Orofar MAX

1 pastylka zawiera 2 mg chlorku cetylopirydyniowego i 1 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera lewomentol i sorbitol.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Orofar MAX 30 szt., pastylki twarde 22,99 zł 2018-04-19

Działanie

Preparat o silnym działaniu antyseptycznym i przeciwbólowym. Chlorek cetylopirydyniowy działa bakteriobójczo zwłaszcza na bakterie Gram-dodatnie, w mniejszym stopniu na Gram-ujemne, a także przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Ze względu na właściwości fizykochemiczne, chlorek cetylopirydyniowy praktycznie nie wykazuje działania ogólnoustrojowego. Chlorowodorek lidokainy jest środkiem miejscowo znieczulającym z grupy amidów. Łagodzi ból gardła oraz ból towarzyszący infekcjom jamy ustnej. Chlorowodorek lidokainy przenika z przewodu pokarmowego, przez błony śluzowe i przez uszkodzoną skórę. Po podaniu doustnym jest wchłaniany i metabolizowany oraz podlega efektowi „pierwszego przejścia” w wątrobie.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: ostre stany zapalne jamy ustnej i gardła - 1 pastylka co 1-2 h; łagodne stany zapalne jamy ustnej i gardła - 1 pastylka co 2-3 h; nie więcej niż 6 pastylek na dobę. Dzieci w wieku 6 - 12 lat: 1 pastylka co 3-4 h; nie więcej niż 3 pastylki na dobę. Nie stosować dłużej niż przez 5 kolejnych dni. Nie należy stosować pastylek u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Sposób podania. Pastylkę należy powoli ssać w jamie ustnej, nie stosować podczas ani tuż przed posiłkiem (miejscowo znieczulające działanie lidokainy może powodować przemijające drętwienie jamy ustnej i gardła i wpływać na proces połykania). Nie należy jej żuć ani połykać.

Wskazania

Miejscowe leczenie antyseptyczne stanów zapalnych gardła i jamy ustnej, a także łagodzenie dolegliwości bólowych w tych stanach. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, inne środki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować w przypadku otwartych ran na błonie śluzowej jamy ustnej. Należy przerwać leczenie, jeżeli ból gardła nadal utrzymuje się lub dołącza do niego wysoka gorączka, zawroty głowy, lub wymioty. Preparat może powodować przemijające zaburzenia połykania i zwiększać ryzyko zachłyśnięcia. Ze względu na zawartość sorbitolu preparatu nie należy stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Niepożądane działanie

Rzadko: nudności, podrażnienie jamy ustnej i gardła. Bardzo rzadko: wysypka.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. Ze względu na bardzo małe wchłanianie ogólnoustrojowe chlorku cetylopirydyniowego nie powienien on wchodzić w interakcje. Lidokaina teoretycznie może wchodzić w interakcje z innymi jednocześnie podawanymi lekami, takimi jak leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca. Ze względu na bardzo niską ogólnoustrojową ekspozycję na działanie leku przy podaniu przezpoliczkowym, lek nie powinien wchodzić w żadne istotne klinicznie interakcje; potencjalne ryzyko wystąpienia interakcji jest małe. Ogólnoustrojowe wchłanianie lidokainy po podaniu przezpoliczkowym jest minimalna i zwykle jej stężenie nie jest obserwowane w krwiobiegu.

Cena

Orofar MAX, cena 100% 22,99 zł

Preparat zawiera substancje Cetylpyridinium chloride, Lidocaine hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. do ssania zawiera: 1,5 mg chlorku cetylopirydyniowego, 1 mg chlorowodorku lidokainy i 17,42 mg glukonianu cynku (co odpowiada 2,5 mg jonów cynku); tabl. zawierają aspartam i mannitol. 1 ml aerozolu zawiera: 2,9 mg chlorku cetylopirydyniowego, 1,96 mg chlorowodorku lidokainy i 25,6 mg cynku glukonianu (co odpowiada 3,7 mg jonów cynku); aerozol zawiera etanol.

1 pastylka zawiera 2 mg chlorku cetylopirydyniowego i 1 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera lewomentol i sorbitol.

1 g żelu zawiera 3,3 mg chlorowodorku lidokainy i 1 mg chlorku cetylopirydyniowego. Preparat zawiera sorbitol, etanol i sód.

1 ampułka (2 ml) zawiera 75 mg diklofenaku sodowego i 20 mg chlorowodorku lidokainy.

1 g żelu zawiera 20 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.

1 ml roztworu zawiera 20 mg chlorowodorku lidokainy (1 wkład 1,8 ml zawiera 36 mg chlorowodorku lidokainy).

1 dawka zawiera 0,18 mg diglukonianu chlorheksydyny i 0,4 mg chlorowodorku lidokainy. Lek zawiera etanol i glicerol.

1 pastylka zawiera 8 mg chlorowodorku lidokainy. Lek zawiera sorbitol.

1 g kremu zawiera 50 mg tribenozydu i 20 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 tabl. do ssania zawiera 5 mg dichlorowodorku chlorheksydyny i 1 mg chlorowodorku lidokainy. Lek zawiera sorbitol.

Najczęściej wyszukiwane

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 saszetka zawiera 500 mg paracetamolu, 200 mg kwasu askorbowego i 25 mg maleinianu feniraminy. Preparat zawiera sacharozę i etanol.

1 ml zawiesiny do nebulizacji zawiera 0,125 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg budezonidu.

1 ml syropu zawiera 3 mg lub 6 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol.

1 dawka dostarczona (dawka opuszczająca ustnik inhalatora) zawiera 80 µg, 160 µg lub 320 µg budezonidu i odpowiednio 4,5 µg, 4,5 µg lub 9 µg dwuwodnego fumaranu formoterolu. Preparat zawiera laktozę.

1 ml roztworu zawiera 20 mg teofiliny. Preparat zawiera sód.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę. 1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 75 mg chlorowodorku ambroksolu; kapsułki zawierają sacharozę i indygotynę. 1 ml kropli doustnych zawiera 7,5 mg chlorowodorku ambroksolu. 5 ml syropu zawiera 15 mg lub 30 mg chlorowodorku ambroksolu; syropy zawierają sorbitol. 1 rozpylenie 0,2 ml (1 dawka) roztworu doustnego zawiera 10 mg chlorowodorku ambroksolu; roztwór zawiera etanol i lewomentol.

1 kaps. zawiera 143 µg maleinianu indakaterolu, co odpowiada 110 µg indakaterolu oraz 63 µg bromku glikopironiowego, co odpowiada 50 µg glikopironium. 1 dostarczona dawka (dawka, która wydostaje się z ustnika inhalatora) zawiera 110 µg maleinianu indakaterolu, co odpowiada 85 µg indakaterolu oraz 54 µg bromku glikopironiowego, co odpowiada 43 µg glikopironium. Preparat zawiera laktozę.

1 ml zawiesiny do nebulizacji zawiera odpowiednio: 0,125 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg budezonidu.

Nagłówek Porady ekspertów

Azitrox 500 we wczesnej ciąży
17 stycznia 2017

Witam, właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży (planowana miesiączka to 13 styczeń, poprzednia 13 grudnia 2016). Od czwartku 12 stycznia brałam leki na zapalenie gardła: Azitrox 500, Diclofenak GSk czopki, Laryng Up, dodatkowo brałam Orofar Max. Boję się, że leki mogły mieć wpływ na dziecko. Cy te leki mogły mu zaszkodzić? pozdrawiam, MC

Odpowiedź eksperta:

Wpływu wymienionych przez Panią leków na rozwój ciąży nie da się przewidzieć.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Obniżenie skuteczności tabletek
7 listopada 2016

Dzień dobry. Piszę z pytaniem, stosuje tabletki Vixpo już 4 miesiąc. Byłam chora miesiąc temu, zażyłam więc Orofar Max oraz Ferwex, syrop cebulowy i sprey do gardła, teraz (dzisiaj) znowu zachorowałam i zażyłam Gripex Max, a wczoraj doszło do stosunku w prezerwatywie, bez wytrysku. Jestem niedoświadczoną osobą. Nie pominęłam przez ten czas żadnej pigułki, jedynie placebo. Za każdym razem stosuję dodatkowe zabezpieczenie-prezerwatywę, nie zdarzyło się, aby pękła, preejakulat też raczej się nie pojawił przed założeniem prezerwatywy. Czy przy takich stosunkach, tabletkach przy chorobie jest obniżona skuteczność tabletek i ryzyko ciąży?

Odpowiedź eksperta:

Wymienione przez Panią leki nie mają wpływu na skuteczność antykoncepcyjną Vixpo. Poza tym, skoro nie było wytrysku, to skąd miałaby się wziąć ciąża?

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
jestem w ciąży od 2 tyg a od tygodnia jestem przezięboina i biotę antybiotyk CZY TO ZASZKODZI PŁODOWI
5 listopada 2009
dzień dobry jest to moja pierwsz ciąża i nie wiem co mam muśleć i robić niepokoję sie bo ;; jestem w ciąży ok 2 tyg tak sobie sama wyliczyłam .( 5.11 zrobiłam test i wyszedł pozytywny . )OD 25.10 jestem przezięboina zapalenie oskrzeli 25 .10 brałam ascalcin przez 3 dni i polopirynę s OD 28.10 biorę antybiotyk duomox i nystatyna do ssania orofar max a syrop do picia guajazyl i polopirynę s na noc mam od 25.10 gorączke 37.5 c i nie spada po antybiotyku na dzień dzisiejszy czyli na 5.11 nadal biorę antybiotyk WZIEŁA JUZ POŁOWĘ bo nie jestem w pełni wyleczona pytanie czy choroba i leki jakie wymieniłam nie zaszkodzą zrdowiu dziecka i czy może gojść do poronienia boję sie ze to może zaszkodzić płodowi który ma ok 2 tyg. tak sobie sama wyliczyłam najepsze wszystkim jest to ze 28.10 robiłam test przed pójściem do lekarza rodzinnego z tym przrziębieniem i test wyszedł ujemny brak ciąży a dziś 5.11 zrobiłam i jestem a jak coś pomoże to ostatnią mieśiączkę miałam w dniu 8.10 a tę miesiączkę miaład dostać 3.11 nie dostałam i zrobiłam test bo miałam takie dziwne skórcze w podbrzuszu a nigdy nie miałam proszę o odpowiedż na maila z góry dziękuję za poradę

Odpowiedź eksperta:

Temperatura w ciąży rzędu 37,5 może świadczyć o istnieniu ciąży. Powinna pani odstawić polopirynę i przy dolegliwościach bólowych przyjmować Apap.Powinna pani po zakończeniu Duomoxu za 2-3 tygodnie wykonać usg ciąży.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Monika Sieńkowska - Kamińska
Zwiń
Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Smog fotochemiczny (fotosmog) - przyczyny powstawania i skutki zdrowotne Smog fotochemiczny (fotosmog) - przyczyny powstawania i skutki zdrowotne

Smog fotochemiczny (fotosmog), inaczej smog typu Los Angeles, ma postać brunatnej mgły unoszącej się nad miastem. Smog fotochemiczny jest typowy dla wielu ...

więcej

Płuca - budowa, funkcje, choroby Płuca - budowa, funkcje, choroby

Płuca znajdują się w klatce piersiowej i są częścią układu oddechowego. Ich najważniejszym zadaniem jest przenoszenie tlenu z powietrza do krwi oraz ...

więcej

Astma oskrzelowa - objawy, przyczyny i skuteczne leczenie Astma oskrzelowa - objawy, przyczyny i skuteczne leczenie

Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych. Astma to choroba o zmiennym przebiegu, jej objawy trudno przewidzieć. Czasem dolegliwości pojawiają się ...

więcej

Jak zwalczyć zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu? Sprawdź! Jak zwalczyć zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu? Sprawdź!

Zanieczyszczone powietrze w domu to wina m. in. szkodliwych substancji: tlenku i dwutlenku węgla, tlenku azotu, formaldehydu, a także pleśni, glonów, grzybów ...

więcej

Maski antysmogowe chronią przed zanieczyszczonym powietrzem? Maski antysmogowe chronią przed zanieczyszczonym powietrzem?

Maski antysmogowe, które mają chronić przed oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem, stają się coraz popularniejsze. Wszystko dlatego, że poziom toksycznych substancji w powietrzu jest ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.