Oftagel

1 g żelu zawiera 2,5 mg karbomeru. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy i sorbitol.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Oftagel but. 10 g, żel do oczu 23,00zł 2017-10-31

Działanie

Preparat do stosowania dospojówkowego. Zawiera karbomer, który jest polimerem karboksywinylowym o dużej masie cząsteczkowej zwiększającym lepkość żelu. Dzięki dobrym właściwościom smarującym żel tworzy na rogówce ochronną warstwę, łagodząc objawy zespołu "suchego oka". Kontakt z rogówką trwa 12,5-45 min. nie wydaje sie, aby kwas poliakrylowy wnikał i kumulował się w tkankach oka.

Dawkowanie

Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku): 1 kroplę żelu wprowadzić do worka spojówkowego 1-4 razy na dobę w zależności od nasilenia dolegliwości. Dzieci: dotychczas nie przeprowadzono  szczegółowych badań w zakresie stosowania preparatu u dzieci. Do momentu uzyskania dalszych danych, nie zaleca się stosowania u dzieci. Sposób podania. Po użyciu należy przechowywać pojemnik  zakraplaczem skierowanym do dołu, co ułatwia wkraplanie podczas klejnego użycia. Nie należy dotykać oka końcem zakraplacza.

Wskazania

Suche zapalenie rogówki i spojówki (Keratoconjunctivitis sicca) oraz leczenie objawowe innych postaci zespołu "suchego oka".

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na Carbomerum lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Chlorek benzalkoniowy (substancja konserwująca) w rzadkich przypadkach może powodować punkcikowate lub wrzodziejące zapalenie rogówki. W związku z tym do częstego i długoterminowego leczenia suchego zapalenia rogówki i spojówki zaleca się stosowanie preparatów nie zawierających środków konserwujących. W trakcie stosowania preparatu nie należy nosić miękkich soczewek kontaktowych. Należy usunąć twarde soczewki kontaktowe przed zakropieniem leku i odczekać co najmniej 30 min. przed ich ponownym założeniem. Chlorek benzalkoniowy może zmieniać zabarwienie soczewek kontaktowych.

Niepożądane działanie

Bezpośrednio po zakropleniu preparatu, mogą wystąpić przemijające zaburzenia widzenia, pieczenie lub inne objawy miejscowego podrażnienia.

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku w okresie ciąży i laktacji dopuszczalne jest jedynie gdy korzyści dla matki płynące z jego zastosowania przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego piersią niemowlęcia.

Uwagi

Preparat przemijająco może ograniczać ostrość widzenia. Zanim przystąpi się do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, należy odczekać aż ustąpią zaburzenia widzenia występujące bezpośrednio po podaniu leku.

Interakcje

Jeśli jednocześnie stosuje się inne leki podawane do worka spojówkowego, preparat należy podać jako ostatni, po upływie 15 min. od podania poprzedniego leku. Nie opisano żadnych klinicznych znaczących interakcji.

Preparat zawiera substancję Carbomer.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g żelu zawiera 2 mg karbomeru.

1 g żelu zawiera 5 mg kwasu poliakrylowego.

100 g żelu zawiera: 3 g trehalozy, 0,15 g hialuronianu sodu oraz 0,25 g karbomeru.

1 g żelu zawiera 2,5 mg karbomeru. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy i sorbitol.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml roztworu zawiera 1 mg fosforanu deksametazonu w postaci soli sodowej.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci chlorowodorku) oraz 0,25 mg fluocynolonu (w postaci acetonidu); lek zawiera p-hydroksybenzoesany.

1 ml roztworu zawiera 0,05 mg latanoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny do oczu zawiera 1 mg deksametazonu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,3 mg bimatoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu tymololu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 5 mg trometamolu ketorolaku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny zawiera 10 mg brynzolamidu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 g roztworu zawiera 15 mg azytromycyny dwuwodnej (co odpowiada 14,3 mg azytromycyny). 1 pojemnik jednodawkowy zawiera 3,74 mg azytromycyny dwuwodnej w 250 mg roztworu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie tęczówki to nawrotowa choroba oczu, która prowadzi do postępującego uszkodzenia wzroku, a u 20 proc. pacjentów do ciężkiego, trwałego upośledzenia widzenia ...

więcej

SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć? SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe (szkła kontaktowe) ułatwiają życie: pozwalają na swobodne uprawianie sportów, nie zaparowują i nie zsuwają się z nosa. Szkła kontaktowe występują ...

więcej

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME, makulopatia cukrzycowa) to druga po AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) pod względem częstości występowania choroba oczu, która ...

więcej

Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Jaskra pierwotna otwartego kąta, określana również jako jaskra prosta przewlekła, jest najczęściej występującym typem jaskry w Polsce. Jaskra pierwotna otwartego kąta to ...

więcej

Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie błony naczyniowej oka to choroba oczu, o wielorakich przyczynach, często trudnych do ustalenia. Potencjalnie zagraża ona widzeniu, a na pewno prowadzi ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.