Monosan®

1 tabl. zawiera 20 mg lub 40 mg monoazotanu izosorbidu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Monosan® 50 szt., tabl. 2017-10-31

Działanie

Lek z grupy organicznych azotanów o bezpośrednim działaniu rozkurczającym na mięśnie gładkie ściany naczyń krwionośnych. Mechanizm działania polega na uwalnianiu tlenku azotu, który powoduje rozkurcz mięśni gładkich w ścianach naczyń żylnych i tętniczych (w tym wieńcowych). Rozszerzenie łożyska żylnego i tętniczego prowadzi do zmniejszenia obciążenia wstępnego i następczego serca i w rezultacie do zmniejszenia zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen. Rozszerzenie dużych naczyń wieńcowych oraz zmniejszenie napięcia późnorozkurczowego ściany mięśnia sercowego wywołane przez monoazotan izosorbidu zwiększa przepływ krwi przez mięsień sercowy (zwłaszcza w jego warstwie podwsierdziowej), a tym samym zwiększa ukrwienie w niedokrwionych obszarach mięśnia sercowego. Po podaniu doustnym szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Stężenie maksymalne jest osiągane w ciągu 0,5-1 h. Jest rozkładany w wątrobie do nieaktywnych metabolitów, które są wydalane przez nerki, 2% wydala się w postaci niezmienionej. T0,5 w surowicy wynosi 4-5 h.

Dawkowanie

Doustnie. Leczenie lekiem należy rozpoczynać od najmniejszej dawki; która następnie może być w miarę potrzeb zwiększona. Zwykle 20 mg lub 40 mg 2 razy na dobę, rano i po południu. W celu uniknięcia tolerancji drugą tabletkę należy podawać przed upływem 8 h po podaniu pierwszej tabletki. W dławicy piersiowej z częstymi nocnymi przypadkami stenokardii lek należy podawać rano oraz zaraz przed snem. Sposób podania. Tabletki należy przyjmować po jedzeniu, bez rozgryzania, popijając odpowiednią ilością płynu.

Wskazania

Długotrwałe leczenie choroby niedokrwiennej serca. Zapobieganie napadom dławicy piersiowej. Leczenie zapobiegające przewlekłej niewydolności serca.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na azotany lub pozostałe składniki preparatu. Wstrząs kardiogenny z wyjątkiem sytuacji, w których przy pomocy odpowiedniego postępowania uzyskuje się wystarczająco wysokie ciśnienie późnorozkurczowe w lewej komorze serca. Ostra niewydolność krążenia (wstrząs lub zapaść naczyniowa). Znaczne  niedociśnienie tętnicze (ciśnienie skurczowe <90 mmHg). Zaciskające zapalenie osierdzia. Jednoczesne stosowanie inhibitorów 5-fosfodiesterazy, np. syldenafilu.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z kardiomiopatią przerostową z zawężeniem drogi odpływu z lewej komory, zaciskającym zapaleniem osierdzia, tamponadą serca, z niskim ciśnieniem napełniania komór serca (np. w świeżym zawale serca, zaburzonej czynności lewej komory), ze zwężeniem aorty, ze zwężeniem zastawki dwudzielnej, z podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym oraz z niedociśnieniem ortostatycznym. Nie stosować w celu przerwania napadu bólu dławicowego. Ze względu na zawartość laktozy, preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Bardzo często: ból głowy. Często: zawroty głowy, senność, nudności, niedociśnienie, tachykardia, osłabienie. Niezbyt często: wymioty, biegunka, zapaść z nasileniem objawów dławicy piersiowej (czasami wraz z bradyarytmią i omdleniem); przemijający niedobór tlenu we krwi wraz z niedotlenieniem mięśnia sercowego u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Rzadko: omdlenie, wysypka, świąd. Bardzo rzadko: niestrawność. Ponadto: złuszczające zapalenie skóry, zaczerwienienie twarzy, skórne reakcje alergiczne, napadowa bradykardia.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy spodziewane korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania preparatu.

Uwagi

Lek należy odstawiać stopniowo w ciągu kilku dni. Preparat może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych, dotyczy to zwłaszcza początkowego okresu leczenia i okresu zwiększania dawki, kiedy mogą wystąpić zawroty głowy lub znużenie.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie leków przeciwnadciśnieniowych, takich jak leki rozszerzające naczynia, ß-adrenolityki, antagoniści kanału wapniowego, inhibitory ACE, a także neuroleptyków, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych oraz alkoholu może nasilać hipotensyjne działanie monoazotanu izosorbidu. Inhibitory 5-fosfodiesterazy, np. sildefanil mogą nasilać działanie hipotensyjne monoazotanu izosorbidu; może to prowadzić do zagrażających życiu powikłań sercowo-naczyniowych. Jednocześnie stosowanie monoazotanu izosorbidu z dihydroergotaminą może zwiększać stężenie dihydroergotaminy we krwi i tym samym podwyższać ciśnienie tętnicze.

Preparat zawiera substancję Isosorbide mononitrate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. powl. zawiera 10 mg, 20 mg lub 40 mg monoazotanu izosorbidu. 1 tabl. powl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 60 mg, 80 mg lub 100 mg monoazotanu izosorbidu.

1 tabl. zawiera 20 mg lub 40 mg monoazotanu izosorbidu.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg lub 20 mg monoazotanu izosorbidu. 1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 50 mg lub 75 mg monoazotanu izosorbidu. Lek zawiera laktozę.

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg monoazotanu izosorbidu.

1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 40 mg lub 60 mg monoazotanu izosorbidu. Preparat zawiera sacharozę.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.

1 tabl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg ramiprylu.

1 tabl. powl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 3,75 mg, 5 mg, 7,5 mg lub 10 mg fumaranu bisoprololu.

1 tabl. zawiera 5 mg lub 10 mg torasemidu.

1 kaps. zawiera 5 mg izradypiny.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

1 ampułka 5 ml zawiera 50 mg lub 200 mg dopaminy (roztwór 1% lub 4%) i odpowiednio 3,17mg i 12,27 mg sodu oraz pirosiarczyn sodu.

1 tabl. powl. zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg chlorowodorku benazeprylu. Preparat zawiera laktozę.

1 g żelu zawiera 250 j.m. lub 1000 j.m. heparyny w postaci soli sodowej.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Niedomykalność zastawki aortalnej serca - objawy i leczenie Niedomykalność zastawki aortalnej serca - objawy i leczenie

Niedomykalność zastawki aortalnej to wada serca, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, przyczyniając się do systematycznego upośledzania funkcji serca. ...

więcej

CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol

Cholesterol - zarówno ten dobry, jak i zły - choć brzmi groźnie, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez dobrego i złego ...

więcej

TROMBOFILIA (nadkrzepliwość) - przyczyny, objawy i leczenie TROMBOFILIA (nadkrzepliwość) - przyczyny, objawy i leczenie

Trombofilia, czyli nadkrzepliwość, to skłonność do tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Jest to stan zagrażający życiu, ponieważ skrzepy mogą przemieszczać się ...

więcej

Dyslipidemie Dyslipidemie

Dyslipidemie to najprościej mówiąc zaburzenia gospodarki lipidowej. Dyslipidemie to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje nieprawidłowości ilości, budowy czy funkcji poszczególnych frakcji lipidów. ...

więcej

Osocze: czym jest i jaką pełni funkcję? Kiedy podajemy osocze? Osocze: czym jest i jaką pełni funkcję? Kiedy podajemy ...

Osocze to płynna, niekomórkowa część krwi, która stanowi w przybliżeniu ok. 55% jej całkowitej objętości. Zawieszone w osoczu składniki komórkowe tworzą pozostałe ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.