Multibiotic®

1 g maści zawiera 5 mg siarczanu neomycyny, 10 mg bacytracyny cynkowej i 0,833 mg siarczanu polimiksyny B. Lek zawiera p-hydroksybenzoesany propylu i metylu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Multibiotic® 10 saszetek po 1 g, maść 13,00 zł 2017-10-31

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego, zawierający substancje czynne o różnym, wzajemnie uzupełniającym się mechanizmie działania przeciwbakteryjnego. Dzięki skojarzonemu działaniu substancji czynnych posiada szeroki zakres działania, ponadto zmniejsza się ryzyko selekcji szczepów opornych przy długotrwałym stosowaniu. Takie połączenie antybiotyków działa bakteriobójczo in vitro na bakterie Gram-dodatnie: Staphylococcus aureus, paciorkowce (w tym Streptococcus pneumoniae) i niektóre Gram-ujemne: Escherichia coli, Klebsiella, Haemophilus influenzae, Enterobacter spp., Neisseria spp. i Pseudomonas aeruginosa. Nie działa na Serratia marcescens. Składniki preparatu praktycznie nie wchłaniają się przez nieuszkodzoną skórę, natomiast w przypadku skóry uszkodzonej dochodzi do wchłaniania neomycyny.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Na umytą (mydłem i wodą) i osuszoną skórę nanosi się 2-5 razy na dobę w jednakowych odstępach czasu niewielką ilość maści. W przypadku pominięcia dawki, kolejną zastosować tak szybko, jak to możliwe. Preparat stosować w sposób ciągły przez cały okres leczenia. W razie konieczności stosować z ochronnym gazowym opatrunkiem. Jeśli nie jest to konieczne, nie stosować dłużej niż 7 dni. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku do 12 lat, ze względu na ryzyko działania nefrotoksycznego i ototoksycznego.

Wskazania

Zapobieganie zakażeniom wtórnym drobnych ran ciętych, zadrapań, otarć i oparzeń. Pierwotne i wtórne bakteryjne zakażenia skóry (np. zakażone niewielkie rany, zakażenia bakteryjne skóry w oparzeniach i odmrożeniach), wywołane przez bakterie Gram-dodatnie (gronkowce, paciorkowce) oraz Gram-ujemne pałeczki, w tym bakterie z rodzaju Pseudomonas.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, aminoglikozydy, polimyksyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci do 12 lat (ryzyko działania nefro- i ototoksycznego). Nie stosować na błony śluzowe, głębokie lub kłute rany, ciężkie oparzenia, sączące się zmiany chorobowe, dużą powierzchnię uszkodzonej skóry oraz do oczu. Ciąża i okres karmienia piersią.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub upośledzeniem słuchu. Ryzyko działania nefro- i ototoksycznego preparatu jest większe u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, szczególnie leczonych lekami oto- i neurotoksycznymi. Stosowanie maści należy przerwać w razie wystąpienia objawów nadwrażliwości, w tym skórnych (wysypka, świąd lub objawy podrażnienia). Pacjenci uczuleni na jakikolwiek antybiotyk z grupy aminoglikozydów lub polimyksyn mogą być uczuleni na inne aminoglikozydy lub polimyksyny. W przypadku wystąpienia silnych odczynów alergicznych należy natychmiast przerwać leczenie. Stosowanie preparatu na duże powierzchnie uszkodzonej skóry może spowodować uszkodzenie słuchu (łącznie z utratą słuchu), uszkodzenie nerek i wystąpienie objawów neurotoksycznych. Zawarte w preparacie substancje pomocnicze parahydroksybenzoesan metylu i propylu, mogą powodować miejscową reakcję alergiczną skóry (np.kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić reakcje uczuleniowe, w tym skórne (świąd, wysypka, zaczerwienienie, opuchlizna), podrażnienie w miejscu stosowania, nadkażenie opornymi szczepami bakterii lub drożdżakami Candida, ototoksyczność.

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

W razie wchłonięcia się substancji czynnych po zastosowaniu maści na dużą powierzchnię skóry lub na uszkodzoną skórę, mogą wystąpić interakcje z innymi stosowanymi jednocześnie lekami. Łączne stosowanie z doustnie podawaną neomycyną nasila ryzyko wystąpienia nadwrażliwości. Maści nie należy stosować jednocześnie z lekami działającymi toksycznie na nerki i narząd słuchu, takimi jak diuretyki pętlowe (np. furosemid, kwas etakrynowy) - zwiększone ryzyko zaburzeń słuchu, aż do głuchoty, która może wystąpić po przerwaniu stosowaniu leku. W trakcie stosowania neomycyny na skórę, może wystąpić krzyżowa reakcja uczuleniowa na paramycynę, kanamycynę, tobramcynę, amikacynę i izepamycynę. Jednoczesne lub następcze stosowanie doustne lub miejscowe na skórę innych aminoglikozydów (np. paramomycyna) lub innych leków o potencjalnym działaniu nefro- i (lub) neurotoksycznym (cisplatyna, wankomycyna, amfoteryczna B, kolistyna, wariomycyna) powinno być przeciwwskazane, ze względu na możliwość sumowania się toksycznych działań niepożądanych.

Cena

Multibiotic®, cena 100% 13,00 zł

Preparat zawiera substancje Neomycin sulphate, Polymyxin B sulphate, Bacitracin zinc.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g maści zawiera 400 j.m. bacytracyny cynkowej, 5 mg siarczanu neomycyny i 5000 j.m. siarczanu polimyksyny B.

1 g maści zawiera 5 mg siarczanu neomycyny, 5000 j.m. siarczanu polimyksyny B oraz 400 j.m. bacytracyny cynkowej.

1 g maści zawiera 5 mg siarczanu neomycyny, 5000 j.m. siarczanu polimyksyny B oraz 400 j.m. bacytracyny cynkowej.

1 g maści zawiera 5 mg siarczanu neomycyny, 10 mg bacytracyny cynkowej i 0,833 mg siarczanu polimiksyny B. Lek zawiera p-hydroksybenzoesany propylu i metylu.

1 ml zawiera: 1 mg deksametazonu, 3500 j.m. siarczanu neomycyny oraz 6000 j.m. siarczanu polimyksyny B. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny lub 1 g maści do oczu zawiera 3500 j.m. siarczanu neomycyny, 6 000 j.m. siarczanu polimiksyny B i 1 mg deksametazonu. Preparat w postaci kropli do oczu zawiera chlorek bezalkoniowy.

1 g maści zawiera 250 IU bacytracyny (w postaci bacytracyny cynkowej) i 5 mg neomycyny (w postaci siarczanu neomycyny). Preparat zawiera lanolinę.

1 g maści lub kremu zawiera 10 mg natamycyny, 10 mg hydrokortyzonu i 3500 j.m. neomycyny w postaci siarczanu. Krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu.

1 g maści zawiera 5 mg siarczanu neomycyny.

1 ml zawiesiny zawiera 5 mg chlorowodorku oksytetracykliny, 10 000 j.m. siarczanu polimiksyny B i 15 mg octanu hydrokortyzonu.

Najczęściej wyszukiwane

Preparat zawiera kapsułki na dzień i kapsułki na noc. 2 kaps. na dzień (porcja dzienna) zawierają 220 mg wyciągu z kwiatów bzu czarnego, 220 mg wyciągu z ziela werbeny pospolitej, 220 mg wyciągu z kwiatów dziewanny, 160 mg wyciągu z ziela tymianku, 70 mg wyciągu z kwiatów pierwiosnka, 40 mg wyciągu z korzenia goryczki żółtej. 1 kaps. na noc zawiera 110 mg wyciągu z ziela werbeny pospolitej, 110 mg wyciągu z liści melisy, 80 mg wyciągu z z kwiatów bzu czarnego, 70 mg wyciągu z owoców bzu czarnego, 50 mg rutozydu, 45 mg witaminy C, 10 mg bioflawonoidów cytrusowych.

1 tabl. zawiera 50 mg monofosforanu urydyny, 600 µg kwasu foliowego, 3 mg witaminy B6, 500 µg witaminy B12, 25 µg (1000 j.m.) witaminy D i 1,1 mg tiaminy.

1 kaps. zawiera mínimum 1 x 109 CFU szczepów Lactobacillus plantarum (CECT 7315 oraz 7316) oraz przynajmniej 50% ZDS* 5 witamin (B9, B6, B12, A, C) i 2 minerałów (cynk, selen). *ZDS- zalecane dzienne spożycie.

100 g preparatu zawiera: 25 g nalewki z korzenia kozłka lekarskiego, 25 g nalewki z liścia mięty pieprzowej, 25 g wyciągu z dziurawca, 25 g nalewki gorzkiej. Preparat zawiera 65-72% etanolu (v/v).

1 kaps. zawiera 500 mcg witaminy B12, 6 mg witaminy B6, 800 mcg kwasu foliowego, 100 mcg witaminy D3.

1 saszetka zawiera 2000 mg Myo-inozytolu, 200 µg kwasu foliowego, 2,5 µg witaminy B12.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Węgiel leczniczy (aktywowany) - zastosowanie i dawkowanie Węgiel leczniczy (aktywowany) - zastosowanie i dawkowanie

Węgiel leczniczy to węgiel aktywny (aktywowany) w postaci czarnych tabletek, który znalazł zastosowanie jako środek na biegunkę, zatrucia. Podawanie węgla aktywowanego jest ...

więcej

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi nerwy, podnosi odporność na stres, zapobiega anemii i ...

więcej

Syrop z mniszka lekarskiego nie tylko na kaszel. Jakie właściwości lecznicze ma miód z mniszka? Syrop z mniszka lekarskiego nie tylko na kaszel. Jakie ...

Syrop z mniszka lekarskiego jest stosowany głównie w celu łagodzenia kaszlu. Jednak miód z mniszka przyśpiesza także gojenie się ran, oczyszcza organizm ...

więcej

Mniszek lekarski – zastosowanie mniszka lekarskiego Mniszek lekarski – zastosowanie mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale), czyli mniszek pospolity, ma wiele właściwości leczniczych, dzięki którym znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej. Jednak najczęściej jest ...

więcej

WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru ...

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej witaminy to również sprawne funkcjonujący układ ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.