Mobilat®

100 g maści lub żelu zawiera: 2 g kwasu salicylowego, 1 g wyciągu z kory nadnerczy, 0,2 g polisiarczanu mukopolisacharydowego. Żel zawiera glikol propylenowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Mobilat® tuba 50 g, żel 20,25 zł 2017-10-31

Działanie

Lek złożony działający na procesy zapalne zachodzące w tkankach podskórnych. Przeciwzapalne działanie kwasu salicylowego i wyciągu z kory nadnerczy polega głównie na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn oraz uwalnianiu enzymów lizosomalnych i innych mediatorów zapalnych. Ponadto wyciąg z kory nadnerczy hamuje przepuszczalność naczyń włosowatych, wywierając działanie przeciwwysiękowe, a kwas salicylowy - dzięki właściwościom keratolitycznym - ułatwia wchłanianie substancji czynnych przez skórę. Polisiarczan mukopolisacharydowy, działając jako inhibitor enzymów katabolicznych, wpływa hamująco na proces rozkładu tkanek. W wyniku aktywacji plazminogenu i wywieranego działania przeciwzakrzepowego przyspiesza on także eliminację złogów włóknika z tkanek zmienionych zapalnie. Ponadto polisiarczan mukopolisacharydowy pobudza procesy metaboliczne komórek mezenchymy, przyczyniając się do szybkiej regeneracji uszkodzonych tkanek. Po miejscowym zastosowaniu leku substancje czynne wnikają do tkanek położonych pod powierzchnią skóry. Maksymalne stężenia kwasu salicylowego osiągane są 4-8 h po zastosowaniu. Ok. 7% dawki podawanej na skórę jest wydalane w moczu, głównie w postaci kwasu salicylomoczowego, a jedynie jej niewielka cześć usuwana jest z organizmu w niezmienionej formie lub w postaci glukuronianów. Po wchłonięciu mukopolisacharydowego polisiarczanu przez skórę w organizmie dochodzi do częściowej czasozależnej depolimeryzacji i niewielkiej desulfatyzacji substancji czynnej. Badania na zwierzętach wykazują, że ok. 1% dawki podawanej na skórę wydalane jest z moczem.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Nakładać 5-15 cm maści lub żelu na zmienione chorobowo miejsca 1-3 razy na dobę, delikatnie wmasowując w skórę. Po nałożeniu maści na zmienioną chorobowo skórę należy umyć ręce, chyba że to ręce są miejscem leczonym. Lek można również stosować w opatrunkach okluzyjnych (dawkę można odpowiednio zwiększyć). Miejsc leczonych żelem nie należy przykrywać opatrunkiem. Żel można również stosować w połączeniu z fizykoterapią, taką jak jonoforeza (żel podawany jest pod katodę). Nie stosować u dzieci poniżej 12 rż. bez przepisu lekarza.

Wskazania

Maść: leczenie pourazowych i miejscowych stanów zapalnych, choroby zwyrodnieniowej stawów i tkanek okołostawowych; miejscowe, wspomagające leczenie zmienionych zapalnie stawów w chorobach reumatycznych. Żel: leczenie pourazowych stanów zapalnych stawów i krwiaków; leczenie bólów występujących podczas ruchu i w stanach przeciążeniowych mięśni i ścięgien.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Lek stosować jedynie po wnikliwej analizie korzyści i ryzyka w następujących przypadkach: ospa wietrzna, reakcje poszczepienne, grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry lub inne swoiste zmiany skórne w obszarze podawania leku (np. zmiany gruźlicze, kiła) oraz u dzieci, a także w przypadku długotrwałego stosowania leku na duże powierzchnie skóry u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek.

Środki ostrożności

Lek powinien być stosowany jedynie na nieuszkodzoną skórę. Należy unikać kontaktu preparatu z otwartymi ranami, oczami i błonami śluzowymi. Żel zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Rzadko: miejscowe podrażnienia skóry. Bardzo rzadko: uczulenia kontaktowe.

Ciąża i laktacja

Ostrożnie stosować lek u kobiet w ciąży po wnikliwym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka, ale nawet wtedy nie stosować na dużych powierzchniach skóry. Nie stosować preparatu w okolicy piersi u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Kwas salicylowy może zwiększyć wchłanianie innych leków stosowanych miejscowo. Długotrwałe stosowanie leku na dużych obszarach skóry może prowadzić do zwiększenia działania toksycznego metotreksatu oraz działania hipoglikemizującego sulfonylomocznika.

Cena

Mobilat®, cena 100% 20,25 zł

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

100 g maści lub żelu zawiera: 2 g kwasu salicylowego, 1 g wyciągu z kory nadnerczy, 0,2 g polisiarczanu mukopolisacharydowego. Żel zawiera glikol propylenowy.

1 g maści zawiera 400 mg kwasu salicylowego i 100 mg kwasu mlekowego.

1 g maści zawiera 200 mg kwasu salicylowego.

1 g płynu zawiera 167 mg kwasu salicylowego i 167 mg kwasu mlekowego.

1 g pudru na skórę zawiera 100 mg kwasu borowego i 10 mg kwasu salicylowego.

1 g płynu na skórę zawiera 100 mg kwasu salicylowego i 5 mg fluorouracylu. Preparat zawiera dimetylosulfotlenek.

1 g płynu na skórę zawiera 50,4 mg kwasu mlekowego, w postaci roztworu 90% i 100 mg kwasu salicylowego.

1 ml płynu zawiera 2 mg prednizolonu i 4 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

100 g maści lub żelu zawiera 300 mg polisiarczanu mukopolisacharydowego - co odpowiada 25 000 j. (jednostki ustalone na podstawie oznaczenia częściowego czasu aktywowanej tromboplastyny APTT).

1 g maści zawiera: 400 mg kwasu salicylowego, 100 mg kwasu (S)-mlekowego.

Najczęściej wyszukiwane

1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 100 mg soli sodowej diklofenaku. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 30, 60 lub 90 etorykoksybu.

1 kaps. zawiera: 50 mg diklofenaku sodowego, 50 mg chlorowodorku tiaminy (witamina B1), 50 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6), 0,25 mg cyjanokobalaminy (witamina B12).

1 tabl. zawiera 10 mg lub 25 mg baklofenu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 100 mg aceklofenaku.

1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera sacharozę.

1 tabl. powl. zawiera 275 mg lub 550 mg naproksenu sodowego, co odpowiada odpowiednio 250 mg lub 500 mg naproksenu.

1 kaps. zawiera 500 mg siarczanu chondroityny w postaci soli sodowej.

5 ml zawiesiny doustnej zawiera 100 mg ibuprofenu i 125 mg paracetamolu. Zawiesina zawiera sacharozę i rycynooleinian makrogologlicerolu.

1 czopek zawiera 50 mg lub 100 mg diklofenaku sodowego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Nie istnieje jeden materac dobry dla wszystkich Nie istnieje jeden materac dobry dla wszystkich

Każda z nas marzy, żeby codziennie rano budzić się z dawką energii potrzebną na cały dzień. Jeśli jednak nie mamy możliwości się ...

więcej

Wady stóp: poznaj ich pierwsze i nietypowe objawy

Wady stóp mogą się początkowo objawiać w postaci... bólu kręgosłupa, głowy czy nawet stawu skroniowo-żuchwowego. Dowiedz się więc, jak rozpoznać nietypowe objawy ...

więcej

Zmagasz się z chorobą reumatyczną? PORUSZYĆ ŚWIAT to platforma internetowa dla ciebie! Zmagasz się z chorobą reumatyczną? PORUSZYĆ ŚWIAT to platforma ...

Poruszyć Świat jest nową odsłoną strony internetowej skierowanej do osób cierpiących na choroby reumatyczne. Platforma edukacyjna dostarcza pacjentom, lekarzom reumatologom i pielęgniarkom ...

więcej

Zasady radzenia sobie z urazami w sporcie Zasady radzenia sobie z urazami w sporcie

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba osób amatorsko uprawiających sport. Wraz z rosnącym zainteresowaniem aktywnym spędzaniem wolnego czasu uległa zwiększeniu częstotliwość występowania ...

więcej

Ciesz się sportem bez kontuzji i bólu Ciesz się sportem bez kontuzji i bólu

Czy sport to samo zdrowie? Medycyna coraz wyraźniej mówi nam, że nie zawsze i nie w każdym przypadku. Uprawienie sportu wiąże się ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.