastosowaniu preparatu, który uległ rozkładowi).

Niepożądane działanie

Rzadko: podrażnienie skóry.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży, chyba że jest to niezbędne, po rozważeniu korzyści i ryzyka. Nie określono bezpieczeństwo stosowania u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Lek silnie barwi skórę.

Preparat zawiera substancje Boric acid, Resorcinol, Phenol.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g płynu zawiera 40 mg fenolu, 80 mg rezorcynolu i 8 mg kwasu borowego.

1 czopek zawiera 42,4 mg zasadowego galusanu bizmutu, 17,4 mg tlenku bizmutu, 0,6 mg oksyjodogalusanu bizmutu, 17,4 mg rezorcynolu, 357 mg kwasu borowego, 212 mg tlenku cynku, 35,4 mg balsamu peruwiańskiego.

100 g płynu zawiera: 3 g kwasu borowego, 2 g rezorcynolu, 0,2 g lewomentolu, 0,05 g tymolu.

1 g roztworu zawiera 30 mg kwasu borowego.

1 g pudru zawiera 100 mg kwasu borowego i 10 mg kwasu salicylowego.

1 g maści zawiera 5 mg kwasu borowego. Preparat zawiera lanolinę.

100 g preparatu Acifungin zawiera: 2,5 g kwasu borowego, 0,6 g kwasu salicylowego, 1 g kwasu galusowego bezwodnego, 1,2 g kwasu octowego lodowatego, 6,1 g taniny, 1 g salicylanu metylu. 100 g preparatu Acifungin forte zawiera: 4,024 g kwasu borowego, 0,966 g kwasu salicylowego, 1,61 g kwasu galusowego bezwodnego, 2 g kwasu octowego lodowatego, 4,4 g taniny, 1 g salicylanu metylu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.