Neatin

1 tabl. zawiera 16 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny; tabletki zwierają laktozę. 0,8 ml (jedno naciśnięcie pompki dozującej) zawiera 8 mg dichlorowodorku betahistyny; roztwór zawiera 50 mg/ml etanolu (96% obj.).

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Neatin but. 120 ml, roztwór doustny 35,00zł 2017-10-31

Działanie

Agonista receptora H1 w obwodowych naczyniach krwionośnych. Mechanizm działania betahistyny w chorobie Menier'a nie jest wyjaśniony. Skuteczność betahistyny w leczeniu zawrotów głowy może wynikać z jej zdolności do zmiany przepływu krwi w uchu wewnętrznym lub z bezpośredniego wpływu na neurony jądra przedsionkowego. Betahistyna zwiększa przepuszczalność nabłonka płucnego, może u niektórych pacjentów powodować nieznaczne zmniejszenie ciśnienia tętniczego, w niewielkim stopniu wpływa na czynność gruczołów zewnątrzwydzielniczych. Po podaniu doustnym całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Cmax we krwi osiąga po ok. 1 h od podania. Wiązanie z białkami osocza wynosi <5%. Metabolizowana jest w wątrobie do głównego nieaktywnego metabolitu - kwasu 2-pirydylooctowego (2-PAA) oraz do demetylobetahistyny. Wydalana jest z moczem, głównie w postaci 2-PAA.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 24-48 mg na dobę, w 2-3 dawkach podzielonych. Dawkę dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Poprawa może nastąpić po kilku dniach lub tygodniach leczenia; zaleca się kontynuowanie leczenia, ponieważ optymalne działanie terapeutyczne uzyskuje się po kilku miesiącach stosowania preparatu. Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży Sposób podania. Lek przyjmować podczas lub po posiłku. W przypadku roztworu zalecaną dawkę, odmierzoną za pomocą pompki dozującej, należy rozpuścić w co najmniej 100 ml wody. Tabletki 24 mg można podzielić na połowy.

Wskazania

Tabletki. Choroba Meniere'a z następującymi objawami: zawroty głowy (z nudnościami i wymiotami), postępująca utrata słuchu, szumy uszne. Roztwór doustny. U osób dorosłych w leczeniu zawrotów głowy związanych z czynnościowym uszkodzeniem narządu przedsionkowego występujących na tle zespołu innych objawów choroby Meniere`a.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na betahistynę lub pozostałe składniki preparatu. Guz chromochłonny nadnerczy. Ciąża i okres karmienia piersią.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z: astmą oskrzelową; wrzodem trawiennym, również w wywiadzie (mogą wystąpić objawy dyspeptyczne - u tych pacjentów należy prowadzić dokładną obserwację podczas leczenia); pokrzywką, wypryskiem lub katarem alergicznym (betahistyna może nasilać objawy); znacznie obniżonym ciśnieniem krwi; u osób w podeszłym wieku; w przypadku jednoczesnego stosowania leków przeciwhistaminowych. W razie przypadkowej inhalacji roztworu może wystąpić skurcz oskrzeli i obniżenie ciśnienia krwi. Tabletki zawierają laktozę - nie należy ich stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Często: nudności i niestrawność, ból głowy. Obserwowano także: reakcje nadwrażliwości (np. anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka i świąd), łagodne dolegliwości żołądkowe, np. wymioty, bóle żołądkowo-jelitowe, wzdęcia brzucha, gazy, zgaga, biegunka (dolegliwości te można zmniejszyć przez zażywanie leku podczas posiłków lub przez zmniejszenie dawki leku), kołatanie serca, senność, uczucie ucisku w głowie lub klatce piersiowej, uczucie gorąca.

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeciwwskazany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Betahistyna jest wskazana w leczeniu choroby Meniere'a i zawrotów głowy pochodzenia przedsionkowego - obie choroby mogą negatywnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie stwierdzono wpływu betahistyny na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Ze względu na zawartość etanolu w roztworze, czas reakcji może być wydłużony.

Interakcje

Inhibitory MAO, w tym MAO-B (np. selegilina) hamują metabolizm betahistyny - należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania betahistyny i inhibitorów MAO (w tym MAO-B selektywnych). Może wystąpić interakcja z alkoholem etylowym oraz związkami zawierającymi pirymetaminę i dapson. Salbutamol może nasilać działanie betahistyny. Betahistyny nie należy stosować jednocześnie z lekami przeciwhistaminowymi. Jeśli leczenie betahistyną ma być rozpoczęte po zakończeniu stosowania leków przeciwhistaminowych, należy wziąć pod uwagę, że większość tych leków wywiera działanie nasenne oraz że w przypadku nagłego ich odstawienia mogą wystąpić zaburzenia snu lub pobudzenie. W związku z tym leki przeciwhistaminowe należy odstawiać stopniowo, zmniejszając ich dawkę w ciągu około 6 dni.

Preparat zawiera substancję Betahistine dihydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera 8 mg, 16 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny.

1 tabl. zawiera 24 mg dichlorowodorku betahistyny. Preparat zawiera laktozę jednowodną.

1 tabl. zawiera 8 mg, 16 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny.

1 tabl. ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 24 mg dichlorowodorku betahistyny (co odpowiada 15,63 mg betahistyny). Tabletki zawierają aspartam - E951(3,4 mg/tab.) oraz sacharozę (0,15 mg/tabl.).

1 tabl. zawiera 16 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny.

1 tabl. zawiera 8 mg, 16 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny (oraz odpowiednio: 70 mg, 140 mg lub 210 mg laktozy).

1 tabl. zawiera 16 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny; tabletki zwierają laktozę. 0,8 ml (jedno naciśnięcie pompki dozującej) zawiera 8 mg dichlorowodorku betahistyny; roztwór zawiera 50 mg/ml etanolu (96% obj.).

1 tabl. zawiera 8 mg, 16 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny. Preparat zawiera laktozę jednowodną.

1 tabl. zawiera 8 mg, 16 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. zawiera 8 mg lub 16 mg -dichlorowodorku betahistyny. Tabl. zawierają laktozę.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etoksybenzamidu oraz 50 mg kofeiny.

Bilobil. 1 kaps. zawiera 40 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), standaryzowanego na zawartość glikozydów flawonowych (24-29%), terpenów laktonowych (6-9%) i bilobalidu; kaps. zawierają laktozę. Bilobil Forte. 1 kaps. zawiera 80 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego, co odpowiada: 17,6-21,6 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 2,24-2,72 mg ginkgolidów A, B i C; 2,08-2,56 mg bilobalidu; kaps. Forte zawierają laktozę oraz glukozę. Bilobil Intense. 1 kaps. zawiera 120 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), co odpowiada: 26,4-32,4 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 3,36 do 4,08 mg (6%) - 7,2 mg ginkgolidów A, B, C; 3,12-3,84 mg bilobalidu; kaps. Intense zawierają laktozę oraz glukozę.

1 tabl. zawiera 300 mg lub 500 mg paracetamolu.

1 tabl. zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego (ASA) i 50 mg kofeiny.

1 fiolka (1,3 ml) zawiera 9,75 mg arypiprazolu.

1 tabl. zawiera 250 mg lub 100 mg (mite) lewodopy i 25 mg karbidopy.

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etenzamidu, 50 mg kofeiny. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 800 mg lub 1,2 g piracetamu. 1 ml roztworu doustnego zawiera 200 mg lub 333 mg piracetamu.

1 kaps. twarda zawiera 300 mg paracetamolu, 5 mg chlorowodorku fenylefryny i 25 mg kofeiny.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS) to postępująca choroba neurologiczna. Jej istotą jest porażenie neuronów ruchowych, które prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji wszystkich ...

więcej

Choroby nerwowo-mięśniowe: podział, objawy i leczenie Choroby nerwowo-mięśniowe: podział, objawy i leczenie

Choroby nerwowo-mięśniowe doprowadzają do nieprawidłowej czynności nerwów oraz mięśni. Objawy choroby nerwowo-mięśniowej to zarówno osłabienie siły mięśniowej czy zaniki mięśni, jak również ...

więcej

Komórki macierzyste w leczeniu porażenia mózgowego i autyzmu Komórki macierzyste w leczeniu porażenia mózgowego i autyzmu

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej już od kilkudziesięciu lat są standardową terapią w leczeniu ponad 80 ciężkich chorób. Najnowsze badania wykazały, że ...

więcej

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - przyczyny, objawy i leczenie Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - przyczyny, objawy i leczenie

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) to zespół objawów charakterystycznych dla choroby Parkinsona, które mogą się pojawić nie tylko w przebiegu tej choroby, lecz także ...

więcej

Wgłobienie mózgu: przyczyny, objawy, leczenie Wgłobienie mózgu: przyczyny, objawy, leczenie

Wgłobienie mózgu polega na nieprawidłowym przemieszczeniu tkanki nerwowej w obrębie czaszki. W zależności od tego, które dokładnie części mózgowia i w jakie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.