Oxycort®

1 g maści zawiera 30 mg oksytetracykliny (w postaci chlorowodorku oksytetracykliny) oraz 10 mg octanu hydrokortyzonu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Oxycort® tuba 10 g, maść 22,00 zł 2018-06-18

Działanie

Preparat zawierający hydrokortyzonu octanu - kortykosteroid do stosowania miejscowego o słabym działaniu oraz oksytetracyklinę - antybiotyk z grupy tetracyklin. Hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne. Mechanizm działania oksytetracykliny polega na hamowaniu syntezy białek drobnoustrojów. Oksytetracyklina działa na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Cienką warstwą maści nakłada się nie częściej niż 1-2 razy w ciągu doby na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry. Nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. Leczenia nie należy prowadzić bez przerwy dłużej niż 7-14 dni. Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż 7 dni. W ciągu jednego tygodnia można zużyć nie więcej niż 1 tubę (10 g) maści. Nie należy stosować maści u dzieci i młodzieży.

Wskazania

Powikłane zakażeniem bakteryjnym choroby skóry: dermatozy o podłożu alergicznym; różne postacie wyprysku; świerzbiączka; kontaktowe i łojotokowe zapalenie skóry; zadawnione zmiany łuszczycowe. Maść stosowana jest na łuszczące się i suche zmiany.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka zwykła), grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry (np. zmiany gruźlicze). Trądzik zwykły i różowaty. Zapalenie skóry dookoła ust (dermatitis perioralis). Nie stosować po szczepieniach ochronnych, w przypadku stanów przedrakowych i nowotworów skóry oraz na uszkodzoną skórę i rany. Nie stosować u dzieci.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Nie stosować wokół oczu, ze względu na ryzyko wystąpienia jaskry lub zaćmy. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na zwiększone wchłanianie przez delikatną skóro i większe ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych (teleangiektazji, dermatitis perioralis), nawet po krótkim stosowaniu. Ostrożnie stosować w już istniejących stanach zanikowych tkanki podskórnej zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Należy unikać stosowania preparatu długotrwale lub na dużą powierzchnię ciała, oraz nie należy stosować pod opatrunkami okluzyjnymi, gdyż może dojść do zaniku naskórka, rozstępów i nadkażeń. Mogą także wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów, włącznie z zahamowaniem czynności osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej (m.in. objawy zespołu Cushinga, glikozuria, hiperglikemia). Ze względu na zawartość kortykosteroidu, szczególnie ostrożnie należy stosować lek u pacjentów z łuszczycą. Długotrwałe miejscowe stosowanie może powodować rozwój grzybów i bakterii opornych na antybiotyk zawarty w maści. Jeżeli objawy zakażenia nasilą się lub nie ustąpią, należy przerwać stosowanie preparatu i zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Zaburzenia widzenia mogą wystąpić w wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów.Jeśli po 7 dniach stosowania nie ma poprawy, należy zaprzestać stosowania preparatu, gdyż hydrokortyzon może maskować objawy rozszerzającego się zakażenia.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: nieostre widzenie, podrażnienie w miejscu podania. Octan hydrokortyzonu może powodować: pieczenie, świąd, nadmierne wysuszenie, zmiany zanikowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, macerację skóry, zmiany trądzikopodobne, rozstępy, potówki, wysypkę, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry, wtórne zakażenia skórne i zapalenie mieszków włosowych. Przy długotrwałym stosowaniu na skórę twarzy: zaniki skóry i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Oksytetracyklina zawarta w preparacie może powodować: reakcje alergiczne i (lub) namnażanie drożdżaków lub opornych szczepów bakterii. Podczas stosowania preparatu długotrwale i (lub) na dużych powierzchniach skóry, octan hydrokortyzonu może wchłaniać się do krwi i wywoływać ogólnoustrojowe objawy niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów: zahamowanie czynności nadnerczy; występują one przede wszystkim w przypadku stosowania leku w miejscach, takich jak fałdy skórne, pachwiny, pod opatrunkiem okluzyjnym lub w przypadku stosowania u dzieci. 

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie badano wpływu na płodność octanu hydrokortyzonu, natomiast wykazano wpływ na płodność innych kortykosteroidów.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie stwierdzono interakcji podczas miejscowego stosowania preparatu. Nie zaleca się jednoczesnego miejscowego stosowania dwóch lub więcej preparatów, ponieważ może to wpływać na stężenia substancji czynnych w miejscu aplikacji lub spowodować zaczerwienienie skóry.

Cena

Oxycort®, cena 100% 22,00 zł

Preparat zawiera substancje Hydrocortisone acetate, Oxytetracycline.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g maści zawiera 30 mg oksytetracykliny (w postaci chlorowodorku oksytetracykliny) oraz 10 mg octanu hydrokortyzonu.

1 g maści do oczu zawiera 10 mg oksytetracykliny (w postaci chlorowodorku oksytetracykliny) oraz 10 mg octanu hydrokortyzonu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 g zawiesiny zawiera 9,30 mg chlorowodorku oksytetracykliny i 3,10 mg hydrokortyzonu.

1 ml zawiesiny zawiera 5 mg chlorowodorku oksytetracykliny, 10 000 j.m. siarczanu polimiksyny B i 15 mg octanu hydrokortyzonu.

1 g kremu zawiera 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera alkohol cetylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu.

1 g maści lub 1 czopek zawiera 10 mg siarczanu neomycyny, 5 mg hydrokortyzonu w postaci octanu, 5 mg chlorowodorku cynchokainy i 10 mg eskuliny w postaci półtorawodzianu.

1 g maści zawiera 5 mg octanu hydrokortyzonu. Lek zawiera parahydroksybenzoesan propylu i metylu.

1 g maści zawiera 30 mg chlorochinaldolu i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Lek zawiera alkohol cetylowy i lanolinę.

1 g maści zawiera 5 mg octanu hydrokortyzonu i 5 mg jednowodnego siarczanu cynku. 1 czopek zawiera 10 mg octanu hydrokortyzonu i 10 mg jednowodnego siarczanu cynku.

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu); krem zawiera alkohol cetostearylow i chlorokrezol.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g zawiesiny zawiera 20 mg benzokainy i 240 mg tlenku cynku.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu. Ponadto emulsja zawiera alkohol cetostearylowy; płyn zawiera glikol propylenowy; żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g żelu zawiera 50 µg kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu. Żel zawiera butylohydroksytoluen.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i UVB Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i ...

Promieniowanie UV poprawia nastrój, zmienia kolor skóry i wspomaga leczenie chorób skóry. Jednak promieniowanie UV ma więcej wad niż zalet, dlatego warto ...

więcej

WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, ...

więcej

PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze? Udzielimy ci dobrych rad, jak zapobiegać i leczyć ...

więcej

Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu? Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w ...

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Leczenie grzybicy paznokci nie jest ...

więcej

Melanina: rodzaje i rola Melanina: rodzaje i rola

Melanina to pigment, który odpowiada między innymi za barwę naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlaczego ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.