Oxycort®

1 g maści zawiera 10 mg hydrokortyzonu octanu i 30 mg oksytetracykliny w postaci chlorowodorku.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Oxycort® tuba 10 g, maść 22,00zł 2017-10-31

Działanie

Preparat zawierający hydrokortyzonu octanu - kortykosteroid do stosowania miejscowego o słabym działaniu oraz oksytetracyklinę - antybiotyk z grupy tetracyklin. Hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne. Mechanizm działania oksytetracykliny polega na hamowaniu syntezy białek drobnoustrojów. Oksytetracyklina działa na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne.

Dawkowanie

Zewnętrznie na skórę. Cienką warstwą maści nakłada się nie częściej niż 1-2 razy w ciągu doby na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry. Nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. Leczenia nie należy prowadzić bez przerwy dłużej niż 7- 14 dni. Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż 7 dni. W ciągu jednego tygodnia można zużyć nie więcej niż 1 tubę (10 g) maści.

Wskazania

Powikłane zakażeniem bakteryjnym choroby skóry: dermatozy o podłożu alergicznym; różne postacie wyprysku; świerzbiączka; kontaktowe i łojotokowe zapalenie skóry; zadawnione zmiany łuszczycowe. Maść stosowana jest na łuszczące się i suche zmiany.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka zwykła), grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry (np. zmiany gruźlicze). Trądzik zwykły i różowaty. Zapalenie skóry dookoła ust (dermatitis perioralis).  Nie stosować po szczepieniach ochronnych, w przypadku stanów przedrakowych i nowotworów skóry oraz na uszkodzoną skórę i rany. Nie stosować u dzieci.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Nie stosować wokół oczu, ze względu na ryzyko wystąpienia jaskry lub zaćmy. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na zwiększone wchłanianie przez delikatną skóro i większe ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych (teleangiektazji, dermatitis perioralis), nawet po krótkim stosowaniu. Ostrożnie stosować w już istniejących stanach zanikowych tkanki podskórnej zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Należy unikać stosowania preparatu długotrwale lub na dużą powierzchnię ciała, oraz nie należy stosować pod opatrunkami okluzyjnymi, gdyż może dojść do zaniku naskórka, rozstępów i nadkażeń. Szczególnie ostrożnie należy stosować u pacjentów z łuszczycą. Jeśli po 7 dniach stosowania nie ma poprawy, należy zaprzestać stosowania preparatu, gdyż hydrokortyzon może maskować objawy rozszerzającego się zakażenia.

Niepożądane działanie

Hydrokortyzonu octan może powodować wystąpienie miejscowych objawów niepożądanych takich jak: pieczenie, świąd, podrażnienie w miejscu aplikacji, nadmierne wysuszenie, zmiany zanikowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry, zmiany trądzikopodobne, rozstępy, potówki, wysypka, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry, wtórne zakażenia skórne i zapalenie mieszków włosowych. Podczas długotrwałego stosowania i (lub) na dużych powierzchniach skóry, preparat może wchłaniać się do krwi i wywoływać ogólnoustrojowe objawy niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów, zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga, hiperglikemia, glikozuria. Występują one przede wszystkim w przypadku stosowania leku w miejscach, takich jak fałdy skórne, pachwiny, pod opatrunkiem okluzyjnym lub w przypadku stosowania u dzieci. Preparat stosowany długotrwale na skórę twarzy może powodować zaniki skóry i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Oksytetracyklina może powodować miejscowe podrażnienie skóry, reakcje alergiczne i (lub) namnażanie drożdżaków lub opornych szczepów bakterii.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Nie zaleca się jednoczesnego miejscowego stosowania dwóch lub więcej preparatów, ponieważ może to wpływać na stężenia substancji czynnych w miejscu aplikacji lub spowodować zaczerwienienie skóry.

Interakcje

Nie stwierdzono interakcji podczas miejscowego stosowania preparatu.

Preparat zawiera substancje Hydrocortisone acetate, Oxytetracycline.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g maści do oczu zawiera 10 mg oksytetracykliny (w postaci chlorowodorku oksytetracykliny) oraz 10 mg octanu hydrokortyzonu.

1 g maści zawiera 10 mg hydrokortyzonu octanu i 30 mg oksytetracykliny w postaci chlorowodorku.

1 g aerozolu zawiera 3,10 mg hydrokortyzonu i 9,30 mg oksytetracykliny w postaci chlorowodorku.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 30 mg chlorochinaldolu i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Lek zawiera alkohol cetylowy i lanolinę.

1 g maści zawiera 5 mg octanu hydrokortyzonu i 5 mg jednowodnego siarczanu cynku. 1 czopek zawiera 10 mg octanu hydrokortyzonu i 10 mg jednowodnego siarczanu cynku.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 g maści lub 1 czopek zawiera 10 mg siarczanu neomycyny, 5 mg hydrokortyzonu w postaci octanu, 5 mg chlorowodorku cynchokainy i 10 mg eskuliny w postaci półtorawodzianu.

1 g maści zawiera 5 mg octanu hydrokortyzonu. Lek zawiera parahydroksybenzoesan propylu i metylu.

1 ml zawiesiny zawiera 5 mg chlorowodorku oksytetracykliny, 10 000 j.m. siarczanu polimiksyny B i 15 mg octanu hydrokortyzonu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na wakacjach, w niestandardowych sytuacjach Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na ...

Atopowe zapalenie skóry dotyczy około 20 procent dzieci. Na skórze maluchów cierpiących na atopię pojawiają się czerwone swędzące plamy. Podrażniona, sucha skóra ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.