Nizax Activ

1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu. Preparat zawiera czerwień koszenilową.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Nizax Activ but. 100 ml, szampon leczniczy 23,00 zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego, pochodna imidazolu i triazolu. Ketokonazol jest syntetyczną pochodną imidazolu działającą silnie przeciwgrzybiczo na dermatofity, takie jak np. Trichophyton spp., Epidermophyton spp., Microsporum spp. oraz drożdżaki, takie jak np. Candida spp. i Malassezia spp. (Pirtyrosporum spp.) Ketokonazol zastosowany miejscowo jest niemal nie wchłaniany przez skórę. Po miejsowym zastosowaniu preparatu, nie stwierdza się obecności ketokonazolu w osoczu krwi.

Dawkowanie

Podanie na skórę. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat. Leczenie. Łupież pstry: stosować raz na dobę, przez 5 kolejnych dni. Łojotokowe zapalenie skóry i łupież skóry głowy: stosować dwa razy w tygodniu, przez 2 do 4 tygodni. Profilaktyka. Łupież pstry: stosować raz na dobę, przez 3 kolejne dni przez jeden cykl leczenia, przed okresem letnim. Łojotokowe zapalenie skóry i łupież skóry głowy: stosować raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Sposób podania. Zmienioną chorobowo powierzchnię skóry lub owłosioną skórę głowy należy umyć preparatem i pozostawić go na skórze przez 3-5 min, następnie spłukać. Zazwyczaj 1 saszetka lub ilość szamponu mieszcząca się w garści wystarcza do jednorazowego zastosowania.

Wskazania

Preparat wskazany jest w leczeniu i profilaktyce chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (Pityrosporum), takich jak łupież owłosionej skóry głowy, łojotokowe zapalenie skóry oraz łupież pstry (wywołany przez Pitriasis versicolor).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Aby uniknąć nasilenia objawów choroby po zaprzestaniu stosowania kortykosteroidów (efekt z odbicia), wskazane jest stopniowe wycofywanie się z leczenia kortykosteroidami. Należy unikać kontaktu z oczami. Produkt leczniczy ze względu na zawartość czerwieni koszenilowej, może powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: zaburzenia smaku, zapalenie mieszków włosowych, podrażnienie oczu, nasilone łzawienie, nadwrażliwość na substancję czynną, uczucie pieczenia skóry, trądzik, wyłysienia, suchośćskóry, zmiany w strukturze włosów, wysypka, zaburzenia skóry, złuszczanie się skóry, kontaktowe zapalenie skóry, odczyny w miejscu podania, takie jak: rumień, podrażnienie, nadwrażliwość w miejscu podania, świąd, krosty. Bardzo rzadko/częstość nieznana: obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, zmiany barwy włosów.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży i karmienia piersią preparat można stosować tylko jeśli jest to zdecydowanie konieczne. Nie określono ryzyka związanego ze stosowaniem preparatu w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Cena

Nizax Activ, cena 100% 23,00 zł

Preparat zawiera substancję Ketoconazole.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu. Preparat zawiera czerwień koszenilową.

1 g szamponu zawiera 20 mg ketokonazolu.

1 g szamponu zawiera 20 mg ketokonazolu.

1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu. Preparat zawiera czerwień koszenilową.

1 g szamponu zawiera 20 mg ketokonazolu. Szampon zawiera czerwień koszenilową i butylohydroksyanizol.

1 g kremu zawiera 20 mg ketokonazolu.

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu); krem zawiera alkohol cetostearylow i chlorokrezol.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g zawiesiny zawiera 20 mg benzokainy i 240 mg tlenku cynku.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu. Ponadto emulsja zawiera alkohol cetostearylowy; płyn zawiera glikol propylenowy; żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g żelu zawiera 50 µg kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu. Żel zawiera butylohydroksytoluen.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i UVB Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i ...

Promieniowanie UV poprawia nastrój, zmienia kolor skóry i wspomaga leczenie chorób skóry. Jednak promieniowanie UV ma więcej wad niż zalet, dlatego warto ...

więcej

WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, ...

więcej

PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze? Udzielimy ci dobrych rad, jak zapobiegać i leczyć ...

więcej

Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu? Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w ...

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Leczenie grzybicy paznokci nie jest ...

więcej

Melanina: rodzaje i rola Melanina: rodzaje i rola

Melanina to pigment, który odpowiada między innymi za barwę naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlaczego ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.