Neoxen

1 g żelu zawiera 100 mg naproksenu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Neoxen tuba 100 g, żel 28,24zł 2017-10-31

Działanie

Preparat o miejscowym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Mechanizm działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego polega na hamowaniu cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, co prowadzi do zahamowania syntezy prostaglandyn. Zastosowanie naproksenu w postaci soli choliniowej pozwoliło na osiągnięcie większej dostępności farmaceutycznej leku i szybsze wystąpienie działania przeciwbólowego. Preparat dzięki obecności w składzie mentolu i etanolu, wykazuje również powierzchniowe działanie chłodzące i łagodzące. Naproksen podawany miejscowo wykazuje znaczną kumulację w naskórku, skórze właściwej i w tkance mięśniowej. Wiąże się z białkami w 99,9%. Jest szybko eliminowany z krwi. Około 98% naproksenu wydalane jest z moczem, pozostała część z kałem. Przenika przez łożysko i do mleka matki.

Dawkowanie

Miejscowo. Stosować 2-6 razy na dobę w kilkugodzinnych odstępach. Pasek żelu o długości ok. 4 cm rozprowadzić i delikatnie wmasować w miejsce zmienione chorobowo aż do całkowitego wchłonięcia. Po zastosowaniu żelu należy umyć ręce, o ile leczenie ich nie dotyczy. Nie przykrywać opatrunkami tj. bandaże czy plastry. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju schorzenia oraz skuteczności leczenia, zwykle nie dłużej niż kilka tyg. (najczęściej do 4 tyg.). Preparatu nie stosować u dzieci poniżej 3 lat.

Wskazania

Leczenie miejscowe: bólu mięśni i stawów po urazach (stłuczenia, zwichnięcia, naderwania), stanów zapalnych tkanek miękkich (zapalenie ścięgien, więzadeł mięśni i stawów), chorób zwyrodnieniowych stawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na naproksen, pozostałe składniki preparatu, inne NLPZ i salicylany. Nie stosować u dzieci do lat 3. Nie stosować w III trymestrze ciąży.

Środki ostrożności

Preparat ostrożnie stosować w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych (świąd, wysypka, zaczerwienienie) podczas leczenia lekami z grupy NLPZ, gdy stosowany jest na duże powierzchnie skóry długotrwale (ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych reakcji niepożądanych), a także u pacjentów z niewydolnością wątroby, nerek, owrzodzeniem przewodu pokarmowego i skazą krwotoczną. Nie stosować preparatu na uszkodzoną skórę, otwarte rany, stany zapalne skóry, błony śluzowe oraz do oczu. W okresie leczenia oraz 2 tyg. po zakończeniu kuracji należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (także solarium).

Niepożądane działanie

Rzadko: miejscowe podrażnienie skóry (rumień, świąd, pieczenie). W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić objawy niepożądane wynikające z ogólnego działania naproksenu (nudności, biegunka, senność, ból głowy, reakcje nadwrażliwości). Możliwe są również reakcje uwrażliwienia na światło.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w ciąży jedynie po rozważeniu potencjalnych korzyści w stosunku do ryzyka (szczególnie w I i II trymestrze ciąży). W III trymestrze ciąży stosowanie leku jest przeciwskazane. Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią.

Uwagi

Brak danych dotyczących działań niepożądanych po zastosowaniu naproksenu podanego miejscowo na skórę mających wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Dotychczas nie obserwowano interakcji naproksenu podawanego miejscowo na skórę z innymi lekami. Jednakże w przypadku długotrwałego stosowania preparatu na duże powierzchnie skóry nie można całkowicie wykluczyć wystąpienia takiej interakcji.

Preparat zawiera substancję Naproxen.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera 250 mg lub 500 mg naproksenu.

1 czopek zawiera 250 mg lub 500 mg naproksenu.

1 g żelu zawiera 100 mg naproksenu.

1 g żelu zawiera 100 mg naproksenu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan etylu.

1 tabletka zawiera 250 mg lub 500 mg naproksenu.

1 tabl. zawiera 250 mg lub 500 mg naproksenu.

1 tabl. powl. zawiera 220 mg soli sodowej naproksenu.

1 tabl. zawiera 200 mg naproksenu. Preparat zawiera laktozę i żółcień pomarańczową (E110).

1 tabl. dojelitowa zawiera 250 mg lub 500 mg naproksenu.

Najczęściej wyszukiwane

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

1 ampułka (3 ml) zawiera 75 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera alkohol benzylowy, glikol propylenowy, sód (poniżej 23 mg jonów sodu w 1 amp.).

1 tabl. powl. zawiera 30, 60 lub 90 etorykoksybu.

1 tabl. dojelitowa zawiera 25 mg lub 50 mg diklofenaku sodowego; tabletki zawierają laktozę.

1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 100 mg soli sodowej diklofenaku. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. lub 1 saszetka granulatu zawiera 25 mg deksketoprofenu w postaci soli deksketoprofenu z trometamolem; granulat zawiera sacharozę.

1 fiolka zawiera 100 j. toksyny botulinowej typu A.

1 plaster leczniczy zawiera 140 mg diklofenaku sodowego.

1 g kremu zawiera 50 mg ibuprofenu.

1 fiolka zawiera 125 jednostek toksyny botulinowej typu A. 0,05 ml rekonstytuowanego roztworu zawiera 10 jednostek Speywood (1 jednostka Speywood jest określona jako mediana dawki śmiertelnej podanej dootrzewnowo myszy - LD50).

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Choroba Perthesa (Legga-Calvego-Perthesa) Choroba Perthesa (Legga-Calvego-Perthesa)

Choroba Perthesa, a właściwie choroba Legga-Calvego-Perthesa (łac. coxa plana), jest jedną wielu przyczyn bólu biodra i zaburzeń chodzenia u dzieci. Jeśli objawy, ...

więcej

Złamanie kości udowej - przyczyny, objawy i leczenie Złamanie kości udowej - przyczyny, objawy i leczenie

Złamanie kości udowej to głównie problem osób starszych. Na złamanie kości udowej najczęściej narażone są kobiety po 60. roku życia. U nich ...

więcej

SKOLIOZA - przyczyny, objawy i leczenie SKOLIOZA - przyczyny, objawy i leczenie

Skolioza - potocznie mylnie określana jako boczne skrzywienie kręgosłupa - to najczęściej występująca wada postawy u dzieci. Do jej powstania przyczyniają się ...

więcej

Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie

Guzki Schmorla to zmiany pojawiające się w obrębie kręgosłupa. Guzki Schmorla spotykane są u stosunkowo wielu ludzi (najczęściej u dorosłych), a mimo ...

więcej

KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

Kifoza pogłębiona (inaczej plecy okrągłe) to choroba kręgosłupa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.