Neomycinum TZF

1 g zawiesiny zawiera 11,72 mg neomycyny w postaci siarczanu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Neomycinum TZF 32 g, aerozol na skórę, zawiesina 30,99zł 2017-10-31

Działanie

Antybiotyk aminoglikozydowy o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego w postaci preparatu do miejscowego stosowania. Działa bakteriobójczo na wiele bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Mechanizm działania polega zahamowaniu inicjacji syntezy białek komórki bakteryjnych poprzez wiązanie się z podjednostką rybosomy 30S bakterii. Preparat stosowany na nieuszkodzoną skórę działa miejscowo i praktycznie nie wchłania się do krwi.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę: 2-3 razy na dobę, w równych odstępach czasu, spryskuje się (w ciągu 1-3 sekund) miejsca zmienione chorobowo, trzymając pojemnik pionowo w odległości około 15-20 cm. Po każdym nałożeniu preparatu, należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą.

Wskazania

Ropne choroby skóry, zwłaszcza wywołane przez gronkowce (np. czyraczność, liszajec zakaźny), ropne powikłania alergicznych chorób skóry (w połączeniu z kortykosteroidami), zakażone niewielkie oparzenia i odmrożenia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na neomycynę lub pozostałe składniki preparatu. Nie stosować na uszkodzone i duże powierzchnie skóry, sączące zmiany chorobowe i owrzodzenia żylakowate. Nie stosować łącznie z innymi lekami ototoksycznymi i nefrotoksycznymi.

Środki ostrożności

Chronić oczy przed działaniem aerozolu. Nie wdychać rozpylonej substancji. Unikać kontaktu preparatu z błonami śluzowymi. Jeśli w miejscu aplikacji wystąpi podrażnienie skóry - lek należy odstawić. Nie bandażować powierzchni skóry, na którą naniesiono preparat i nie stosować preparatu pod opatrunkami okluzyjnymi (stosowanie takiego opatrunku zwiększa przenikanie preparatu przez skórę do krwi). Nie należy stosować na rozległe powierzchnie skóry, zwłaszcza uszkodzonej z uwagi na możliwość wchłonięcia leku do krwi i wystąpienia reakcji niepożądanych (np. ototoksyczność, nefrotoksyczność) charakterystycznych dla ogólnoustrojowego działania leku). W przypadku wystąpienia powyższych działań niepożądanych lek należy natychmiast odstawić. Długotrwałe stosowanie preparatu może doprowadzić do rozmnażania szczepów bakterii opornych na neomycynę. W przypadku zakażeń wywołanych przez bakterie niewrażliwe na neomycynę lub grzyby, należy zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Nie określono bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci, w przypadku konieczności zastosowania preparatu u dzieci zachować szczególną ostrożność.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: alergia kontaktowa (zwłaszcza przy stosowaniu długotrwałym), podrażnienie skóry w miejscu aplikacji (swędzenie, wysypka, zaczerwienienie, obrzęk), nefrotoksyczność, ototoksyczność (przy długotrwałym stosowaniu na duże powierzchnie skóry, zwłaszcza uszkodzonej - wchłanianie do krwi i ogólnoustrojowe działanie neomycyny).

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży i karmienia preparat można stosować wyłącznie wtedy, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu lub karmionego dziecka. W przypadku konieczności zastosowania preparatu w tym okresie, należy unikać stosowania na duże powierzchnie ciała, w dużych dawkach i przez dłuższy czas.

Interakcje

Stosowany długotrwale jednocześnie z lekami działającymi nefro- i ototoksycznie (np. gentamycyna, kwas etakrynowy, kolistyna) może nasilać toksyczność neomycyny. Jednoczesne miejscowe stosowanie dwóch lub więcej preparatów może wpływać na stężenie substancji w miejscu aplikacji lub powodować zaczerwienienie skóry.

Preparat zawiera substancję Neomycin sulphate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g maści zawiera 5 mg siarczanu neomycyny, 5000 j.m. siarczanu polimyksyny B oraz 400 j.m. bacytracyny cynkowej.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg siarczanu neomycyny.

1 g zawiesiny zawiera 11,72 mg neomycyny w postaci siarczanu.

1 g maści zawiera 5 mg siarczanu neomycyny.

1 g maści lub kremu zawiera 10 mg natamycyny, 10 mg hydrokortyzonu i 3500 j.m. neomycyny w postaci siarczanu. Krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu.

1 g kremu zawiera 0,2 mg piwalanu flumetazonu i 5 mg siarczanu neomycyny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu.

1 g kremu zawiera 5 mg prednizolonu piwalanu i 5 mg neomycyny siarczanu.

1 tabl. zawiera 250 mg neomycyny w postaci siarczanu.

1 g maści lub 1 czopek zawiera 10 mg siarczanu neomycyny, 5 mg hydrokortyzonu w postaci octanu, 5 mg chlorowodorku cynchokainy i 10 mg eskuliny w postaci półtorawodzianu.

1 ml zawiera: 1 mg deksametazonu, 3500 j.m. siarczanu neomycyny oraz 6000 j.m. siarczanu polimyksyny B. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.