Picato®

1 g żelu zawiera 150 µg mebutynianu ingenolu (każda tubka zawiera 70 µg mebutynianu ingenolu).

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Picato® 2 tub. po 0,47 g, żel 387,69zł 2017-10-31

Działanie

Mechanizm działania mebutynianu ingenolu w rogowaceniu słonecznym nie został jeszcze w pełni określony. W modelach in vivo i in vitro wykazano podwójny mechanizm działania: indukcja śmierci komórek w obrębie zmiany miejscowej; pobudzanie odpowiedzi zapalnej charakteryzującej się miejscowym wytwarzaniem prozapalnych cytokin i chemokin oraz gromadzeniem się komórek immunokompetentnych. Miejscowe zastosowanie indukuje martwicę naskórka i głęboką odpowiedź zapalną zarówno w naskórku jak w górnych warstwach leczonej skóry zdominowaną przez naciekające komórki T, neutrofile i makrofagi. Po podaniu na skórę nie obserwowano wchłaniania ogólnoustrojowego mebutynianu ingenolu na poziomie lub powyżej dolnej granicy oznaczalności.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku). Rogowacenie słoneczne na twarzy i owłosionej skórze głowy: jedną tubę żelu 0,015% (zawierającą 70 µg mebutynianu ingenolu) należy nakładać na zmienioną chorobowo powierzchnię raz na dobę przez 3 kolejne dni. Leczenie szyi: jeżeli więcej niż połowa leczonej powierzchni jest zlokalizowana na górnej części szyi należy zastosować takie samo dawkowanie jak na skórze twarzy i owłosionej skórze głowy. Jeżeli więcej niż połowa leczonej powierzchni jest zlokalizowana na dolnej części szyi, należy zastosować takie samo dawkowanie jak na skórze tułowia i kończyn (żel o większym stężeniu mebutynianu ingenolu). W przypadku jednoczesnego leczenia zmian na twarzy, owłosionej skórze głowy czy jakiejkolwiek innej powierzchni na tułowiu lub kończynach, należy poinformować pacjenta o konieczności stosowania odpowiednich dawek; nie stosować dawki 500 μg/g na twarzy lub owłosionej skórze głowy, gdyż może to spowodować częstsze występowanie miejscowych odpowiedzi skórnych. Optymalny wynik leczenia może być oceniony po około 8 tyg. terapii. Można powtórzyć cykl leczenia preparatem w przypadku stwierdzenia niecałkowitej odpowiedzi podczas badania kontrolnego po 8 tyg., bądź w przypadku zmian, które zostały uznane za wyleczone podczas tego badania, a ich nawrót został stwierdzony na kolejnych wizytach. Szczególne grupy pacjentów. Nie stosowano leku w populacji dzieci i młodzieży. U pacjentów w podeszłym wieku nie jest konieczna modyfikacja dawki. Sposób podania. Zawartość jednej tuby pokrywa 25 cm2 leczonej powierzchni (np. 5 cm x 5 cm). Zawartość tuby należy nałożyć na jedną leczoną powierzchnię 25 cm2. Tuba jest przeznaczona tylko do jednorazowego użycia. Natychmiast po aplikacji leku, a także pomiędzy aplikacjami leku na dwie różne powierzchnie wymagające różnych dawek leku (różne stężenia), należy umyć ręce mydłem i wodą. W przypadku leczenia rąk, należy umyć tylko opuszek palca, którym nakładano żel. Należy unikać mycia i dotykania leczonej powierzchni przez 6 h po aplikacji. Po tym czasie leczona powierzchnia może być umyta łagodnym mydłem i wodą. Nie należy nakładać leku bezpośrednio po wzięciu prysznica i przynajmniej na 2 h przed snem. Nie należy zakrywać leczonej powierzchni opatrunkami okluzyjnymi po aplikacji.

Wskazania

Miejscowe leczenie rogowacenia słonecznego, bez hiperkeratozy, bez cech przerostu, u pacjentów dorosłych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Nie stosować żelu dopóki skóra nie zagoi się po uprzednim leczeniu jakimkolwiek innym lekiem czy leczeniu chirurgicznym. Nie stosować na otwarte rany lub na uszkodzoną skórę. Nie stosować wewnątrz nozdrzy, wewnątrz ucha lub na usta. Nie stosować w okolicy oczu; kontakt z oczami może spowodować chemiczne zapalenie spojówek i oparzenia rogówki; należy zachować szczególne środki ostrożności, aby uniknąć przypadkowego przeniesienia żelu do oczu. Miejscowe odpowiedzi skórne (rumień, złuszczanie się skóry oraz strupienie po aplikacji żelu) zazwyczaj ustępują w ciągu 2 tyg. po rozpoczęciu leczenia w obrębie twarzy i owłosionej skóry głowy i w ciągu 4 tyg. po rozpoczęciu leczenia w okolicy tułowia i kończyn - nie można adekwatnie ocenić wyniku leczenia dopóki reakcje te nie ustąpią. Brak danych dotyczących leczenia pacjentów z obniżoną odpornością, jednak nie przypuszcza się, że wystąpi ryzyko działania ogólnego, ponieważ mebutynian ingenolu nie wchłania się ogólnoustrojowo. W trakcie leczenia unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne (w tym lampy czy łóżka opalające) lub je zminimalizować. Ze względu na ryzyko rogowiaka kolczystokomórkowego na leczonej powierzchni (od tygodni do miesięcy po zastosowaniu) pacjentom należy poradzić, aby zachowali czujność i w przypadku pojawienia się jakiejkolwiek zmiany na leczonej powierzchni, powinni natychmiast skontaktować się z lekarzem. W przypadku klinicznie atypowych zmian rogowacenia słonecznego lub zmian podejrzanych o nowotwór złośliwy, należy przeprowadzić biopsję w celu ustalenia odpowiedniego leczenia.

Niepożądane działanie

Bardzo często: reakcje w miejscu aplikacji (krosty, nadżerka, pęcherzyki, obrzęk, łuszczenie, strup, rumień, ból). Często: infekcja w miejscu aplikacji, świąd i podrażnienie w miejscu aplikacji, obrzęk powiek i obrzęk okołooczodołowy (obrzęk w miejscu aplikacji na twarzy lub owłosionej skórze głowy może przemieszczać się w okolicę oka), ból głowy. Niezbyt często: nadwrażliwość (w tym obrzęk naczyniowy), chemiczne zapalenie spojówek i oparzenie rogówki (w związku z przypadkową ekspozycją oczu), ból oka, reakcje w miejscu aplikacji (wyciek, parestezje, owrzodzenie, zmiany pigmentacji, uczucie ciepła). Rzadko: bliznowacenie w miejscu aplikacji.

Ciąża i laktacja

Mebutynian ingenolu po zastosowaniu miejscowym nie wchłania się ogólnoustrojowo, dlatego nie przewiduje się wpływu leku na płód, noworodka i (lub) niemowlę karmione piersią. Jednak w celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania leku w czasie ciąży. Karmiąca matka powinna zostać poinformowana, że należy unikać fizycznego kontaktu noworodka i (lub) niemowlęcia z powierzchnią leczonej skóry przez 6 h po aplikacji żelu.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Interakcje z lekami systemowymi są mało prawdopodobne z uwagi na to, że mebutynian ingenolu nie wchłania się do krwioobiegu.

Preparat zawiera substancję Ingenol mebutate .

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g żelu zawiera 150 µg mebutynianu ingenolu (każda tubka zawiera 70 µg mebutynianu ingenolu).

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.