Pabialgin Neo

1 tabl. zawiera 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Pabialgin Neo 20 szt., tabl. 18,32zł 2017-10-31

Działanie

Lek złożony o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania paracetamolu polega głównie na selektywnym hamowaniu syntezy prostaglandyn w OUN. Nie wpływa na proces krzepnięcia krwi i nie powoduje uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, stopień wiązania z białkami waha się od 5% do 50% w zależności od dawki (średnio wynosi 25%). Metabolizm zachodzi głównie w wątrobie, a wydalanie następuje głównie w moczu, po sprzężeniu z kwasem glukuronowym lub siarkowym. Powstający w niewielkiej ilości (około 5%) potencjalnie hepatotoksyczny metabolit pośredni N-acetylo-p-benzochinoimina (NAPQI) jest całkowicie sprzęgany z glutationem i wydalany w połączeniu z cysteiną lub kwasem siarkowym. W razie stosowania dużych dawek paracetamolu może nastąpić wyczerpanie zapasów wątrobowego glutationu, co powoduje nagromadzenie toksycznego metabolitu w wątrobie. Biologiczny okres półtrwania paracetamolu wynosi 1-3 h. Lek wydalany jest głównie w moczu (ponad 90%). Paracetamol przenika przez łożysko i do mleka matki karmiącej. Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu oraz pobudza ośrodkowy układ nerwowy (co usuwa uczucie zmęczenia). Dobrze wchłania się po podaniu doustnym, z białkami wiąże się w 25%-36%. Metabolizowana jest głównie w wątrobie. T0,5 wynosi 3-7 h. Wydalana jest w moczu, głównie w postaci metabolitów i w 1%-2% w postaci niezmienionej.

Dawkowanie

Dorośli. Doraźnie: 1-2 tabl. 3-4 razy na dobę. Nie przyjmować więcej niż 8 tabl. na dobę (4 g paracetamolu). W bólach przewlekłych: 1 tabl. co 4-6 h. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 lat. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 5 dni w leczeniu bólu i nie dłużej niż 3 dni w leczeniu gorączki, bez konsultacji z lekarzem. Sposób podania. Tabletki należy przyjmować w odstępach czasowych nie krótszych niż 4 h, po jedzeniu, obficie popijając.

Wskazania

Bóle o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy (również migrenowe), kostno-stawowe, mięśniowe, nerwobóle i bóle po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych. Stany gorączkowe. Lek może być stosowany u pacjentów z nadwrażliwością na salicylany.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Choroba alkoholowa. Dusznica bolesna. Nadciśnienie tętnicze. Zaburzenia rytmu serca. Zespół lękowy. Niedobór G-6-PD. I trymestr ciąży. Okres karmienia piersią.

Środki ostrożności

U pacjentów z uszkodzoną wątrobą, głodzonych i z chorobą alkoholową istnieje ryzyko działania hepatotoksycznego już po dawkach terapeutycznych. W razie wystąpienia objawów niewydolności wątroby lub nerek lek należy natychmiast odstawić. Nie należy używać alkoholu podczas stosowania preparatu. Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobą wrzodową, niewydolnością nerek, astmą oskrzelową, nadczynnością tarczycy, bezsennością. Nie należy stosować jednocześnie innych preparatów zawierających paracetamol lub jego połączeń z innymi lekami, ponieważ może dojść do przedawkowania. Podczas leczenia należy unikać nadmiernych ilości kawy lub herbaty. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 lat.

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka, wysypka, rumień); ból i pieczenie w nadbrzuszu, nudności, wymioty, niemiarowość rytmu, bóle głowy, zaburzenia snu, drżenia mięśniowe. Bardzo rzadko: ciężkie reakcje skórne. Pojedyncze przypadki zmian w obrazie krwi: trombocytopenia, agranulocytoza, pancytopenia. Może też wystąpić methemoglobinemia (obecność methemoglobiny we krwi). Po przedawkowaniu paracetamolu: zaburzenia wątroby i nerek; zapalenie trzustki.

Ciąża i laktacja

Ze względu na zawartość kofeiny nie należy stosować w I trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Stosowanie paracetamolu może powodować fałszywy wyniki niektórych oznaczeń laboratoryjnych (np. oznaczanie glukozy we krwi). Lek stosowany w zalecanych dawkach nie wpływa na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługiwania maszyn i sprawność psychofizyczną. Jeżeli jednak wystąpią takie objawy niepożądane, jak zaburzenia rytmu serca, wzmożony niepokój, drżenia mięśniowe należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Paracetamol zażywany regularnie może nasilić działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (np. warfaryny), powodując ryzyko wystąpienia krwawień. Jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę. Leki pobudzające enzymy mikrosomalne wątroby (ziele dziurawca, ryfampicyna, niektóre leki przeciwpadaczkowe - fenobarbital, fenytoina, karbamazepina, primidon, i nasenne - barbiturany), także spożywanie alkoholu zwiększają ryzyko uszkodzenia wątroby nawet podczas stosowania zalecanych dawek paracetamolu. Salicylamid wydłuża czas wydalania paracetamolu. Metoklopramid i domperidon przyspieszają, a kolestyramina opóźnia szybkość wchłaniania paracetamolu w przewodu pokarmowego. Przyjmowanie paracetamolu i zydowudyny może powodować zwiększenie toksyczności obydwu leków. Podczas jednoczesnego stosowania z NLPZ zwiększa się ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek. Paracetamol wydłuża biologiczny okres półtrwania chloramfenikolu prowadząc w ten sposób do zwiększenie jego toksyczności. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu. Doustne środki antykoncepcyjne, cymetydyna spowalniają metabolizm kofeiny, natomiast barbiturany i palenie tytoniu przyspieszają. Kofeina jest antagonistą leków nasennych i przeciwpadaczkowych. Zmniejsza działanie terapeutyczne soli litu. Duża ilość wypijanej podczas kuracji kawy lub herbaty może spowodować rozdrażnienie i ogólne pobudzenie.

Preparat zawiera substancje Caffeine, Paracetamol.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. powl. zawiera 500 mg paracetamolu, 25 mg kofeiny i 5 mg fenylefryny.

1 tabl. powl. zawiera 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny (oraz 0,6 mg potasu i 10 mg sodu).

1 tabl. zawiera 250 mg kwasu acetylosalicylowego, 200 mg paracetamolu i 50 mg kofeiny. Preparat zawiera uwodorniony olej rycynowy.

1 tabl. powl. zawiera 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny.

1 kaps. twarda zawiera 300 mg paracetamolu, 5 mg chlorowodorku fenylefryny i 25 mg kofeiny.

1 tabl. zawiera: 150 mg propyfenazonu, 250 mg paracetamolu i 50 mg kofeiny.

1 tabl. zawiera: 500 mg paracetamolu, 25 mg kofeiny, 20 mg wodzianu terpinu, 5 mg chlorowodorku fenylefryny, 30 mg witaminy C.

1 tabl. powl. zawiera 250 mg kwasu acetylosalicylowego, 250 mg paracetamolu oraz 65 mg kofeiny.

1 tabl. zawiera 500 mg paracetamolu i 50 mg kofeiny.

1 tabl. musująca zawiera 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny. Preparat zawiera: aspartam, sorbitol, sód i potas.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etoksybenzamidu oraz 50 mg kofeiny.

Bilobil. 1 kaps. zawiera 40 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), standaryzowanego na zawartość glikozydów flawonowych (24-29%), terpenów laktonowych (6-9%) i bilobalidu; kaps. zawierają laktozę. Bilobil Forte. 1 kaps. zawiera 80 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego, co odpowiada: 17,6-21,6 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 2,24-2,72 mg ginkgolidów A, B i C; 2,08-2,56 mg bilobalidu; kaps. Forte zawierają laktozę oraz glukozę. Bilobil Intense. 1 kaps. zawiera 120 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), co odpowiada: 26,4-32,4 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 3,36 do 4,08 mg (6%) - 7,2 mg ginkgolidów A, B, C; 3,12-3,84 mg bilobalidu; kaps. Intense zawierają laktozę oraz glukozę.

1 tabl. zawiera 300 mg lub 500 mg paracetamolu.

1 tabl. zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego (ASA) i 50 mg kofeiny.

1 tabl. zawiera 250 mg lub 100 mg (mite) lewodopy i 25 mg karbidopy.

1 fiolka (1,3 ml) zawiera 9,75 mg arypiprazolu.

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etenzamidu, 50 mg kofeiny. Preparat zawiera laktozę.

1 kaps. twarda zawiera 300 mg paracetamolu, 5 mg chlorowodorku fenylefryny i 25 mg kofeiny.

1 tabl. powl. zawiera 800 mg lub 1,2 g piracetamu. 1 ml roztworu doustnego zawiera 200 mg lub 333 mg piracetamu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS) to postępująca choroba neurologiczna. Jej istotą jest porażenie neuronów ruchowych, które prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji wszystkich ...

więcej

Choroby nerwowo-mięśniowe: podział, objawy i leczenie Choroby nerwowo-mięśniowe: podział, objawy i leczenie

Choroby nerwowo-mięśniowe doprowadzają do nieprawidłowej czynności nerwów oraz mięśni. Objawy choroby nerwowo-mięśniowej to zarówno osłabienie siły mięśniowej czy zaniki mięśni, jak również ...

więcej

Komórki macierzyste w leczeniu porażenia mózgowego i autyzmu Komórki macierzyste w leczeniu porażenia mózgowego i autyzmu

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej już od kilkudziesięciu lat są standardową terapią w leczeniu ponad 80 ciężkich chorób. Najnowsze badania wykazały, że ...

więcej

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - przyczyny, objawy i leczenie Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - przyczyny, objawy i leczenie

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) to zespół objawów charakterystycznych dla choroby Parkinsona, które mogą się pojawić nie tylko w przebiegu tej choroby, lecz także ...

więcej

Wgłobienie mózgu: przyczyny, objawy, leczenie Wgłobienie mózgu: przyczyny, objawy, leczenie

Wgłobienie mózgu polega na nieprawidłowym przemieszczeniu tkanki nerwowej w obrębie czaszki. W zależności od tego, które dokładnie części mózgowia i w jakie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.