Patentex Oval N

1 globulka zawiera 75 mg nonoksynolu-9.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Patentex Oval N 12 szt., globulki dopochwowe 35,54zł 2017-10-31

Działanie

Nonoksynol-9, jest niejonowym związkiem powierzchniowo czynnym o działaniu plemnikobójczym. Powoduje natychmiastowe zahamowanie funkcji życiowych plemników poprzez utratę błony komórkowej, utratę akrosomalnego kompleksu błonowego oraz zmiany w strukturze jądra i mitochondriów. Na podstawie przeprowadzonych badań klinicznych wartość wskaźnika Pearla, określającego skuteczność metod antykoncepcyjnych, określono na 0,3 – 1,6. Po podaniu dopochwowym nonoksynol-9 nie jest wykrywany w ludzkiej surowicy.

Dawkowanie

Globulkę należy umieścić w pochwie na głębokość palca, przynajmniej 10 min przed stosunkiem. Zaleca się wprowadzenie następnej globulki, gdy ejakulacja nie odbyła się w ciągu pierwszej godziny, mimo że globulka zachowuje skuteczność do 2 h. Przed następnym stosunkiem, bez względu na czas jaki upłynął od poprzedniego stosunku, należy założyć kolejną globulkę i odczekać 10 min.

Wskazania

Antykoncepcja.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą, krwawienie z pochwy, zapalenie pochwy lub zapalenie szyjki macicy.

Środki ostrożności

W przypadku nieprawidłowego użycia może dojść do niepożądanej ciąży. Preparat nie zapewnia ochrony przed wirusem HIV/AIDS i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. W celu ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową globulkę należy stosować równocześnie z prezerwatywą. Należy zachować szczególną ostrożność jeśli poprzednie zastosowanie spowodowało podrażnienie pochwy.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana w pacjentek i pacjentów: dyskomfort narządów płciowych (u pacjentek: upławy, suchość pochwy; u pacjentek i pacjentów: uczucie pieczenia, nadżerki narządów płciowych, parestezje narządów płciowych żeńskich/męskich), miejscowe uczucie ciepła, utrudnione oddawanie moczu.

Ciąża i laktacja

Nie ma wskazań do stosowania preparatu w okresie ciąży. Ze względów bezpieczeństwa nie należy stosować globulki w okresie połogu. Ze względu na brak danych o bezpieczeństwie stosowania preparatu w okresie laktacji, nie należy stosować globulek w czasie karmienia piersią.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługę maszyn.

Interakcje

Nie zaleca się stosowania globulki równocześnie z innymi lekami podawanymi dopochwowo. Możliwe jest stosowanie globulek równocześnie z prezerwatywą.

Preparat zawiera substancję Nonoxinol-9.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 globulka zawiera 75 mg nonoksynolu-9.

Najczęściej wyszukiwane

Opakowanie zawiera 21 tabl. o składzie: 0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etynyloestradiolu.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. biała zawiera 2 mg walerianianu estradiolu; 1 tabl. niebieska zawiera 2 mg walerianianu estradiolu i 10 mg octanu medroksyprogesteronu. Lek zawiera laktozę.

1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 680 mg cytrynianu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 1 mg lub 2 mg winianu tolterodyny. 1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 4 mg winianu tolterodyny; kaps. zawierają laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 3 mg drospirenonu oraz 0,02 mg lub 0,03 mg etynyloestradiolu; preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 1 mg estradiolu w postaci półwodzianu oraz 2 mg drospirenonu. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu! Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu!

Prawie połowa Polek (45%) uważa, że wystąpienie dolegliwości nietrzymania moczu (NTM) powodowałoby u nich konieczność rezygnacji z prowadzenia aktywnego trybu życia – ...

więcej

5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu 5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które występuje coraz częściej. Borykają się z nim ludzie starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni. Czy z nietrzymaniem ...

więcej

Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza? Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza?

Zapalenia pęcherza możemy nabawić się przez cały rok, jednak sezon jesienno-zimowy sprzyja temu szczególnie. Częste przeziębienia, wychłodzenie i osłabienie organizmu to czynniki ...

więcej

Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne

Wbrew obiegowym opiniom, nietrzymanie moczu – niezależnie od jego rodzaju i przyczyny – można skutecznie leczyć. Niestety wiele osób uważa ten problem ...

więcej

Nietrzymanie moczu może być efektem choroby lub złych nawyków Nietrzymanie moczu może być efektem choroby lub złych nawyków

Nietrzymanie moczu to przewlekła choroba, która dotyka wiele osób, choć tylko niewielka część chorych otwarcie mówi o tej dolegliwości. W zależności od ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.