Oilatum®

1 g emulsji do kąpieli zawiera 634 mg parafiny ciekłej, lekkiej. 1 g żelu zawiera 700 mg parafiny ciekłej lekkiej.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Oilatum® tuba 65 g, żel 32,30zł 2017-10-31

Działanie

Preparaty do kąpieli leczniczej. Parafina ciekła, lekka tworzy oleistą powłokę na warstwie rogowej naskórka, zapobiegając nadmiernemu parowaniu wody z powierzchni skóry i zapewniając jej tym samym odpowiednią wilgotność i natłuszczenie warstwy rogowej naskórka. Parafina ciekła, lekka jest chemicznie i biologicznie nieaktywna i zakłada się, że jej wchłanianie ogólnoustrojowe jest minimalne (<1%).

Dawkowanie

Emulsja. Dorośli, młodzież i dzieci: 10-20-minutowa kąpiel w wannie (napełnionej wodą do wysokości 20 cm) z dodatkiem 1-3 zakrętek emulsji. Niemowlęta: 1/2-2 zakrętki emulsji dodać do napełnionej wodą wanienki; zanurzone ciało delikatnie masować gąbką. Niemowlęta: 1/2 - 2 zakrętki emulsji dodać do wypełnionej wodą wanienki; obmyć delikatnie dziecko wodą. Po kąpieli osuszyć delikatnie skórę ręcznikiem. Miejscowe oczyszczanie skóry: wetrzeć niewielką ilość emulsji w zwilżoną uprzednio skórę, a następnie spłukać wodą i osuszyć ręcznikiem. Żel. Dorośli, dzieci i osoby w podeszłym wieku: stosować tak często, jak jest to konieczne; zawsze na zwilżoną skórę. Kąpiel pod prysznicem: wetrzeć małą ilość żelu w zwilżoną skórę i łagodnie masować podrażnione, swędzące miejsca. Spłukać żel ciepłą wodą i osuszyć skórę delikatnie oklepując ją miękkim ręcznikiem. Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku, pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Wskazania

Emulsja do kąpieli: miejscowe leczenie podrażnionej, suchej, swędzącej i łuszczącej się skóry; preparat jest też wskazany do kąpieli niemowląt. Żel: miejscowe leczenie wspomagające podrażnionej, swędzącej i suchej skóry, łącznie ze zmianami w przebiegu wyprysku i stanów zapalnych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na parafinę ciekłą lekką lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Należy poinformować pacjenta o zwiększonym ryzyku poślizgnięcia się w kąpieli podczas stosowania preparatu. W razie wystąpienia zaczerwienienia lub podrażnienia skóry, należy przerwać leczenie. Żelu nie stosować na tłustą skórę.

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje w miejscu zastosowania (w tym podrażnienie skóry, wysypka, rumień, świąd), nadwrażliwość w miejscu zastosowania (w tym zapalenie skóry).

Ciąża i laktacja

Nie przewiduje się wpływu stosowania parafiny ciekłej, lekkiej na przebieg ciąży, ponieważ należy się spodziewać, że po zastosowaniu parafiny ciekłej, lekkiej narażenie na działanie ogólnoustrojowe będzie niewielkie. Nie wiadomo czy parafina ciekła, lekka przenika do mleka matki. Ryzyko dla dziecka jest znikome, ponieważ narażenie na działanie ogólnoustrojowe parafiny jest niewielkie. Należy poinformować pacjentkę, że pozostałości preparatu powinny być dokładnie usunięte z piersi przed rozpoczęciem karmienia.

Uwagi

Nie przeprowadzono badań odnośnie działania parafiny ciekłej, lekkiej na zdolność prowadzenia pojazdówi obsługiwania maszyn. Profil działań niepożądanych nie wskazuje na możliwość występowania takiego działania.

Preparat zawiera substancję Paraffin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g emulsji do kąpieli zawiera 634 mg parafiny ciekłej, lekkiej. 1 g żelu zawiera 700 mg parafiny ciekłej lekkiej.

1 g roztworu do kąpieli zawiera 525 mg parafiny ciekłej lekkiej, 60 mg chlorku benzalkoniowego i 20 mg triklosanu.

100 g płynu doustnego zawiera: 99,87 g parafiny ciekłej. Preparat zawiera olejek miętowy.

Preparat zawiera 100 cz. parafiny płynnej i 0,125 cz. olejku z mięty pieprzowej.

1 g roztworu doustnego zawiera 998,75 mg parafiny ciekłej.

100 g płynu zawiera 99,9 g parafiny ciekłej.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.