Nosox 0,05%

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Nosox 0,05% but. 30 ml, krople do nosa, roztwór 12,25zł 2017-10-31

Działanie

Sympatykomimetyk działający na receptory α-adrenergiczne w błonie śluzowej nosa. Zwęża naczynia krwionośne, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej oraz obrzęk zmienionej zapalenie błony śluzowej oraz hamuje nadmierne wydzielanie. Udrożnia przewody nosowe prowadzące do zatok, co ułatwia oddychanie. Działanie leku rozpoczyna się po 5-10 min i trwa 6-8 h. Oksymetazolina, zwłaszcza stosowana w zbyt dużych dawkach, może się wchłaniać z błony śluzowej nosa i wywierać działania niepożądane. Lek jest wydalany z moczem i kałem. T0,5 wynosi 35 h.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 1-2 krople do każdego otworu nosowego 2-3 razy na dobę. Nie należy stosować preparatu częściej niż 3 razy na dobę.

Wskazania

Obrzęk błony śluzowej nosa występujący w zapaleniu zatok przynosowych, ostrym nieżycie nosa, sezonowym i całorocznym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na oksymetazolinę lub inne składniki preparatu. Przewlekły zanikowy nieżyt nosa.

Środki ostrożności

Preparatu nie stosować u niemowląt i dzieci poniżej 6 lat. Preparat stosować szczególnie ostrożnie i tylko po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka u pacjentów: z chorobami układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze); ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, zwłaszcza jaskrą z wąskim kątem przesączania; z rozrostem gruczołu krokowego; z guzem chromochłonnym; z chorobami metabolicznymi (np. cukrzycą, nadczynnością tarczycy); jednocześnie stosujących inhibitory MAO i inne leki podwyższające ciśnienie tętnicze. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, preparat może powodować podrażnienie ciśnienia tętniczego.

Niepożądane działanie

Często: uczucie kłującego i piekącego bólu w miejscu podania; suchość błony śluzowej nosa, kichanie. Niezbyt często: kołatanie serca, tachykardia; zwiększenie ciśnienia tętniczego. Rzadko: silne uczucie "zatkania" nosa (przekrwienie reaktywne); ból głowy i zawroty głowy, niepokój, zmęczenie, bezsenność. W przypadku długotrwałego lub częstego stosowania, zwłaszcza w dawkach większych niż zalecane już po 5-7 dniach może wystąpić nieżyt polekowy nosa, a przy dalszej kontynuacji leczenia trwałe uszkodzenie błony śluzowej nosa i wysychający nieżyt nosa.

Ciąża i laktacja

Preparat w ciąży i podczas karmienia piersią stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Uwagi

Podczas stosowania leku zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń może być zaburzona.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO lub trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi może doprowadzić do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi.

Preparat zawiera substancję Oxymetazoline hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml roztworu zawiera 0,1 mg lub 0,25 mg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 500 µg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, glikol propylenowy.

1 dawka aerozolu (50 μl) zawiera około 25 µg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera sorbitol, chlorek benzalkoniowy.

1 dawka aerozolu (100 µl) zawiera 50 µg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy (Afrin ND, Afrin ND Mentol) oraz glikol propylenowy (Afrin ND Mentol).

1 ml roztworu zawiera 0,1 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu (aerozol do nosa) zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny (1 dawka zawiera nie więcej niż 0,025 mg chlorowodorku oksymetazoliny). Lek zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu lub 1 g żelu do nosa zawiera 0,25 mg lub 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.