Omnisolvan

1 tabl. mus. zawiera 60 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera laktozę, sód i sorbitol.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Omnisolvan 10 szt., tabl. musujące 2017-10-31

Działanie

Ambroksol jest metabolitem bromoheksyny. Działa sekretolitycznie i sekretomotorycznie. Wykazano, że ambroksol zwiększa ilość surowiczej wydzieliny oskrzelowej. Uważa się, że zmniejszenie lepkości wydzieliny i pobudzenie nabłonka migawkowego poprawiają transport śluzu. Pobudza układ surfaktantu płucnego, wpływając bezpośrednio na pneumocyty typu II pęcherzyków płucnych oraz komórki Clary w drobnych oskrzelach. Pobudza wydzielanie i transport surfaktantu, substancji powierzchniowo czynnej, w oskrzelach i pęcherzykach płucnych płodu oraz u osób dorosłych. Po podaniu ambroksolu zwiększa się stężenie antybiotyków takich jak: amoksycyklina, cefuroksym, erytromycyna oraz doksycyklina w plwocinie i w wydzielinie pęcherzyków oskrzelowych. Do chwili obecnej, brak informacji na temat wynikającego z tego znaczenia klinicznego. Po podaniu doustnym ambroksol wchłania się prawie całkowicie. Tmax wynosi 1-3 h. Bezwzględna biodostępność ambroksolu po podaniu doustnym jest zmniejszona o około 1/3 w wyniku efektu pierwszego przejścia. Wiąże sie z białkami osocza w około 85%. T0,5 w osoczu wynosi 7-12 h. 90% dawki wydalane jest przez nerki w postaci metabolitów, które powstały w wątrobie. Mniej niż10% dawki ambroksolu wydalane jest w postaci niezmienionej przez nerki.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku >12 lat: 1/2 tabl. mus. 3 razy na dobę (co odpowiada 90 mg chlorowodorku ambroksolu na dobę) przez pierwsze 2-3 dni. Następnie, 1/2 tabl. mus. 2 razy na dobę (co odpowiada 60 mg chlorowodorku ambroksolu na dobę). U osób dorosłych, jeżeli to konieczne, dawkę można zwiększyć do 60 mg ambroksolu chlorowodorku 2 razy na dobę (co odpowiada 120 mg chlorowodorku ambroksolu na dobę). Dzieci w wieku ze względu na wysoką zawartość substancji czynnej, preparat jest przeciwwskazany u dzieci w wieku poniżej 12 lat, w tej grupie zaleca się inne moce/postaci farmaceutyczne preparatu. Szczególne grupy pacjentów. Brak danych dotyczących stosowania ambroksolu u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek. Sposób podania. Tabletki musujące należy rozpuścić w szklance wody, a następnie wypić powstały roztwór po posiłku. Bez konsultacji z lekarzem, leku nie należy przyjmować dłużej niż 4-5 dni. W przypadku braku poprawy lub nasilenia objawów w okresie 5 dni leczenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Wskazania

Leczenie mukolityczne mokrego kaszlu (z odksztuszaniem wydzieliny) występującego w ostrych i przewlekłych chorobach oskrzeli i płuc, przebiegających z zaburzeniami wytwarzania i transportu śluzu. Preparat wskazany do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku >12 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wysoką zawartość substancji czynnej, preparat w postaci tabl. mus. jest przeciwwskazany u dzieci w wieku < 12 lat.

Środki ostrożności

Opisywano występowanie ciężkich reakcji skórnych, takich jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona/martwica toksyczno-rozpływna naskórka oraz ostra uogólniona osutka krostkowa podczas stosowania ambroksolu. W przypadku wystąpienia objawów przedmiotowych lub podmiotowych postępującej wysypki (niekiedy z obecnością pęcherzy lub zmian na błonach śluzowych), należy niezwłocznie przerwać leczenie ambroksolem i skontaktować się z lekarzem. U pacjentów z upośledzoną czynnością nerek lub ciężkim uszkodzeniem wątroby, leczenie ambroksolem można rozpocząć wyłącznie po konsultacji z lekarzem. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek można spodziewać się gromadzenia metabolitów ambroksolu, które powstały w wątrobie. Preparat zawiera 58 mg sorbitolu i 220 mg laktozy bezwodnej w maksymalnej zalecanej dawce dobowej (29 mg sorbitolu i 110 mg laktozy bezwodnej w każdej tabletce). Pacjenci z rzadką dziedziczną nietolerancją fruktozy, galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować tego preparatu. Preparatzawiera 5,5 mmol (127 mg) sodu w 1 tabl. mus. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.

Niepożądane działanie

Często: zaburzenia smaku (np. zmiana smaku), zaburzenie czucia w obrębie gardła, nudności, upośledzenie czucia w jamie ustnej. Niezbyt często: wymioty, biegunka, niestrawność, ból brzucha, suchość w jamie ustnej. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, wysypka, pokrzywka. Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne (w tym: wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy i świąd), suchość w gardle, ciężkie reakcje skórne (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona/martwica toksyczno-rozpływna naskórka i ostra uogólniona osutka krostkowa).

Ciąża i laktacja

Chlorowodorek ambroksolu przenika przez barierę łożyskową. Na podstawie dużego doświadczenia klinicznego, u kobiet ciężarnych po 28. tc., nie wykazano jego szkodliwego działania na płód. Pomimo tego, należy zachować zwykłe środki ostrożności związane ze stosowaniem leków w okresie ciąży. Stosowanie preparatu nie jest zalecane zwłaszcza w I trymestrze ciąży. Chlorowodorek ambroksolu przenika do mleka kobiecego. Chociaż nie należy spodziewać się niekorzystnego wpływu na noworodki karmione piersią, nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią. Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu ambroksolu na płodność.

Interakcje

Nie zgłaszano żadnych klinicznie istotnych niekorzystnych interakcji z innymi lekami.

Preparat zawiera substancję Ambroxol hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. mus. zawiera 60 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera laktozę, sód i sorbitol.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę.

5 ml syropu zawiera 15 mg (junior) lub 30 mg chlorowodorku ambroksolu; syrop zawiera sorbitol. 1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabl. zawierają laktozę.

1 ampułka 2 ml zawiera 15 mg ambroksolu.

5 ml syropu dla dzieci zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu, 5 ml syropu dla dorosłych zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol.

1 pastylka miękka zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu; pastylki zawierają sorbitol. 1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę. 5 ml syropu zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu, 5 ml syropu mini zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu.

5 ml syropu zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę. 1 tabl. musująca zawiera 60 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę, sorbitol i sód. 5 ml syropu zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu, syrop zawiera sorbitol. 5 ml roztworu doustnego zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; roztwór zawiera sorbitol.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera laktozę.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.