Mucoangin®

1 tabl. do ssania zawiera 20 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol i laktozę.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Mucoangin® 20 szt., tabl. do ssania 17,59zł 2017-10-31

Działanie

Preparat o miejscowym działaniu znieczulającym błonę śluzową jamy ustnej i gardła. Działanie znieczulające jest prawdopodobnie wynikiem blokowania kanałów sodowych. Badania kliniczne potwierdziły łagodzenie bólu podczas stosowania leku u pacjentów z bólem gardła przez co najmniej 3 h. Ponadto in vitro chlorowodorek ambroksolu działa przeciwzapalnie, znacząco zmniejsza zaczerwienienie gardła w przebiegu stanu zapalnego gardła. Wchłania się szybko i całkowicie. Wiąże się z białkami w ok. 90%. Jest metabolizowany zarówno w reakcjach katalizowanych przez cytochrom CYP3A4, jak i w procesie sprzęgania z kwasem glukuronowym. W ciągu 3 dni od podania leku około 6% dawki jest stwierdzane w moczu w postaci niezwiązanej, zaś 26% dawki w postaci sprzężonej. T0,5 wynosi ok. 10 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: ssać po 1 tabl. do 6 razy na dobę. Leku nie stosować dłużej niż 3 dni. W przypadku utrzymywania się objawów lub wysokiej gorączki, pacjent powinien zasięgnąć porady lekarskiej. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Wskazania

Łagodzenie bólu w ostrych stanach zapalnych gardła.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorowodorek ambroksolu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na znaczne ilości sorbitolu pacjenci z nietolerancją fruktozy nie powinni stosować preparatu.

Środki ostrożności

W przypadku zaburzeń czynności nerek lub ciężkiej niewydolności wątroby preparat może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych leków metabolizowanych w wątrobie i wydalanych przez nerki, przy niewydolności nerek można spodziewać się gromadzenia metabolitów ambroksolu w wątrobie. Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych, takich jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona (SJS), toksyczna martwica naskórka (TEN) i ostra uogólniona krostkowica (AGEP) związanych ze stosowaniem chlorowodorku ambroksolu. W początkowej fazie zespołu Stevensa-Johnsona lub toksycznej martwicy naskórka u pacjentów mogą najpierw wystąpić niespecyficzne objawy (prodromalne) grypopodobne (takie jak: gorączka, ból ciała, zapalenie błony śluzowej nosa, kaszel i ból gardła), które mogą być błędnie leczone za pomocą leków stosowanych w kaszlu i przeziębieniu. Jeśli wystąpią przedmiotowe i podmiotowe objawy postępującej wysypki skórnej (czasem związane z pojawieniem się pęcherzy lub zmian na błonach śluzowych), należy natychmiast przerwać leczenie chlorowodorkiem ambroksolu i udzielić pacjentowi porady lekarskiej. Chorobie podstawowej, np. obrzękowi gardła może towarzyszyć duszność. Miejscowe reakcje alergiczne mogą także wywołać duszność. Właściwości miejscowo znieczulające ambroksolu mogą przyczyniać się do zaburzeń czucia w obrębie gardła. Preparat nie jest odpowiedni do leczenia owrzodzeń jamy ustnej. W maksymalnej zalecanej dawce dobowej lek zawiera 8,22 g sorbitolu (1,37 g/tabl. do ssania). Leku nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Preparat może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna 2,6 kcal/g sorbitolu. 1 tabl. do ssania zawiera mniej niż 1 mg laktozy - taka ilość laktozy zwykle nie wywołuje zaburzeń u osób z nietolerancją laktozy. Pomimo tego, preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Często: zaburzenia smaku, niedoczulica gardła, nudności, niedoczulica jamy ustnej. Niezbyt często: biegunka, niestrawność, ból w nadbrzuszu, suchość błony śluzowej jamy ustnej. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, wysypka, pokrzywka. Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne (w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy i świąd), wymioty, suchość w gardle, ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica). Z ogólnych obserwacji dotyczących występowania alergii wynika, że ciężkość reakcji alergicznych może zwiększyć się, gdy pacjent jest powtórnie narażony na kontakt z tą samą substancją.

Ciąża i laktacja

Na podstawie szerokiego doświadczenia klinicznego u kobiet ciężarnych po 28. tygodniu ciąży nie wykazano szkodliwego działania chlorowodorku ambroksolu na stan zdrowia płodu. Jednak z uwagi na ostrożność nie zaleca się stosowania leku w ciąży, zwłaszcza w I trymestrze ciąży. Chlorowodorek ambroksolu przenika do mleka kobiecego - nie przypuszcza się by miał niekorzystny wpływ na dzieci karmione piersią, jednak nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią.

Interakcje

Ambroksol jest metabolizowany zarówno w reakcjach katalizowanych przez cytochrom CYP3A4, jak i w procesie sprzęgania z kwasem glukuronowym. Na podstawie powyższego oraz badań interakcji leku w mikrosomach wątroby ludzkiej, ryzyko istotnych klinicznie interakcji jest uznawane za małe.

Preparat zawiera substancję Ambroxol hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

5 ml syropu dla dzieci zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu, 5 ml syropu dla dorosłych zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol.

5 ml syropu zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera: parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, glikol propylenowy.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera laktozę.

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę.

5 ml syropu zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. do ssania zawiera 20 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol i laktozę.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę. 1 tabl. musująca zawiera 60 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę, sorbitol i sód. 5 ml syropu zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu, syrop zawiera sorbitol. 5 ml roztworu doustnego zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; roztwór zawiera sorbitol.

1 ampułka (2 ml) zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sód.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.