Pecto Drill®

1 tabl. do ssania zawiera 750 mg karbocysteiny; 100 ml syropu zawiera 5 g karbocysteiny. Tabl. do ssania zawierają sorbitol i aspartam; syrop zawiera sacharozę i parahydroksybenzoesan metylu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Pecto Drill® but. 200 ml, syrop 16,00zł 2017-10-31

Działanie

Lek mukolityczny. Karbocysteina wpływa na skład (ilość i rodzaj glikoprotein) wydzieliny oskrzelowej, zmniejsza rozrost komórek kubkowych oraz pobudza syntezę sialomucyn. W wyniku tego zmniejsza lepkość śluzu i ułatwia odkrztuszanie. Karbocysteina jest szybko wchłaniana po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie w osoczu występuje w ciągu 2 h. Biodostępność jest mała (mniej niż 10% podanej dawki), co spowodowane jest najprawdopodobniej metabolizmem w przewodzie pokarmowym i efektem pierwszego przejścia przez wątrobę. T0,5 wynosi ok. 2 h. Karbocysteina i jej metabolity wydalane są przez nerki.

Dawkowanie

Doustnie. Karbocysteinę podaje się w dawce 20-30 mg/kg mc./dobę. Tabl. do ssania. Dorośli: 1 tabl. 3 razy na dobę; tabl. należy żuć lub ssać. W przypadku konieczności dłuższego stosowania dawkę dobową należy zmniejszyć do 1,5 g. Syrop. Dorośli i młodzież >12 lat: początkowo należy stosować dawkę 2,25 g karbocysteiny na dobę w 3 dawkach podzielonych, tj. 750 mg (15 ml syropu) 3 razy na dobę, a następnie po wystąpieniu działania mukolitycznego zmniejszyć dawkę do 1,5 g karbocysteiny na dobę, tj. 500 mg (10 ml syropu) 3 razy na dobę. Dzieci w wieku od 6-12 lat: 250 mg (5 ml syropu) 3 razy na dobę. Dzieci w wieku od 2-5 lat: od 125 do 250 mg (2,5-5 ml syropu) 2 razy na dobę. Zaleca się, aby dziecko popiło przyjętą dawkę syropu wodą. Nie należy stosować leku przed snem.

Wskazania

Objawowe leczenie chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na karbocysteinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Tabl. do ssania - nie stosować u chorych na fenyloketonurię (ze względu na zawartość aspartamu).

Środki ostrożności

Zachować ostrożność u pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie. W przypadku wystąpienia obfitej, ropnej wydzieliny i gorączki, a także w przypadku przewlekłej choroby oskrzeli lub płuc należy zastanowić się nad kontynuacją leczenia tym lekiem, a także zweryfikować diagnozę i zastosować inne leki np. antybiotyki. Tabletki zawierają sorbitol, dlatego nie należy ich stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Syrop zawiera sacharozę, należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą; pacjenci z rzadkimi, dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować leku. Syrop zawiera parahydroksybenzoesan metylu, który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Syrop nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: ból brzucha, biegunka, krwawienia z przewodu pokarmowego, nudności, wymioty, ból głowy, skórne reakcje alergiczne, w tym wysypka rumieniowata, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy oraz wysypka polekowa. W przypadku wystąpienia takich objawów należy zmniejszyć dawkę lub przerwać stosowanie leku.

Ciąża i laktacja

Badania na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego karbocysteiny. Ze względu na brak danych dotyczących stosowania karbocysteiny w okresie ciąży, nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Uwagi

15 ml syropu (jedna miarka) zawiera 6 g sacharozy - należy wziąć to pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Interakcje

W trakcie leczenia karbocysteiną nie należy stosować leków przeciwkaszlowych ani zmniejszających wydzielanie śluzu oskrzelowego.

Preparat zawiera substancję Carbocisteine.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml syropu zawiera 50 mg karbocysteiny. Preparat zawiera sorbitol, glicerol oraz parahydroksybenzoesan metylu.

1 tabl. do ssania zawiera 750 mg karbocysteiny; 100 ml syropu zawiera 5 g karbocysteiny. Tabl. do ssania zawierają sorbitol i aspartam; syrop zawiera sacharozę i parahydroksybenzoesan metylu.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.