Naclof®

1 ml kropli do oczu zawiera 1 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Naclof® but. 5 ml, krople do oczu 10,93zł 2017-10-31

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny w postaci preparatu okulistycznego. Działa także przeciwbólowo. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn (mediatorów procesu zapalnego). Lek hamuje zwężenie źrenic podczas zabiegów operacyjnych zaćmy oraz zmniejsza stan zapalny oraz ból towarzyszący uszkodzeniu nabłonka rogówki po niektórych zabiegach chirurgicznych. Maksymalne stężenie diklofenaku w rogówce i spojówce występuje ok. 30 min po podaniu. Lek jest szybko i niemal w całości wydalany w czasie 6 h.

Dawkowanie

Dorośli. Chirurgia oka i jej powikłania: przed zabiegiem chirurgicznym - 1 kroplę do worka spojówkowego chorego oka (oczu) 5 razy w ciągu 3 h; po zabiegu chirurgicznym - 1 kroplę 3 razy w ciągu dnia po operacji, w następnych dniach 1 kroplę 3-5 razy na dobę, tak długo jak to konieczne. Postępowanie w przypadkach bólu i światłowstrętu: 1 kropla co 4-6 h. Jeśli ból jest skutkiem zabiegu chirurgicznego, stosuje się 1-2 krople w ciągu godziny poprzedzającej zabieg, 1-2 krople w ciągu 15 min po zabiegu i 1 kroplę co 4-6 h w ciągu 3 dni po zabiegu chirurgicznym. Szczególne grupy pacjentów. U pacjentów w podeszłym wieku modyfikacja dawkowania nie jest konieczna. Preparat nie jest zalecany do stosowania u dzieci; dostępne są jedynie ograniczone dane z badań klinicznych operacji zeza u dzieci. Sposób podania. Po wkropleniu leku zaleca się uciśnięcie kanalika nosowo-łzowego lub zamknięcie powiek na 5 min, aby ograniczyć wchłanianie leku do krwiobiegu. Jeżeli pacjent stosuje więcej niż jeden lek do oczu, to każdy z tych leków należy podawać z zachowaniem co najmniej 5-min przerwy.

Wskazania

Pooperacyjne stany zapalne po operacji zaćmy i innych zabiegach chirurgicznych. Profilaktyka torbielowatego obrzęku plamki po operacji zaćmy z implantacją soczewki. Pourazowe stany zapalne w przypadku urazów bez perforacji gałki ocznej. Hamowanie zwężenia źrenicy w czasie operacji zaćmy. Przeciwdziałanie objawom bólu i światłowstrętowi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Lek jest przeciwskazany u pacjentów z astmą, pokrzywką lub zapaleniem błony śluzowej nosa po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych substancji hamujących syntezę prostaglandyn (u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy możliwe jest występowanie nadwrażliwości na pochodne kwasu fenylooctowego i inne NLPZ - nadwrażliwość krzyżowa).

Środki ostrożności

NLPZ mogą maskować ujawnienie się i (lub) rozwój zakażeń. W przypadku wystąpienia zakażenia lub ryzyka jego wystąpienia, należy zastosować odpowiedni lek przeciwbakteryjny jednocześnie z preparatem. Istnieje możliwość, że u pacjentów przyjmujących leki wydłużające czas krwawienia lub u pacjentów z zaburzeniami hemostazy w wywiadzie, po zastosowaniu diklofenaku może wystąpić nasilenie zaburzeń krzepnięcia krwi. Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania NLPZ z miejscowo działającymi steroidami. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy, który może wywoływać podrażnienie oka i zmieniać zabarwienie miękkich soczewek kontaktowych; przed zakropleniem leku należy wyjąć soczewki kontaktowe; można je ponownie założyć po upływie 15 min od zakroplenia.

Niepożądane działanie

Bardzo często: ból oka. Często: podrażnienie oczu. Niezbyt często: świąd oczu, przekrwienie oka, niewyraźne widzenie, punktowate zapalenie rogówki. Rzadko: zaburzenia rogówki, wrzodziejące zapalenia rogówki, przerost rogówki, ścieńczenie rogówki, ubytki nabłonka rogówki, obrzęk rogówki, zaburzenia widzenia, przekrwienie spojówek, alergiczne zapalenie spojówek, podrażnienie powiek, alergia oka, obrzęk powiek, zaostrzenie objawów astmy, duszność. Częstość nieznana: nadwrażliwość, świąd powiek, kaszel, nieżyt nosa, pokrzywka, wysypka, wyprysk, rumień, świąd.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w III trymestrze ciąży, z uwagi na ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu oraz ewentualne hamowanie skurczów macicy u matki. Badania na zwierzętach nie wykazały ryzyka dla płodu przy stosowaniu w I i II trymestrze ciąży, brak jest jednak kontrolowanych badań u kobiet ciężarnych. Diklofenak podany doustnie w śladowej ilości jest wydzielany w mleku kobiecym, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u karmionego piersią dziecka jest niewielkie. Nie zaleca się stosowania diklofenaku do worka spojówkowego w okresie karmienia piersią, chyba, że przewidywane korzyści przewyższają ryzyko.

Uwagi

Pacjenci, u których po podaniu kropli występują zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie), nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Interakcje

Zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu NLPZ o działaniu miejscowym i steroidów o działaniu miejscowym u pacjentów ze znaczącym uprzednim zakażeniem rogówki (zwiększenie ryzyka powikłań). Lek stosowano bezpiecznie z antybiotykami oraz lekami hamującymi receptory β-adrenergiczne podawanymi do oka.

Preparat zawiera substancję Diclofenac sodium.

Lek refundowany: TAK

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

1 kaps. o zmodyf. uwalnianiu zawiera 75 mg soli sodowej diklofenaku (25 mg w postaci peletek dojelitowych i 50 mg w postaci peletek o przedłużonym uwalnianiu) oraz 20 mg omeprazolu (w postaci peletek dojelitowych).

1g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 100 mg soli sodowej diklofenaku. Preparat zawiera laktozę.

1 czopek zawiera 50 mg lub 100 mg diklofenaku sodowego.

1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera sacharozę.

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku sodowego; tabletki zawierają żółcień pomarańczową.

1 kaps. zawiera: 50 mg diklofenaku sodowego, 50 mg chlorowodorku tiaminy (witamina B1), 50 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6), 0,25 mg cyjanokobalaminy (witamina B12).

1 tabl. o przedł. uwalnianiu zawiera 75 mg diklofenaku sodowego. 1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku sodowego. Lek zawiera laktozę.

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci chlorowodorku) oraz 0,25 mg fluocynolonu (w postaci acetonidu); lek zawiera p-hydroksybenzoesany.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 ml roztworu zawiera 1 mg fosforanu deksametazonu w postaci soli sodowej.

1 ml zawiesiny do oczu zawiera 1 mg deksametazonu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,05 mg latanoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 20 mg dorzolamidu (w postaci chlorowodorku) i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu). Roztwór zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,3 mg bimatoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu tymololu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny zawiera 5 mg etabonianu loteprednolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml kropli do oczu lub 1 g maści zawiera 3 mg ofloksacyny. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy; maść zawiera lanolinę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Wirusowe zapalenie rogówki oka: przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka Wirusowe zapalenie rogówki oka: przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Wirusowe zapalenie rogówki oka to bardzo zakaźna choroba oka, która nierozpoznana na czas może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak m.in. perforacja ...

więcej

Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) – przyczyny, objawy, leczenie i ...

Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) to wada wzroku, której istotą są zaburzenia widzenia po zmierzchu lub w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Kurzej ślepoty nie ...

więcej

Zapalenie twardówki - przyczyny, objawy i leczenie Zapalenie twardówki - przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie twardówki to poważna, choć rzadko diagnozowana, choroba oka. W skrajnych przypadkach zapalenie twardówki może doprowadzić do martwicy gałki ocznej, a co ...

więcej

Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie błony naczyniowej oka to choroba oczu, o wielorakich przyczynach, często trudnych do ustalenia. Potencjalnie zagraża ona widzeniu, a na pewno prowadzi ...

więcej

Leczenie nerwu wzrokowego komórkami macierzystymi Leczenie nerwu wzrokowego komórkami macierzystymi

Gdy nerw wzrokowy zostanie uszkodzony, z pomocą przychodzą komórki macierzyste. Nerw wzrokowy zaczyna się w siatkówce, biegnie przez całą czaszkę i kończy ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.