Nystvagin

1 tabl. dopochwowa zawiera 100 000 j.m. nystatyny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Nystvagin 10 szt., tabl. dopochwowe 22,99zł 2017-10-31

Działanie

Antybiotyk o budowie polienowej. Zaburza przepuszczalność błony komórkowej grzybów, działa grzybostatycznie lub grzybobójczo (w zależności od stężenia oraz wrażliwości organizmu). Spektrum działania nystatyny obejmuje Candida spp. (głównie Candida albicans). Nystatyna zastosowana dopochwowo praktycznie nie wchłania się do krwioobiegu.

Dawkowanie

Dopochwowo. Pacjentki w wieku od 12 lat: 1-2 tabl. na dobę, zazwyczaj przez 14 dni. Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentek z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, lub u osób w podeszłym wieku. Lek jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentek Sposób podania. Tabletkę należy aplikować głęboko do pochwy, najlepiej wieczorem przed snem. Leczenia nie należy przerywać podczas miesiączki. Nie należy zaprzestawać stosowania leku według wyznaczonego schematu, nawet jeśli objawy szybko ustąpią. W celu zapewnienia odpowiedniej skuteczności leczenia, zalecane jest powstrzymanie się od stosunków seksualnych podczas stosowania leku. Aby zapobiec ewentualnemu ponownemu zakażeniu, partner pacjentki powinien poddać się kontroli lekarskiej i leczeniu, jeżeli okaże się to konieczne.

Wskazania

Zakażenia drożdżakowe pochwy i sromu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nystatynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Podczas stosowania leku może rozwinąć się oporność drobnoustrojów na nystatynę. Leczenie należy przerwać, jeśli wystąpią nasilone objawy podrażnienia lub uczulenia.

Niepożądane działanie

Rzadko: miejscowe objawy podrażnienia skóry i błon śluzowych.

Ciąża i laktacja

Ze względu na ograniczoną dostępność ogólnoustrojową nystatyny po podaniu dopochwowym, można się spodziewać, że stosowanie leku nie wpłynie na ciążę, jak również na noworodka/niemowlę karmione piersią. Dane otrzymane z ograniczonej liczby zastosowań leku w ciąży (300-1000 ciężarnych kobiet) nie wskazują, by nystatyna wywoływała wady rozwojowe lub działała szkodliwie na płód lub noworodka. Podczas stosowania nystatyny u kobiet karmiących piersią należy zachować ostrożność.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Po zastosowaniu dopochwowym wystąpienie interakcji mających znaczenie kliniczne jest mało prawdopodobne. Podczas stosowania doustnych leków zawierających nystatynę obserwowano interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi.

Preparat zawiera substancję Nystatin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. dojelitowa zawiera 500 000 j.m. nystatyny.

1 tabl. dopochwowa zawiera 100 000 j.m. nystatyny.

1 g maści dopochwowej zawiera: 100 mg nifuratelu i 40 000 j.m. nystatyny. 1 globulka zawiera: 500 mg nifuratelu i 200 000 j.m. nystatyny. Maść zawiera: glikol propylenowy, p-hydroksybenzoesan sodowy metylu i hydroksybenzoesan sodowy propylu. Globulka zawiera: hydroksybenzoesan sodowy etylu i hydroksybenzoesan sodowy propylu.

1 tabl. dopochwowa zawiera 100 000 j.m. nystatyny.

1 ml przygotowanej zawiesiny zawiera 100 000 j.m. nystatyny. Preparat zawiera sacharozę, kwas benzoesowy, parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.

Najczęściej wyszukiwane

Opakowanie zawiera 21 tabl. o składzie: 0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etynyloestradiolu.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. biała zawiera 2 mg walerianianu estradiolu; 1 tabl. niebieska zawiera 2 mg walerianianu estradiolu i 10 mg octanu medroksyprogesteronu. Lek zawiera laktozę.

1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 680 mg cytrynianu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 1 mg lub 2 mg winianu tolterodyny. 1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 4 mg winianu tolterodyny; kaps. zawierają laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 3 mg drospirenonu oraz 0,02 mg lub 0,03 mg etynyloestradiolu; preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu! Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu!

Prawie połowa Polek (45%) uważa, że wystąpienie dolegliwości nietrzymania moczu (NTM) powodowałoby u nich konieczność rezygnacji z prowadzenia aktywnego trybu życia – ...

więcej

5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu 5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które występuje coraz częściej. Borykają się z nim ludzie starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni. Czy z nietrzymaniem ...

więcej

Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza? Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza?

Zapalenia pęcherza możemy nabawić się przez cały rok, jednak sezon jesienno-zimowy sprzyja temu szczególnie. Częste przeziębienia, wychłodzenie i osłabienie organizmu to czynniki ...

więcej

Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne

Wbrew obiegowym opiniom, nietrzymanie moczu – niezależnie od jego rodzaju i przyczyny – można skutecznie leczyć. Niestety wiele osób uważa ten problem ...

więcej

Nietrzymanie moczu może być efektem choroby lub złych nawyków Nietrzymanie moczu może być efektem choroby lub złych nawyków

Nietrzymanie moczu to przewlekła choroba, która dotyka wiele osób, choć tylko niewielka część chorych otwarcie mówi o tej dolegliwości. W zależności od ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.