Nefrosept

Preparat jest etanolowym wyciągiem płynnym z mieszanki ziół: liścia mącznicy lekarskiej i ziela nawłoci pospolitej. Preparat zawiera etanol.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Nefrosept but. 280 ml, płyn doustny 30,73zł 2017-10-31

Działanie

Preparat stosowany tradycyjnie, jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 10 ml preparatu 4 razy dziennie popijając dużą ilością wody. Dzieci i młodzież poniżej 18 lat: nie należy stosować. Preparat można stosować nie dłużej niż 7 dni i powtarzać kurację nie więcej niż 5 razy w roku.

Wskazania

Tradycyjnie w łagodnych infekcjach dróg moczowych w celu zwiększenia przepływu w drogach moczowych i zwiększenia ilości wydalanego moczu; uzupełnienie lub kontynuacja leczenia przewlekłych zakażeń układu moczowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Preparatu nie należy stosować u pacjentów: z chorobami układowymi (np. gruźlica, białaczka, kolagenozy, stwardnienie rozsiane, skłonność do alergii); z uszkodzoną wątrobą; z chorobą alkoholową; chorych na padaczkę; z uszkodzeniami mózgu; z chorobami umysłowymi; z obrzękami spowodowanymi ograniczeniem czynności serca lub nerek; stosujących jednocześnie leki powodujące zakwaszenie moczu. Nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Nie stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Środki ostrożności

Nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Preparat zawiera do 50% v/v etanolu 96%, tzn. 3,88g etanolu (100%) na dawkę (10 ml), co jest równoważne 98,2ml piwa (5% v/v), 41ml wina (12% v/v) na dawkę. Ze względu na zawartość alkoholu leku nie należy stosować u osób z chorobą alkoholową, osób z grup wysokiego ryzyka (np. choroby wątroby, padaczka) oraz kobiet w ciąży, karmiących piersią i dzieci. Podczas kuracji należy skonsultować się z lekarzem w celu kontroli alkalizacji moczu. Działanie bakteriostatyczne jest nasilone w moczu o odczynie alkalicznym (od pH 8).

Niepożądane działanie

Rzadko: zaburzenia żołądka i jelit (w tym nudności i wymioty). Hydrochinon może wykazywać działanie toksyczne na wątrobę oraz karcynogenne i podrażniające, dlatego preparatów zawierających wyciąg z liści nawłoci nie należy stosować przez dłuższy okres. Doustne stosowanie wyciągu z liści mącznicy lekarskiej może wiązać się z wystąpieniem nudności i wymiotów, co spowodowane może być podrażnieniem żołądka przez zawartą w tym wyciągu taninę.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Ze względu na zawartość etanolu preparat może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Ze względu na zawartość alkoholu preparat może wpływać na działanie innych leków. Potencjalne interakcje między substancjami aktywnymi mieszanki ziół (liść mącznicy lekarskiej i ziele nawłoci pospolitej), a innymi lekami to: możliwość zmniejszenia działania przeciwbakteryjnego preparatu w przypadku jednoczesnego stosowania z lekami zakwaszającymi mocz; zmniejszenie działania leków przeciwcukrzycowych przez mącznicę; wpływ na działanie leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym; ryzyko wystąpienia hipokaliemii przy jednoczesnym stosowaniu z kortykosterydami; zwiększenie działania innych leków moczopędnych; zmniejszenie działania beta-blokerów; nasilenie działania glikozydów nasercowych (ryzyko wystąpienia hipokaliemii); Ekstrakt z liści nawłoci jest najbardziej skuteczny, gdy pH moczu jest zasadowe, dlatego nie powinno się go podawać łącznie z witaminą C, która zakwasza mocz.

Preparat zawiera substancje Solidago virgaurea, Arctostaphylos uva ursi.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

Preparat jest etanolowym wyciągiem płynnym z mieszanki ziół: liścia mącznicy lekarskiej i ziela nawłoci pospolitej. Preparat zawiera etanol.

1 ml preparatu zawiera: 1 ml wyciągu płynnego złożonego z liścia mącznicy, ziela nawłoci i liścia pokrzywy. Preparat zawiera etanol.

100 g preparatu zawiera: 10 g wyciągu z korzenia kozłka, 3 g wyciągu z korzenia pokrzywy, 2 g wyciągu z ziela dziurawca, 2 g wyciągu z ziela nawłoci, 2 g wyciągu z ziela rzepiku i 1 g wyciągu z kwiatu arniki. Preparat zawiera etanol.

5 g pasty zawiera wyciąg z kłącza perzu (12,5 cz.), łusek cebuli (5 cz.), liści brzozy (10 cz.), nasion kozieradki (15 cz.), korzenia pietruszki (17,5 cz.), ziela nawłoci (5 cz.), ziela skrzypu (10 cz.), korzenia lubczyka (10 cz.), ziela rdestu ptasiego (15 cz.). Preparat zawiera etanol.

100 g preparatu zawiera: 20 g nalewki z ziela nawłoci pospolitej, 20 g nalewki z ziela skrzypu, 20 g soku z liścia brzozy, 15 g soku z ziela pokrzywy, 15 g soku z korzenia mniszka, 10 g soku z ziela krwawnika. Preparat zawiera etanol.

100 g nalewki (1:7) zawiera 6,9 g ziela nawłoci, 3,7 g korzenia mniszka z zielem, 2,47 g owocu aminki, 0,71 g owocni fasoli. Preparat zawiera 61- 69 % (v/v) etanolu.

Najczęściej wyszukiwane

Opakowanie zawiera 21 tabl. o składzie: 0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etynyloestradiolu.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. biała zawiera 2 mg walerianianu estradiolu; 1 tabl. niebieska zawiera 2 mg walerianianu estradiolu i 10 mg octanu medroksyprogesteronu. Lek zawiera laktozę.

1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 680 mg cytrynianu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 1 mg lub 2 mg winianu tolterodyny. 1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 4 mg winianu tolterodyny; kaps. zawierają laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 3 mg drospirenonu oraz 0,02 mg lub 0,03 mg etynyloestradiolu; preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu! Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu!

Prawie połowa Polek (45%) uważa, że wystąpienie dolegliwości nietrzymania moczu (NTM) powodowałoby u nich konieczność rezygnacji z prowadzenia aktywnego trybu życia – ...

więcej

5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu 5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które występuje coraz częściej. Borykają się z nim ludzie starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni. Czy z nietrzymaniem ...

więcej

Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza? Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza?

Zapalenia pęcherza możemy nabawić się przez cały rok, jednak sezon jesienno-zimowy sprzyja temu szczególnie. Częste przeziębienia, wychłodzenie i osłabienie organizmu to czynniki ...

więcej

Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne

Wbrew obiegowym opiniom, nietrzymanie moczu – niezależnie od jego rodzaju i przyczyny – można skutecznie leczyć. Niestety wiele osób uważa ten problem ...

więcej

Nietrzymanie moczu może być efektem choroby lub złych nawyków Nietrzymanie moczu może być efektem choroby lub złych nawyków

Nietrzymanie moczu to przewlekła choroba, która dotyka wiele osób, choć tylko niewielka część chorych otwarcie mówi o tej dolegliwości. W zależności od ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.