Mucofluid®

1 ml aerozolu zawiera 50 mg mesny (2-merkaptoetanosulfonianu sodu). 1 dawka zawiera 5 mg mesny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Mucofluid® 12,5 ml, aerozol do nosa, roztwór 32,65zł 2017-10-31

Działanie

Lek mukolityczny, którego działanie polega na fragmentacji glikoprotein śluzu oraz rozpuszczeniu uwolnionych fragmentów, co ułatwia ewakuację śluzu poprzez zwiększenie jego płynności.

Dawkowanie

Donosowo. 1 dawka do każdego otworu nosowego w razie potrzeby, średnio 4 razy na dobę, aż do ustąpienia objawów.

Wskazania

Miejscowe, objawowe leczenie niedrożności nosa spowodowanej przez nadmierną lub zbyt lepką wydzielinę.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na mesnę, inne związki zawierające grupy tiolowe lub pochodne sulfonamidowe lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Astma przebiegająca bez gromadzenia się nadmiernej ilości śluzu oraz towarzyszącej niedrożności dróg oddechowych. Stan astmatyczny. Dzieci w wieku < 2 lat (brak danych klinicznych dotyczących stosowania u dzieci oraz możliwe ryzyko skurczu oskrzeli).

Środki ostrożności

Nie rozpylać w pobliżu oczu. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z astmą ze względu na możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli. Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leku u dzieci i młodzieży - nie należy stosować.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: podrażnienie błony śluzowej nosa, reakcje nadwrażliwości, obrzęk naczynioruchowy, wysypka rumieniowata (rumień), pokrzywka, kaszel, skurcz oskrzeli (zwłaszcza u pacjentów nadwrażliwych chorych na astmę).

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować leku w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Należy unikać stosowania leku podczas karmienia piersią lub przerwać karmienie w czasie leczenia preparatem.

Uwagi

Stosowanie preparatu może powodować fałszywie dodatnie wyniki testów na obecność siarczynów i ketonów w moczu.

Interakcje

Badania in vitro wykazały, że mesna nie ma wpływu lub ma niewielki wpływ na działanie następujących antybiotyków: makrolidów, tetracyklin, chloramfenikolu, polipeptydów oraz penicylin (niektóre z penicylin miały nawet zwiększoną aktywność). Antybiotyki aminoglikozydowe (streptomycyna, kanamycyna, neomycyna, gentamycyna) są unieczynniane przez mesnę.  Nie ma przeciwwskazań do stosowania preparatu z wymienionymi antybiotykami ze względu na małe stężenie leku we krwi po podaniu miejscowym.

Preparat zawiera substancję Mesna.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml aerozolu zawiera 50 mg mesny (2-merkaptoetanosulfonianu sodu). 1 dawka zawiera 5 mg mesny.

1 ampułka (4 ml) zawiera 400 mg mesny.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.