Neo-Angin® Spray

1 tabl. do ssania, 1 tabl. do ssania bez cukru, 1 pastylka twarda o smaku szałwii lub wiśni zawiera: 1,2 mg alkoholu dichlorobenzylowego, 0,6 mg amylometakrezolu, 5,9 mg lewomentolu (5,72 mg lewomentolu - tabl. do ssania bez cukru). 1 ml roztworu zawiera: 14,58 mg alkoholu dichlorobenzylowego, 2,92 mg amylometakrezolu, 0,87 mg lewomentolu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Neo-Angin® Spray but. 30 ml, roztw. do stos. na błonę śluzową j. ustnej i gardła 18,37zł 2017-10-31

Działanie

Preparat o działaniu antyseptycznym oraz łagodzącym ból gardła. Alkohol dichlorobenzylowy oraz amylometakrezol działają głównie powierzchniowo; wpływają na transport lipidów przez błonę komórkową, co tłumaczy ich aktywność przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą. Lewomentol uzupełnia działanie ww. substancji czynnych; podrażnia zakończenia czuciowe receptorów zimna wywołując na błonach śluzowych uczucie chłodu; zmniejsza także wrażliwość włókien czuciowych przewodzących ból i w związku z tym wywołuje słabe działanie miejscowo znieczulające.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci >6 lat: 1 tabletkę/pastylkę powoli ssać lub rozpuszczać w jamie ustnej co 2-3 h. Nie stosować więcej niż 6 tabletek/pastylek na dobę. Nie należy połykać tabletek/pastylek w całości; nie żuć. Roztwór rozpylać dwukrotnie (co odpowiada 1 dawce), zabieg powtarzać do 6 razy na dobę. Nie stosować dłużej niż 4-5 dni (tabl., tabl. bez cukru)/3-4 dni (pastylki, roztwór).

Wskazania

Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, przebiegających z objawami, takimi jak: ból gardła, zaczerwienienie, obrzęk.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Dzieci poniżej 6 lat. Nietolerancja fruktozy (tabl. i tabl. bez cukru). Zaburzenia wchłaniania glukozy-galaktozy oraz niedobór sacharazy-izomaltazy (tabl.). Roztworu nie należy stosować u pacjentów z astmą oskrzelową lub innymi schorzeniami dróg oddechowych w przebiegu których dochodzi do stanów spastycznych (ryzyko skurczu oskrzeli).

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość izomaltu, tabletek do ssania bez cukru oraz pastylek o smaku szałwii lub wiśni nie stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy. Zawartość izomaltu w ww. lekach (2,58 g izomaltu w 1 tabl. bez cukru/pastylce) oraz glukozy (1,14 g w tabl. z cukrem) i sacharozy (1,42 w tabl. z cukrem) należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Leki te mogą mieć lekkie działanie przeczyszczające. Tabl. do ssania, tabl. do ssania bez cukru oraz pastylki twarde o smaku szałwii lub wiśni zawierają czerwień koszenilową, która może powodować reakcje alergiczne. Roztwór zawiera małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg na dawkę.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Mogą również wystąpić reakcje alergiczne (częstość nieznana).

Ciąża i laktacja

Brak wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Tabl. do ssania i tabl. do ssania bez cukru: należy zachować ostrożność zalecając lek kobietom w ciąży lub karmiącym piersią. Pastylki do ssania: nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Roztwór: ze względu na zawartość etanolu nie stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Preparat zawiera substancje Amylmetacresol, Dichlorobenzyl alcohol, Levomenthol.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. do ssania, 1 tabl. do ssania bez cukru, 1 pastylka twarda o smaku szałwii lub wiśni zawiera: 1,2 mg alkoholu dichlorobenzylowego, 0,6 mg amylometakrezolu, 5,9 mg lewomentolu (5,72 mg lewomentolu - tabl. do ssania bez cukru). 1 ml roztworu zawiera: 14,58 mg alkoholu dichlorobenzylowego, 2,92 mg amylometakrezolu, 0,87 mg lewomentolu.

1 pastylka zawiera 2 mg chlorowodorku lidokainy, 0,60 mg amylometakrezolu, 1,20 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego. Ponadto pastylka o smaku miętowym zawiera sacharozę i glukozę; pastylka o smaku miodowo-cytrynowym zawiera sacharozę, glukozę i żółcień pomarańczową; pastyla o smaku pomarańczowym zawiera sacharozę i glukozę, zółcień pomarańczową i czerwień koszenilową.

1 pastylka twarda zawiera: 0,60 mg amylometakrezolu oraz 1,20 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego. Preparat zawiera isomalt, malitol i barwnik żółcieni pomarańczowej.

1 pastylka twarda zawiera 1,2 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego i 0,6 mg amylometakrezolu. Pastylki junior zawierają maltitol i izomalt; pastylki pomarańczowe z witaminą C zawierają glukozę, sacharozę, żółcień pomarańczową i czerwień koszenilową; pastylki truskawkowe bez cukru zawierają maltitol, izomalt i czerwień koszenilową; pastylki z mentolem i eukaliptusem zawierają glukozę i sacharozę; pastylki z miodem i cytryną zawierają glukozę, sacharozę i miód.

1 pastylka twarda zawiera: 0,60 mg amylometakrezolu oraz 1,20 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego. Preparat zawiera isomalt oraz maltitol.

1 pastylka twarda zawiera 1,2 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego, 0,6 mg amylometakrezolu i 100 mg witaminy C (w postaci kwasu askorbowego/askorbinianu sodu). Ponadto preparat zawiera: sacharozę, glukozę oraz żółcień pomarańczową i czerwień koszenilową.

1 g żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg lewomentolu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

100 g płynu zawiera: 3 g kwasu borowego, 2 g rezorcynolu, 0,2 g lewomentolu, 0,05 g tymolu.

1 g zawiesiny zawiera: 9,8 mg benzokainy, 9,8 mg lewomentolu, 245 mg tlenku cynku.

5 g proszku zawiera: 1,74 g boraksu, 1,74 g wodorowęglanu sodu, 750 mg chlorku sodu, 750 mg benzoesanu sodu, 20 mg lewomentolu.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.