Mobilat®

100 g maści lub żelu zawiera: 2 g kwasu salicylowego, 1 g wyciągu z kory nadnerczy, 0,2 g polisiarczanu mukopolisacharydowego. Żel zawiera glikol propylenowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Mobilat® tuba 50 g, żel 20,25zł 2017-10-31

Działanie

Lek złożony działający na procesy zapalne zachodzące w tkankach podskórnych. Przeciwzapalne działanie kwasu salicylowego i wyciągu z kory nadnerczy polega głównie na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn oraz uwalnianiu enzymów lizosomalnych i innych mediatorów zapalnych. Ponadto wyciąg z kory nadnerczy hamuje przepuszczalność naczyń włosowatych, wywierając działanie przeciwwysiękowe, a kwas salicylowy - dzięki właściwościom keratolitycznym - ułatwia wchłanianie substancji czynnych przez skórę. Polisiarczan mukopolisacharydowy, działając jako inhibitor enzymów katabolicznych, wpływa hamująco na proces rozkładu tkanek. W wyniku aktywacji plazminogenu i wywieranego działania przeciwzakrzepowego przyspiesza on także eliminację złogów włóknika z tkanek zmienionych zapalnie. Ponadto polisiarczan mukopolisacharydowy pobudza procesy metaboliczne komórek mezenchymy, przyczyniając się do szybkiej regeneracji uszkodzonych tkanek. Po miejscowym zastosowaniu leku substancje czynne wnikają do tkanek położonych pod powierzchnią skóry. Maksymalne stężenia kwasu salicylowego osiągane są 4-8 h po zastosowaniu. Ok. 7% dawki podawanej na skórę jest wydalane w moczu, głównie w postaci kwasu salicylomoczowego, a jedynie jej niewielka cześć usuwana jest z organizmu w niezmienionej formie lub w postaci glukuronianów. Po wchłonięciu mukopolisacharydowego polisiarczanu przez skórę w organizmie dochodzi do częściowej czasozależnej depolimeryzacji i niewielkiej desulfatyzacji substancji czynnej. Badania na zwierzętach wykazują, że ok. 1% dawki podawanej na skórę wydalane jest z moczem.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Nakładać 5-15 cm maści lub żelu na zmienione chorobowo miejsca 1-3 razy na dobę, delikatnie wmasowując w skórę. Po nałożeniu maści na zmienioną chorobowo skórę należy umyć ręce, chyba że to ręce są miejscem leczonym. Lek można również stosować w opatrunkach okluzyjnych (dawkę można odpowiednio zwiększyć). Miejsc leczonych żelem nie należy przykrywać opatrunkiem. Żel można również stosować w połączeniu z fizykoterapią, taką jak jonoforeza (żel podawany jest pod katodę). Nie stosować u dzieci poniżej 12 rż. bez przepisu lekarza.

Wskazania

Maść: leczenie pourazowych i miejscowych stanów zapalnych, choroby zwyrodnieniowej stawów i tkanek okołostawowych; miejscowe, wspomagające leczenie zmienionych zapalnie stawów w chorobach reumatycznych. Żel: leczenie pourazowych stanów zapalnych stawów i krwiaków; leczenie bólów występujących podczas ruchu i w stanach przeciążeniowych mięśni i ścięgien.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Lek stosować jedynie po wnikliwej analizie korzyści i ryzyka w następujących przypadkach: ospa wietrzna, reakcje poszczepienne, grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry lub inne swoiste zmiany skórne w obszarze podawania leku (np. zmiany gruźlicze, kiła) oraz u dzieci, a także w przypadku długotrwałego stosowania leku na duże powierzchnie skóry u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek.

Środki ostrożności

Lek powinien być stosowany jedynie na nieuszkodzoną skórę. Należy unikać kontaktu preparatu z otwartymi ranami, oczami i błonami śluzowymi. Żel zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Rzadko: miejscowe podrażnienia skóry. Bardzo rzadko: uczulenia kontaktowe.

Ciąża i laktacja

Ostrożnie stosować lek u kobiet w ciąży po wnikliwym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka, ale nawet wtedy nie stosować na dużych powierzchniach skóry. Nie stosować preparatu w okolicy piersi u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Kwas salicylowy może zwiększyć wchłanianie innych leków stosowanych miejscowo. Długotrwałe stosowanie leku na dużych obszarach skóry może prowadzić do zwiększenia działania toksycznego metotreksatu oraz działania hipoglikemizującego sulfonylomocznika.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

100 g maści lub żelu zawiera: 2 g kwasu salicylowego, 1 g wyciągu z kory nadnerczy, 0,2 g polisiarczanu mukopolisacharydowego. Żel zawiera glikol propylenowy.

1 ml roztw. na skórę zawiera 50 mg chlorowodorku chlormidazolu i 10 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

100 g płynu zawiera 2 g kwasu salicylowego.

100 g maści lub żelu zawiera 300 mg polisiarczanu mukopolisacharydowego - co odpowiada 25 000 j. (jednostki ustalone na podstawie oznaczenia częściowego czasu aktywowanej tromboplastyny APTT).

100 g emulsji zawiera 50 mg noniwamidu (syntetycznej kapsaicyny), 1,9 g kwasu salicylowego, 5 g kamfory, 5 g olejku terpentynowego i 2 g olejku eukaliptusowego.

1 g pudru zawiera 100 mg kwasu borowego i 10 mg kwasu salicylowego.

1 g płynu do stos. na skórę zawiera 10 mg mentolu, 20 mg metenaminy i 10 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera 96% etanolu.

1 g płynu zawiera 167 mg kwasu salicylowego i 167 mg kwasu mlekowego.

1 g maści zawiera 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu betametazonu i 30 mg kwasu salicylowego. 1 g płynu na skórę zawiera 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu betametazonu i 20 mg kwasu salicylowego.

1 g płynu zawiera 50 mg kwasu salicylowego i 950 mg oleju rycynowego.

Najczęściej wyszukiwane

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

1 ampułka (3 ml) zawiera 75 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera alkohol benzylowy, glikol propylenowy, sód (poniżej 23 mg jonów sodu w 1 amp.).

1 tabl. powl. zawiera 30, 60 lub 90 etorykoksybu.

1 tabl. dojelitowa zawiera 25 mg lub 50 mg diklofenaku sodowego; tabletki zawierają laktozę.

1 fiolka zawiera 100 j. toksyny botulinowej typu A.

1 tabl. powl. lub 1 saszetka granulatu zawiera 25 mg deksketoprofenu w postaci soli deksketoprofenu z trometamolem; granulat zawiera sacharozę.

1 plaster leczniczy zawiera 140 mg diklofenaku sodowego.

1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 100 mg soli sodowej diklofenaku. Preparat zawiera laktozę.

1 g kremu zawiera 50 mg ibuprofenu.

1 fiolka zawiera 125 jednostek toksyny botulinowej typu A. 0,05 ml rekonstytuowanego roztworu zawiera 10 jednostek Speywood (1 jednostka Speywood jest określona jako mediana dawki śmiertelnej podanej dootrzewnowo myszy - LD50).

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Złamanie kości udowej - przyczyny, obajwy i leczenie Złamanie kości udowej - przyczyny, obajwy i leczenie

Złamanie kości udowej to głównie problem osób starszych. Na złamanie kości udowej najczęściej narażone są kobiety po 60. roku życia. U nich ...

więcej

SKOLIOZA - przyczyny, objawy i leczenie SKOLIOZA - przyczyny, objawy i leczenie

Skolioza - potocznie mylnie określana jako boczne skrzywienie kręgosłupa - to najczęściej występująca wada postawy u dzieci. Do jej powstania przyczyniają się ...

więcej

Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie

Guzki Schmorla to zmiany pojawiające się w obrębie kręgosłupa. Guzki Schmorla spotykane są u stosunkowo wielu ludzi (najczęściej u dorosłych), a mimo ...

więcej

KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

Kifoza pogłębiona (inaczej plecy okrągłe) to choroba kręgosłupa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. ...

więcej

PROTEZA kończyny dolnej i górnej PROTEZA kończyny dolnej i górnej

Powrót do zdrowia po amputacji i pogodzenie się z nową rzeczywistością wymaga cierpliwości i czasu. Dopiero później można zacząć myśleć o protezie, ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.