Patentex Oval N

1 globulka zawiera 75 mg nonoksynolu-9.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Patentex Oval N 12 szt., globulki dopochwowe 35,54 zł 2018-01-25

Działanie

Nonoksynol-9, jest niejonowym związkiem powierzchniowo czynnym o działaniu plemnikobójczym. Powoduje natychmiastowe zahamowanie funkcji życiowych plemników poprzez utratę błony komórkowej, utratę akrosomalnego kompleksu błonowego oraz zmiany w strukturze jądra i mitochondriów. Na podstawie przeprowadzonych badań klinicznych wartość wskaźnika Pearla, określającego skuteczność metod antykoncepcyjnych, określono na 0,3 – 1,6. Po podaniu dopochwowym nonoksynol-9 nie jest wykrywany w ludzkiej surowicy.

Dawkowanie

Globulkę należy umieścić w pochwie na głębokość palca, przynajmniej 10 min przed stosunkiem. Zaleca się wprowadzenie następnej globulki, gdy ejakulacja nie odbyła się w ciągu pierwszej godziny, mimo że globulka zachowuje skuteczność do 2 h. Przed następnym stosunkiem, bez względu na czas jaki upłynął od poprzedniego stosunku, należy założyć kolejną globulkę i odczekać 10 min.

Wskazania

Antykoncepcja.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą, krwawienie z pochwy, zapalenie pochwy lub zapalenie szyjki macicy.

Środki ostrożności

W przypadku nieprawidłowego użycia może dojść do niepożądanej ciąży. Preparat nie zapewnia ochrony przed wirusem HIV/AIDS i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. W celu ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową globulkę należy stosować równocześnie z prezerwatywą. Należy zachować szczególną ostrożność jeśli poprzednie zastosowanie spowodowało podrażnienie pochwy.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana w pacjentek i pacjentów: dyskomfort narządów płciowych (u pacjentek: upławy, suchość pochwy; u pacjentek i pacjentów: uczucie pieczenia, nadżerki narządów płciowych, parestezje narządów płciowych żeńskich/męskich), miejscowe uczucie ciepła, utrudnione oddawanie moczu.

Ciąża i laktacja

Nie ma wskazań do stosowania preparatu w okresie ciąży. Ze względów bezpieczeństwa nie należy stosować globulki w okresie połogu. Ze względu na brak danych o bezpieczeństwie stosowania preparatu w okresie laktacji, nie należy stosować globulek w czasie karmienia piersią.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługę maszyn.

Interakcje

Nie zaleca się stosowania globulki równocześnie z innymi lekami podawanymi dopochwowo. Możliwe jest stosowanie globulek równocześnie z prezerwatywą.

Cena

Patentex Oval N, cena 100% 35,54 zł

Preparat zawiera substancję Nonoxinol-9.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

1 kaps. miękka zawiera 100 lub 200 mg progesteronu (mikronizowanego).

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. zawiera 2 mg lub 4 mg doksazosyny. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 3 mg drospirenonu oraz 0,02 mg lub 0,03 mg etynyloestradiolu; preparat zawiera laktozę.

1 kaps. zawiera 0,5 mg dutasterydu.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. zawiera 1 mg, 2 mg lub 4 mg doksazosyny (w postaci mezylanu). Lek zawiera laktozę.

1 kaps. dopochwowa zawiera 200 mg azotanu fentikonazolu (oraz parahydroksybenzoesan etylu i sól sodową parahydroksybenzoesanu propylu).

Opakowanie zawiera 21 tabl. o składzie: 0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etynyloestradiolu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Wielotorbielowatość nerek: przyczyny, objawy, leczenie Wielotorbielowatość nerek: przyczyny, objawy, leczenie

Wielotorbielowatość nerek, zarówno autosomalnie dominująca (ADPKD), jak i autosomalnie recesywna (ARPKD) to choroba genetyczną, która prowadzi do niewydolności nerek. Nie ma nią ...

więcej

To warto wiedzieć o nietrzymaniu moczu To warto wiedzieć o nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu to nic strasznego – dotyka ono 1 na 3 kobiety po 45. roku życia i 1 na 4 mężczyzn po ...

więcej

Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu? Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu?

Częstomocz to objaw chorobowy, który może mieć wiele przyczyn. Częste oddawanie moczu zwykle jest związane z infekcją układu moczowego, jednak w niektórych ...

więcej

Kamica nerkowa – rodzaje, objawy, leczenie Kamica nerkowa – rodzaje, objawy, leczenie

Kamica nerkowa to cztery schorzenia układu moczowego o podobnych objawach, ale innych przyczynach. U podłoża kamicy cystynowej leży wada wrodzona, trzy pozostałe ...

więcej

Kamica nerkowa - leczenie. Sposoby na kamicę nerkową Kamica nerkowa - leczenie. Sposoby na kamicę nerkową

Kamienie w nerkach tworzą się trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Przyczyną ich powstawania jest odkładanie się złogów w nerkach ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.