Nasivin® soft 0,05%

1 ml roztworu zawiera 0,1 mg lub 0,25 mg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Nasivin® soft 0,05% pojemnik 15 ml, aerozol do nosa soft, roztwór 24,09zł 2017-10-31

Działanie

Sympatykomimetyk. Zwęża naczynia krwionośne i zmniejsza przekrwienie błon śluzowych. Podanie preparatu zmniejsza przekrwienie zmienionej zapalnie błony śluzowej nosa i hamuje nadmierne wydzielanie, co ułatwia swobodne oddychanie przez nos. Zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa powoduje również otwarcie i rozszerzenie przewodów wyprowadzających z zatok przynosowych i oczyszcza trąbkę słuchową. Ułatwia to odprowadzenie wydzieliny i wyleczenie infekcji bakteryjnych. Substancja podawana donosowo nie wykazuje działania ogólnoustrojowego. T0,5 eliminacji oksymetazoliny po podaniu donosowym wynosi 35 h. 2,1% dawki jest wydalane z moczem, a ok. 1,1% z kałem. Działanie preparatu w stężeniu 0,01% i 0,025% występuje w ciągu kilku minut po podaniu i utrzymuje się do 12 h.

Dawkowanie

Donosowo. Nasivin 0,01%. Niemowlęta do 4. tyg. życia: 1 kropla do każdego otworu nosowego 2-3 razy na dobę. Niemowlęta od 5. tyg. życia do ukończenia 1. rż. należy podawać 1-2 krople do każdego otworu nosowego 2-3 razy na dobę. Preparat jest zaopatrzony w pipetę z podziałką, gdzie jedna kreska odpowiada jednej kropli. Można również nałożyć 1 lub 2 krople roztworu na wacik, a następnie przemyć nim nozdrza. Nasivin 0,025%. Dzieci od 1 do 6 lat: 1-2 krople do każdego otworu nosowego 2-3 razy na dobę. Pojedynczych dawek preparatu nie należy stosować częściej niż 3 razy na dobę. Bez zalecenia lekarza preparat można stosować jedynie przez krótki okres (3-5 dni, nie dłużej niż 7 dni). Należy unikać dłuższego stosowania niż zalecane oraz przedawkowania, szczególnie u dzieci. Dawki większe niż zalecane można stosować jedynie pod kontrolą lekarza.

Wskazania

Nasivin 0,01% krople: w celu zmniejszenia obrzęku błon śluzowych jam nosa w przypadkach różnego rodzaju nieżytów nosa, zwłaszcza utrudniających oddychanie i ssanie pokarmu. Nasivin 0,025% krople: ostry nieżyt nosa, naczynioruchowy nieżyt nosa, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie trąbki słuchowej, zapalenie ucha środkowego; w diagnostyce w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, chlorek benzalkoniowy lub na którykolwiek z pozostałych składników preparatu. Nieżyt nosa wysychający.

Środki ostrożności

W poniższych przypadkach preparat można stosować jedynie po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka: pacjenci przyjmujący inhibitory MAO oraz inne leki, które mogą podwyższać ciśnienie tętnicze krwi; zwiększone ciśnienie śródgałkowe, zwłaszcza jaskra z wąskim kątem przesączania; ciężkie choroby układu krążenia (np. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze); guz chromochłonny; zaburzenia metaboliczne (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca). Nie należy stosować preparatu Nasivin 0,025% u dzieci w 1. rż.

Niepożądane działanie

Często: uczucie pieczenia błony śluzowej nosa, suchość błony śluzowej nosa i kichanie (zwłaszcza u wrażliwych pacjentów). Niezbyt często: kołatanie serca, przyspieszona czynność serca (tachykardia) i zwiększenie ciśnienia tętniczego. Rzadko: bóle głowy, bezsenność, zmęczenie, niepokój. W rzadkich przypadkach po ustaniu działania może wystąpić silne uczucie „zatkania” nosa (przekrwienie reaktywne). Długotrwałe lub częste stosowanie oksymetazoliny, zwłaszcza w dawkach większych niż zalecane, może prowadzić do polekowego nieżytu nosa. Może on wystąpić już po 5-7 dniach leczenia i jeśli stosowanie leku będzie kontynuowane, doprowadzić do trwałego uszkodzenia błony śluzowej nosa i wysychającego nieżytu nosa.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży i karmienia piersią preparat może być stosowany jedynie po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka, a zalecana dawka nie powinna być zwiększana.

Uwagi

W przypadku stosowania preparatów zawierających oksymetazolinę przez dłuższy okres lub w dawkach większych niż zalecane nie można wykluczyć wystąpienia objawów ze strony układu krążenia - w takich przypadkach zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona.

Interakcje

Podczas stosowania preparatu zgodnie z zalecanym dawkowaniem nie wystąpiły interakcje z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi ani z inhibitorami MAO typu tranylcyprominy. Przedawkowanie lub doustne zażycie preparatu, a także stosowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub inhibitorów MAO jednocześnie lub bezpośrednio przed zastosowaniem preparatu może spowodować podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi.

Preparat zawiera substancję Oxymetazoline hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml roztworu lub 1 g żelu do nosa zawiera 0,25 mg lub 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 500 µg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, glikol propylenowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu (aerozol do nosa) zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny (1 dawka zawiera nie więcej niż 0,025 mg chlorowodorku oksymetazoliny). Lek zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,1 mg lub 0,25 mg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 dawka aerozolu (100 µl) zawiera 50 µg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy (Afrin ND, Afrin ND Mentol) oraz glikol propylenowy (Afrin ND Mentol).

1 ml roztworu zawiera 0,1 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka aerozolu (50 μl) zawiera około 25 µg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera sorbitol, chlorek benzalkoniowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.