Oekolp® forte

1 globulka zawiera 0,5 mg estriolu. Globulka zawiera butylohydroksytoluen.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Oekolp® forte 10 szt., globulki dopochwowe 21,81zł 2017-10-31

Działanie

Preparat naturalnego estriolu do stosowania miejscowego. Estriol powoduje normalizację nabłonka sromu, jak również proliferację warstw błony śluzowej pochwy, szyjki, cewki moczowej i pęcherza. Podawany dopochwowo estriol w dawkach terapeutycznych nie wykazuje znaczącego wpływu na endometrium. Po podaniu dopochwowym około 20% estriolu wchłania się do krwi. W około 91% wiąże się z albuminami. Estriol wydalany jest z moczem głównie w postaci skoniugowanej.

Dawkowanie

Dopochwowo. Zwykle 1 globulka na dobę. Leczenie zmian atroficznych w obrębie pochwy i sromu: 1 globulka raz na dobę przez ok. 3 tyg., po tym czasie dawka podtrzymująca wynosi zwykle 1-2 globulki na tydzień.

Wskazania

Leczenie chorób spowodowanych niedoborem estrogenów, takich jak: zmiany atroficzne w obrębie pochwy i sromu oraz związane z tym dolegliwości (świąd, pieczenie, suchość pochwy), dyspareunia, atroficzny nieżyt pochwy i sromu, upławy, zapalenie szyjki macicy, zwężenie pochwy, stan zapalny pochwy i szyjki macicy, jako leczenie pomocnicze w zakażeniach pochwy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na estriol lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionym pochodzeniu. Podejrzenie lub obecność nowotworów złośliwych estrogenozależnych.

Środki ostrożności

Należy natychmiast przerwać stosowanie preparatów w przypadku: wystąpienia po raz pierwszy migrenowych bólów głowy, częstego występowania nadzwyczajnie silnych bólów głowy, pierwszych objawów zapalenia żył, objawów zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, żółtaczki cholestatycznej, dużego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, ostrych zaburzeń widzenia. Preparat powinien być stosowany wyłącznie w oparciu regularną kontrolę medyczną i badanie ginekologiczne, szczególnie w przypadkach ciągłych lub powtarzających się krwawień z pochwy. W przypadku dobrej odpowiedzi na leczenie, należy starać się stosować najmniejszą skuteczną dawkę leku. Zakażenie w obrębie pochwy powinno być jednocześnie leczone za pomocą odpowiednich leków. Brak jest danych na temat związku pomiędzy ciągłym długoterminowym podawaniem dopochwowym estriolu podczas menopauzy a wzrostem ryzyka raka endometrium. Jednak należy rozważyć odpowiednie środki ostrożności. Globulki zawierają butylohydroksytoluen, który może powodować miejscową rekcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.

Niepożądane działanie

Czasami, zwłaszcza na początku leczenia mogą wystąpić: plamienia, tkliwość lub bolesność piersi, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności), obrzęki z przemijającym zwiększeniem masy ciała, miejscowe podrażnienie pochwy ze świądem, pieczeniem i rumieniem, upławy, zwiększenie ilości wydzieliny z szyjki macicy. Rzadko: migrenowe bóle głowy. Bardzo rzadko: kurcze nóg i uczucie "ciężkich nóg".

Ciąża i laktacja

Brak wskazań do stosowania w ciąży. Estriol wydzielany jest z mlekiem matki. W okresie karmienia piersią estriol powinien być stosowany miejscowo i w małej dawce.

Interakcje

Równoczesne stosowanie barbituranów, pochodnych hydantoiny, leków przeciwpadaczkowych, antybiotyków (np. cefalosporyn, neomycyny) może osłabiać działanie estriolu.

Preparat zawiera substancję Estriol.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. dopochwowa zawiera 50 mg liofilizatu bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus oraz 0,03 mg estriolu.

1 globulka zawiera 0,5 mg estriolu. Globulka zawiera butylohydroksytoluen.

1 tabl. zawiera 2 mg estriolu.

1 g kremu zawiera 1 mg estriolu. Krem zawiera glikol propylenowy.

1 g kremu zawiera 1 mg estriolu. 1 globulka dopochwowa zawiera 0,5 mg estriolu.

Najczęściej wyszukiwane

Opakowanie zawiera 21 tabl. o składzie: 0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etynyloestradiolu.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. biała zawiera 2 mg walerianianu estradiolu; 1 tabl. niebieska zawiera 2 mg walerianianu estradiolu i 10 mg octanu medroksyprogesteronu. Lek zawiera laktozę.

1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 680 mg cytrynianu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 1 mg lub 2 mg winianu tolterodyny. 1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 4 mg winianu tolterodyny; kaps. zawierają laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 3 mg drospirenonu oraz 0,02 mg lub 0,03 mg etynyloestradiolu; preparat zawiera laktozę.

Femoston: opakowanie składa się z 14 tabl. ceglastoczerwonych zawierających 2 mg 17β-estradiolu w postaci estradiolu półwodnego i 14 tabl. żółtych zawierających 2 mg 17β-estradiolu w postaci estradiolu półwodnego oraz 10 mg dydrogesteronu. Preparat zawiera laktozę. Femoston mite: opakowanie składa się z 14 tabl. białych zawierających 1 mg 17β-estradiolu w postaci estradiolu półwodnego i 14 tabl. szarych zawierających 1 mg 17β-estradiolu w postaci estradiolu półwodnego oraz 10 mg dydrogesteronu. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu! Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu!

Prawie połowa Polek (45%) uważa, że wystąpienie dolegliwości nietrzymania moczu (NTM) powodowałoby u nich konieczność rezygnacji z prowadzenia aktywnego trybu życia – ...

więcej

5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu 5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które występuje coraz częściej. Borykają się z nim ludzie starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni. Czy z nietrzymaniem ...

więcej

Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza? Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza?

Zapalenia pęcherza możemy nabawić się przez cały rok, jednak sezon jesienno-zimowy sprzyja temu szczególnie. Częste przeziębienia, wychłodzenie i osłabienie organizmu to czynniki ...

więcej

Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne

Wbrew obiegowym opiniom, nietrzymanie moczu – niezależnie od jego rodzaju i przyczyny – można skutecznie leczyć. Niestety wiele osób uważa ten problem ...

więcej

Nietrzymanie moczu może być efektem choroby lub złych nawyków Nietrzymanie moczu może być efektem choroby lub złych nawyków

Nietrzymanie moczu to przewlekła choroba, która dotyka wiele osób, choć tylko niewielka część chorych otwarcie mówi o tej dolegliwości. W zależności od ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.