Pecto Drill®

1 tabl. do ssania zawiera 750 mg karbocysteiny; 100 ml syropu zawiera 5 g karbocysteiny. Tabl. do ssania zawierają sorbitol i aspartam; syrop zawiera sacharozę i parahydroksybenzoesan metylu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Pecto Drill® but. 200 ml, syrop 16,00 zł 2017-10-31

Działanie

Lek mukolityczny. Karbocysteina wpływa na skład (ilość i rodzaj glikoprotein) wydzieliny oskrzelowej, zmniejsza rozrost komórek kubkowych oraz pobudza syntezę sialomucyn. W wyniku tego zmniejsza lepkość śluzu i ułatwia odkrztuszanie. Karbocysteina jest szybko wchłaniana po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie w osoczu występuje w ciągu 2 h. Biodostępność jest mała (mniej niż 10% podanej dawki), co spowodowane jest najprawdopodobniej metabolizmem w przewodzie pokarmowym i efektem pierwszego przejścia przez wątrobę. T0,5 wynosi ok. 2 h. Karbocysteina i jej metabolity wydalane są przez nerki.

Dawkowanie

Doustnie. Karbocysteinę podaje się w dawce 20-30 mg/kg mc./dobę. Tabl. do ssania. Dorośli: 1 tabl. 3 razy na dobę; tabl. należy żuć lub ssać. W przypadku konieczności dłuższego stosowania dawkę dobową należy zmniejszyć do 1,5 g. Syrop. Dorośli i młodzież >12 lat: początkowo należy stosować dawkę 2,25 g karbocysteiny na dobę w 3 dawkach podzielonych, tj. 750 mg (15 ml syropu) 3 razy na dobę, a następnie po wystąpieniu działania mukolitycznego zmniejszyć dawkę do 1,5 g karbocysteiny na dobę, tj. 500 mg (10 ml syropu) 3 razy na dobę. Dzieci w wieku od 6-12 lat: 250 mg (5 ml syropu) 3 razy na dobę. Dzieci w wieku od 2-5 lat: od 125 do 250 mg (2,5-5 ml syropu) 2 razy na dobę. Zaleca się, aby dziecko popiło przyjętą dawkę syropu wodą. Nie należy stosować leku przed snem.

Wskazania

Objawowe leczenie chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na karbocysteinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Tabl. do ssania - nie stosować u chorych na fenyloketonurię (ze względu na zawartość aspartamu).

Środki ostrożności

Zachować ostrożność u pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie. W przypadku wystąpienia obfitej, ropnej wydzieliny i gorączki, a także w przypadku przewlekłej choroby oskrzeli lub płuc należy zastanowić się nad kontynuacją leczenia tym lekiem, a także zweryfikować diagnozę i zastosować inne leki np. antybiotyki. Tabletki zawierają sorbitol, dlatego nie należy ich stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Syrop zawiera sacharozę, należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą; pacjenci z rzadkimi, dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować leku. Syrop zawiera parahydroksybenzoesan metylu, który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Syrop nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: ból brzucha, biegunka, krwawienia z przewodu pokarmowego, nudności, wymioty, ból głowy, skórne reakcje alergiczne, w tym wysypka rumieniowata, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy oraz wysypka polekowa. W przypadku wystąpienia takich objawów należy zmniejszyć dawkę lub przerwać stosowanie leku.

Ciąża i laktacja

Badania na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego karbocysteiny. Ze względu na brak danych dotyczących stosowania karbocysteiny w okresie ciąży, nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Uwagi

15 ml syropu (jedna miarka) zawiera 6 g sacharozy - należy wziąć to pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Interakcje

W trakcie leczenia karbocysteiną nie należy stosować leków przeciwkaszlowych ani zmniejszających wydzielanie śluzu oskrzelowego.

Cena

Pecto Drill®, cena 100% 16,00 zł

Preparat zawiera substancję Carbocisteine.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. do ssania zawiera 750 mg karbocysteiny; 100 ml syropu zawiera 5 g karbocysteiny. Tabl. do ssania zawierają sorbitol i aspartam; syrop zawiera sacharozę i parahydroksybenzoesan metylu.

1 ml syropu zawiera 50 mg karbocysteiny. Preparat zawiera sorbitol, glicerol oraz parahydroksybenzoesan metylu.

1 ml roztworu doustnego zawiera 50 mg karbocysteiny. Preparat zawiera czerwień koszenilową (E124), parahydroksybenzoesan metylu, sód.

Najczęściej wyszukiwane

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 saszetka zawiera 500 mg paracetamolu, 200 mg kwasu askorbowego i 25 mg maleinianu feniraminy. Preparat zawiera sacharozę i etanol.

1 ml zawiesiny do nebulizacji zawiera 0,125 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg budezonidu.

1 ml syropu zawiera 3 mg lub 6 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol.

1 dawka dostarczona (dawka opuszczająca ustnik inhalatora) zawiera 80 µg, 160 µg lub 320 µg budezonidu i odpowiednio 4,5 µg, 4,5 µg lub 9 µg dwuwodnego fumaranu formoterolu. Preparat zawiera laktozę.

1 ml roztworu zawiera 20 mg teofiliny. Preparat zawiera sód.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę. 1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 75 mg chlorowodorku ambroksolu; kapsułki zawierają sacharozę i indygotynę. 1 ml kropli doustnych zawiera 7,5 mg chlorowodorku ambroksolu. 5 ml syropu zawiera 15 mg lub 30 mg chlorowodorku ambroksolu; syropy zawierają sorbitol. 1 rozpylenie 0,2 ml (1 dawka) roztworu doustnego zawiera 10 mg chlorowodorku ambroksolu; roztwór zawiera etanol i lewomentol.

1 kaps. zawiera 143 µg maleinianu indakaterolu, co odpowiada 110 µg indakaterolu oraz 63 µg bromku glikopironiowego, co odpowiada 50 µg glikopironium. 1 dostarczona dawka (dawka, która wydostaje się z ustnika inhalatora) zawiera 110 µg maleinianu indakaterolu, co odpowiada 85 µg indakaterolu oraz 54 µg bromku glikopironiowego, co odpowiada 43 µg glikopironium. Preparat zawiera laktozę.

1 ml zawiesiny do nebulizacji zawiera odpowiednio: 0,125 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg budezonidu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Płuca - budowa, funkcje, choroby Płuca - budowa, funkcje, choroby

Płuca znajdują się w klatce piersiowej i są częścią układu oddechowego. Ich najważniejszym zadaniem jest przenoszenie tlenu z powietrza do krwi oraz ...

więcej

Astma oskrzelowa - objawy, przyczyny i skuteczne leczenie Astma oskrzelowa - objawy, przyczyny i skuteczne leczenie

Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych. Astma to choroba o zmiennym przebiegu, jej objawy trudno przewidzieć. Czasem dolegliwości pojawiają się ...

więcej

Jak zwalczyć zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu? Sprawdź! Jak zwalczyć zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu? Sprawdź!

Zanieczyszczone powietrze w domu to wina m. in. szkodliwych substancji: tlenku i dwutlenku węgla, tlenku azotu, formaldehydu, a także pleśni, glonów, grzybów ...

więcej

Maski antysmogowe chronią przed zanieczyszczonym powietrzem? Maski antysmogowe chronią przed zanieczyszczonym powietrzem?

Maski antysmogowe, które mają chronić przed oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem, stają się coraz popularniejsze. Wszystko dlatego, że poziom toksycznych substancji w powietrzu jest ...

więcej

Jak się chronić przed smogiem? Jak się chronić przed smogiem?

Jak się chronić przed smogiem? To pytanie szczególnie ważne w Polsce - kraju, w którym, według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, znajdują się ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.