Oilatum® Plus

1 g roztworu do kąpieli zawiera 525 mg parafiny ciekłej lekkiej, 60 mg chlorku benzalkoniowego i 20 mg triklosanu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Oilatum® Plus but. 150 ml, roztw. do kąpieli 37,94zł 2017-10-31

Działanie

Roztwór do kąpieli leczniczej z dodatkiem związków o działaniu przeciwbakteryjnym. Parafina ciekła tworzy oleistą powłokę na warstwie rogowej naskórka, co zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z powierzchni skóry, zapewniając jej odpowiednią wilgotność i natłuszczenie. Ponadto jest stosowana jako środek zmiękczający w wypryskowych chorobach skóry. Chlorek benzalkoniowy i triklosan są lekami przeciwbakteryjnymi działającymi na gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), który jest uważany za główną przyczynę zakażeń w przebiegu wypryskowych chorób skóry.

Dawkowanie

Preparat stosuje się raz na dobę jako dodatek do kąpieli trwającej 10-15 min. w wannie. Przed użyciem preparat należy rozcieńczyć w wodzie. Dorośli: 2 zakrętki preparatu dodać do wanny napełnionej wodą do wysokości 20 cm i dokładnie wymieszać. Dzieci w wieku powyżej 6 miesięca życia: 1 ml preparatu (ilość pokrywającą dno zakrętki) dodać do wanienki napełnionej wodą i dokładnie wymieszać. Po kąpieli delikatnie osuszyć ciało ręcznikiem.

Wskazania

Leczenie i profilaktyka zakażeń w przebiegu wypryskowych chorób skóry u dorosłych i dzieci powyżej 6. miesiąca życia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci w wieku poniżej 6 miesięca życia. Nie stosować doustnie.

Środki ostrożności

Jeśli pojawi się wysypka w trakcie stosowania preparatu we właściwym rozcieńczeniu, należy zaprzestać jego stosowania. Chronić oczy przed kontaktem z nierozcieńczonym preparatem (ryzyko wystąpienia zaczerwienienia i łzawienia). W razie kontaktu z nierozcieńczonym preparatem, oczy należy przepłukiwać czystą wodą przez około 15 minut. Jeśli podrażnienie oka utrzymuje się, pacjenta należy skierować do okulisty. Należy poinformować pacjenta o zwiększonym ryzyku poślizgnięcia się podczas kąpieli. Nie stosować łącznie z mydłem. Nie należy stosować nierozcieńczonego preparatu na skórę (ryzyko podrażnienia w miejscu podania lub reakcje nadwrażliwości, takie jak łuszczenie skóry, ból, pojawienie się pęcherzy, uszkodzenie chemiczne oraz martwica). W takim wypadku pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować reakcje skórne.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: podrażnienie w miejscu podania, włącznie z łuszczeniem się skóry, rumień, wysypka, zapalenie skóry, zaczerwienienie, świąd i uczucie pieczenia skóry, nadwrażliwość w miejscu podania.

Ciąża i laktacja

Nie przewiduje się wpływu stosowania preparatu na ciążę, ze względu na jego niewielkie wchłanianie ogólne. Nie wiadomo, czy połączenie parafiny ciekłej, chlorku benzalkoniowego i triklosanu przenika do mleka matki. Ryzyko dla zdrowia noworodka jest niskie ze względu na niewielkie wchłanianie ogólne preparatu. Należy poinformować pacjentkę o tym, że wszelkie pozostałości preparatu powinny być dokładnie zmyte z piersi przed rozpoczęciem karmienia.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Preparat zawiera substancje Benzalkonium chloride, Paraffin, Triclosan.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g roztworu do kąpieli zawiera 525 mg parafiny ciekłej lekkiej, 60 mg chlorku benzalkoniowego i 20 mg triklosanu.

1 pastylka zawiera 1 mg chlorku benzalkoniowego. Ponadto pastylki Septolete zawierają laktozę, sorbitol, glukozę i sacharozę; pastylki Septolete D zawierają maltitol, mannitol i glicerol.

100 g płynu zawiera 99,9 g parafiny ciekłej.

1 g emulsji do kąpieli zawiera 634 mg parafiny ciekłej, lekkiej. 1 g żelu zawiera 700 mg parafiny ciekłej lekkiej.

1 tabl. do ssania lub 1 pastylka twarda zawiera 2,5 mg heksylorezorcynolu i 1,2 mg chlorku benzalkoniowego. Tabl. do ssania zawierają sacharozę, glukozę, czerwień koszenilową i czerń brylantową. Pastylki twarde zawierają sacharozę i glukozę.

Preparat zawiera 100 cz. parafiny płynnej i 0,125 cz. olejku z mięty pieprzowej.

1 g roztworu doustnego zawiera 998,75 mg parafiny ciekłej.

100 g płynu doustnego zawiera: 99,87 g parafiny ciekłej. Preparat zawiera olejek miętowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g płynu zawiera 40 mg fenolu, 80 mg rezorcynolu i 8 mg kwasu borowego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
CELLULITIS (zapalenie tkanki łącznej) - przyczyny, objawy i leczenie

Cellulitis to nie to samo, co cellulit, czyli tzw. skórka pomarańczowa. Cellulitis to zapalenie tkanki łącznej - choroba bakteryjna, która może dać ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą - zwłaszcza ...

więcej

Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji "KRYSTYNA" Busko-Zdrój Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji "KRYSTYNA" Busko-Zdrój

Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji "Krystyna" w Busku-Zdroju przyjmuje między innymi pacjentów w zaledwie kilkanaście dni po operacjach kardiologicznych.

więcej

Sanatorium "Oblęgorek" Busko-Zdrój Sanatorium "Oblęgorek" Busko-Zdrój

Sanatorium "Oblęgorek" to niewielkie sanatorium, mogące przyjąć 50 kuracjuszy, położone przy głównym obok Parku Zdrojowego. Realizuje skierowania z NFZ i z ZUS ...

więcej

Ośrodek Wczasowo-Leczniczy Wapienne Ośrodek Wczasowo-Leczniczy Wapienne

Ośrodek Wczasowo-Leczniczy Wapienne oferuje kuracjuszom miejsca hotelowe i w domkach kempingowych. Na terenie ośrodka znajdują się pijalnie wydobywanych z własnego ujęcia wód ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.