Octenisept®

100 g płynu zawiera: 0,10 g dichlorowodorku oktenidyny, 2,0 g fenoksyetanolu. Preparat zawiera: kokamidopropylobetainę - roztwór 30%, D-glukonian sodu, glicerol 85%, wodorotlenek sodu, chlorek sodu, wodę oczyszczoną.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Octenisept® but. 1000 ml, płyn 79,81zł 2017-10-31

Działanie

Preparat do dezynfekcji o szerokim spektrum działania wobec bakterii (w tym MRSA), grzybów, drożdżaków, pierwotniaków (w tym Trichomonas) oraz wirusów (w tym herpes simplex, inaktywuje HBV i HIV). Odpowiednio dobrane składniki preparatu działają zarówno na powierzchni rany i skóry jak i w jej głębszych warstwach. Preparat łączy funkcje odkażające, analgetyczne i oczyszczające zakażone rany z martwych tkanek i wydzieliny, przez co wpływa korzystnie na proces gojenia.

Dawkowanie

Lek zalecany jest do stosowania w postaci nie rozcieńczonej. Odkażanie ran chirurgicznych: otoczenie rany odkazić za pomocą jałowych gazików nasączonych nie rozcieńczonym preparatem, promieniście od środka na zewnątrz rany. Płukanie zakażonych ran chirurgicznych: zakażone rany, przetoki podskórne przemyć za pomocą strzykawki i kaniuli. W celu uniknięcia możliwości uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego nie wolno wstrzykiwać lub wprowadzać leku do tkanki pod ciśnieniem. W każdym przypadku należy zapewnić odpowiedni odpływ z jam rany (np. drenaż, odsysacz). Pozostawienie gazików, setonów nasyconych lekiem w obrębie zakażonej rany sprzyja oddzielaniu się martwiczych tkanek i pozwala na szybsze zagojenie się rany poprzez założenie wtórnych szwów. Opracowywanie zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeń żylnych podudzi, owrzodzeń troficznych w przebiegu chorób układowych (cukrzycy, miażdżycy itp.): w przypadkach zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeniach żylnych itp. lek stosować w postaci przymoczek (gaziki nasycone lekiem). Gaziki należy zmieniać raz, a w przypadku bardzo dużej ilości martwiejących tkanek i wydzieliny dwa razy na dobę umocowując opatrunek za pomocą siatki gazowej lub bandaży dzianych. Dezynfekcja skóry i błony śluzowej: skórę i błony śluzowe dokładnie zwilżyć jałowym gazikiem nasączonym preparatem. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania (minimum 1 min, wskazane przedłużenie do 5 min); w sporadycznych przypadkach można użyć preparatu z atomizera rozpylając go bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych, pozostawić na 1 min.  Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp preparat rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez 14 dni. Irygacje: rozcieńczyć preparat z wodą (1:1), wymagany czas oddziaływania wynosi 60 sekund. Dezynfekcja jamy ustnej: płukać intensywnie ilością 20 ml preparatu przez 20 sekund.

Wskazania

Lek przeznaczony do krótkich zabiegów antyseptycznych związanych z raną, błoną śluzową i graniczącą z nią skórą, przed, w trakcie i po zabiegach diagnostycznych i operacyjnych w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii itd.. Opracowywanie czystych i płukanie zakażonych ran chirurgicznych, zakażonych ran oparzeniowych i owrzodzeń żylnych. Płukanie otwartych ropni okołoodbytniczych, zakażonych krwiaków. Pielęgnacja ran i szwów pooperacyjnych, narządów rodnych kobiety (np. zapalenie pochwy) i żołędzi prącia mężczyzny. Zabiegi diagnostyczne w układzie moczowym. Przy cewnikowaniu. Przed badaniami dopochwowymi i pozapochwowymi. Przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie. Pooperacyjne i poporodowe irygacje pochwy, przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej. Przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem. Przed badaniami andrologicznymi. W pediatrii. Dezynfekcja jamy ustnej np. afty, resekcja zęba.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na dichlorowodorek oktenidyny, alkohol fenoksyetylowy lub inne składniki preparatu. Należy unikać przedostawania się leku w większych ilościach do krwioobiegu np. na skutek pomyłkowej iniekcji. Z uwagi na to, że dichlorowodorek oktenidyny w leku występuje tylko w ilości 0,1% zagrożenie tą substancją jest ekstremalnie mało prawdopodobne.

Środki ostrożności

Unikać kontaktu preparatu z oczami. Nie zaleca się stosowania preparatu do wnętrza ucha i nie należy dopuszczać do jego połykania. Zastosowanie preparatu do płukania jamy brzusznej nie poparte jest dostateczną ilością badań klinicznych.

Niepożądane działanie

Po irygacjach pochwy rzadko może być odczuwane wrażenie ciepła lub pieczenia. Po płukaniu jamy ustnej gorzki smak utrzymuje się około 1 h, ma to związek z działaniem leku.

Ciąża i laktacja

Brak wyników badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Interakcje

Nie należy używać razem z antyseptykami na bazie PVP-jodu na sąsiadujących partiach ciała, ponieważ może dojść do silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień. Preparat w połączeniu z anionowymi środkami myjącymi lub detergentami może powodować powstawanie trudno rozpuszczalnych pozostałości. Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji ze związkami anionowymi, zaleca się stosowanie jako rozpuszczalnika wody destylowanej (lub wody do wstrzykiwań).

Preparat zawiera substancje Octenidine dihydrochloride, Phenoxyethanol.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

100 g płynu zawiera: 0,10 g dichlorowodorku oktenidyny, 2,0 g fenoksyetanolu. Preparat zawiera: kokamidopropylobetainę - roztwór 30%, D-glukonian sodu, glicerol 85%, wodorotlenek sodu, chlorek sodu, wodę oczyszczoną.

1 ml roztworu zawiera 1 mg dichlorowodorku oktenidyny i 20 mg fenoksyetanolu.

1 g roztworu zawiera 1 mg dichlorowodorku oktenidyny i 20 mg fenoksyetanolu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.