PentoHEXAL® retard 600

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 600 mg pentoksyfiliny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
PentoHEXAL® retard 600 30 szt., tabl. o przedł. uwalnianiu 41,07zł 2017-10-31

Działanie

Pentoksyfilina ma właściwości przeciwzakrzepowe, ułatwia przepływ krwi przez naczynia włosowate, poprawiając ukrwienie tkanek. Wykazuje następujące właściwości: zwiększa elastyczność krwinek czerwonych, hamuje agregację krwinek czerwonych, hamuje agregację płytek krwi poprzez zwiększenie syntezy prostacykliny, zmniejsza patologicznie zwiększone stężenie fibrynogenu, hamuje przyleganie leukocytów do śródbłonka, zmniejsza aktywację leukocytów i wynikające z niej uszkodzenie śródbłonka, zmniejsza lepkość krwi. Opisano też nieznaczne działanie rozszerzające naczynia i inotropowo dodatnie. Po podaniu doustnym wchłania się szybko i niemal całkowicie z przewodu pokarmowego. Lek metabolizowany jest prawie całkowicie w wątrobie. Ze względu na znaczący efekt pierwszego przejścia dostępność układowa wynosi 20-30%. Stężenie czynnego metabolitu jest dwukrotnie większe niż pentoksyfiliny. T0,5 pentoksyfiliny wynosi około 1,6 h. Wydalana jest głównie przez nerki w postaci metabolitów, tylko 4 % wydala się z kałem. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby T0,5 jest wydłużony, a biodostępność zwiększona.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 tabl. 2 razy na dobę, rano i wieczorem. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny Sposób podania. Preparat przyjmować po posiłku, tabl. połykać w całości popijając dużą ilością wody.

Wskazania

Zaburzenia ukrwienia obwodowego: miażdżyca tętnic kończyn dolnych z chromaniem przestankowym (II okres wg Fontaine'a), choroba Buergera. Łagodne objawy niedokrwienia o.u.n., zaburzenia krążenia w siatkówce oka w przebiegu cukrzycy lub nadciśnienia, o ile nie doszło do wylewu krwi do siatkówki.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na pentoksyfilinę, inne pochodne metyloksantyny lub pozostałe składniki preparatu. Niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu. Krwawienie o znacznym nasileniu i choroby z dużym ryzykiem krwotoków. Wylew krwi do siatkówki.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, niedociśnieniem tętniczym, miażdżycą naczyń wieńcowych, miażdżycą naczyń mózgowych, po zawale mięśnia sercowego, po zabiegu chirurgicznym. Ostrożnie stosować u pacjentów ze zmniejszonym lub zmiennym ciśnieniem tętniczym; może być konieczne dostosowanie dawkowania. Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny <30ml/min) lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby (konieczne jest zmniejszenie dawki). Lek stosować ostrożnie u pacjentów, u których stwierdzono określone choroby z autoagresji (toczeń rumieniowaty układowy, kolagenozy mieszane) oraz u pacjentów ze zwiększoną skłonnością do krwawień (np. przyjmujących leki przeciwzakrzepowe) lub z zaburzeniami krzepnięcia. Preparatu nie należy stosować u dzieci ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.

Niepożądane działanie

Często: nudności, wymioty, wzdęcia, uczucie pełności, biegunka, uderzenia gorąca (zaczerwienienie twarzy, uczucie gorąca). Niezbyt często: zaburzenia rytmu serca (np. tachykardia), ból i zawroty głowy, niepokój, zaburzenia snu, reakcje nadwrażliwości (świąd, rumień, pokrzywka). Rzadko: nagłe zmniejszenie ciśnienia tętniczego i objawy dławicy piersiowej (głównie podczas stosowania dużych dawek), krótkotrwałe krwawienia (np. w obrębie skóry, błon śluzowych, żołądka i jelit). Bardzo rzadko: cholestaza wewnątrzwątrobowa oraz zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, małopłytkowość, aseptyczne zapalenie opon mózgowych (prawdopodobnie predysponowani są pacjenci z chorobami z autoagresji), ciężkie reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, wstrząs anafilaktyczny).

Ciąża i laktacja

Nie stosować w okresie ciąży. Pentoksyfilina w niewielkich ilościach przenika do mleka matki - w okresie karmienia piersią stosować jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Interakcje

Pentoksyfilina może nasilać działanie leków zmniejszających ciśnienie krwi, leków przeciwzakrzepowych (należy zachować ostrożność ze względu na zwiększone ryzyko krwawień), insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych (należy regularnie kontrolować stężenie glukozy ze względu na ryzyko hipoglikemii). Pentoksyfilina zwiększa stężenie teofiliny we krwi oraz może nasilić jej działania niepożądane.

Preparat zawiera substancję Pentoxifylline.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 400 mg lub 600 mg pentoksyfiliny.

1 tabl. powl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 400 mg pentoksyfiliny.

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 600 mg pentoksyfiliny.

1 tabl. powl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 400 mg pentoksyfiliny.

1 tabl. drażowana zawiera 100 mg pentoksyfiliny. Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

1 ampułka roztworu (5 ml) zawiera 100 mg; 1 ampułka koncentratu (15 ml) zawiera 300 mg pentoksyfiliny.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.

1 tabl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg ramiprylu.

1 tabl. powl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 3,75 mg, 5 mg, 7,5 mg lub 10 mg fumaranu bisoprololu.

1 tabl. zawiera 5 mg lub 10 mg torasemidu.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

1 ampułka 5 ml zawiera 50 mg lub 200 mg dopaminy (roztwór 1% lub 4%) i odpowiednio 3,17mg i 12,27 mg sodu oraz pirosiarczyn sodu.

100 g preparatu zawiera: 50 g nalewki z ziela konwalii mianowanej, 25 g nalewki z kwiatostanu głogu i 25 g nalewki z korzenia kozłka lekarskiego. Preparat zawiera etanol.

1 kaps. zawiera 5 mg izradypiny.

1 tabl. powl. zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg chlorowodorku benazeprylu. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę

HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę lub małopłytkowość poheparynowa, to jeden z niepożądanych skutków ubocznych, który jest charakterystycznych dla tego leku przeciwkrzepliwego. ...

więcej

SKAZA KRWOTOCZNA powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi SKAZA KRWOTOCZNA powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi

Skaza krwotoczna oznacza zwiększoną skłonność do często obfitych krwawień samoistnych lub pourazowych. Skaza krwotoczna może więc oznaczać krwawienia nawet z najmniejszej rany, ...

więcej

Niedomykalność zastawki aortalnej serca - objawy i leczenie Niedomykalność zastawki aortalnej serca - objawy i leczenie

Niedomykalność zastawki aortalnej to wada serca, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, przyczyniając się do systematycznego upośledzania funkcji serca. ...

więcej

CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol

Cholesterol - zarówno ten dobry, jak i zły - choć brzmi groźnie, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez dobrego i złego ...

więcej

TROMBOFILIA (nadkrzepliwość) - przyczyny, objawy i leczenie TROMBOFILIA (nadkrzepliwość) - przyczyny, objawy i leczenie

Trombofilia, czyli nadkrzepliwość, to skłonność do tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Jest to stan zagrażający życiu, ponieważ skrzepy mogą przemieszczać się ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.