Metronidazol

1 g maści zawiera 100 mg metronidazolu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Niepożądane działanie
  6. Ciąża i laktacja
  7. Uwagi
  8. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Metronidazol tuba 5 g, maść 56,71 zł 2017-10-31

Działanie

Chemioterapeutyk, pochodna 5-nitroimidazolu. Działa bakteriobójczo na beztlenowe bakterie Gram-ujemne (m.in. Bacteroides spp., Fusobacterium spp., Veillonella spp.) oraz beztlenowe bakterie Gram-dodatnie (m.in. Eubacterium spp., Clostridium spp., Peptostreptococcus spp.). Wykazuje również działanie przeciwzapalne. Metronidazol metabolizowany jest w wątrobie. Wiąże się z białkami osocza w niewielkim stopniu, do 20%. Dobrze rozpuszcza się w lipidach i przenika do tkanek oraz płynów ustrojowych. Z moczem wydala się 80% przyjętej dawki, a z kałem około 15%.

Dawkowanie

W leczeniu zgorzeli miazgi zęba, jako wkładkę czasową między wizytami: maść wprowadza się igłą Lentulo do oczyszczonego i osuszonego kanału. W przypadku ostrego stanu opatrunek zmienia się codziennie, aż do ustąpienia zaostrzenia, a w stanach przewlekłych opatrunek pozostawia się przez 2-3 dni (nie dłużej niż 5-7 dni). W zaawansowanych przypadkach zapalenia przyzębia - jako uzupełnienie leczenia podstawowego (skalingu) - delikatnie smaruje się dziąsła 2 razy na dobę. W leczeniu ropni przyzębnych, po odbarczeniu ropnia, maść wprowadza się do patologicznej kieszonki dziąsłowej, a następnie rozpoczyna leczenie przyczynowe. We wrzodziejącym zapaleniu dziąseł delikatnie smaruje się dziąsła 2-3 razy na dobę; po 3-5 dniach przeprowadza się sanację jamy ustnej. Preparat należy stosować krótko: 7-10 dni.

Wskazania

Endodontyczne leczenie zgorzeli miazgi. Niepoddające się rutynowemu leczeniu zaawansowane postacie zapalenia przyzębia. Ropnie przyzębne. Wrzodziejące zapalenie dziąseł.

Przeciwwskazania

W leczeniu chorób przyzębia: nadwrażliwość metronidazol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciąża i okres karmienia piersią (przenika przez łożysko i do mleka kobiecego), kacheksja (szczególnie u dzieci i osób w podeszłym wieku). W leczeniu endodontycznym: brak przeciwwskazań.

Niepożądane działanie

Obserwowano zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, bóle brzucha).

Ciąża i laktacja

W leczeniu chorób przyzębia w ciąży i w okresie karmienia piersią, stosowanie preparatu jest przeciwwskazane (przenika przez łożysko i do mleka kobiecego).

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Metronidazol, cena 100% 56,71 zł

Preparat zawiera substancję Metronidazole.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g żelu zawiera 10 mg metronidazolu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, glikol propylenowy.

1 ml roztworu zawiera 5 mg metronidazolu. Preparat zawiera sód.

1 g żelu, kremu lub emulsji do stosowania na skórę zawiera 7,5 mg metronidazolu.

1 globulka zawiera 1 g metronidazolu.

1 kaps. zawiera 140 mg zasadowego cytrynianu potasowo-bizmutowego (co odpowiada 40 mg tlenku bizmutu), 125 mg metronidazolu oraz 125 mg chlorowodorku tetracykliny; lek zawiera laktozę.

1 g pasty zawiera 100 mg metronidazolu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan propylu, parahydroksybenzoesan metylu.

1 ml roztworu zawiera 5 mg metronidazolu. Preparat zawiera 14 mmol (322g) sodu w 100 ml.

1 g maści zawiera 100 mg metronidazolu.

1 tabl. dopochwowa zawiera 500 mg metronidazolu.

1 ml roztworu zawiera 5 mg metronidazolu.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 120 mg tlenku bizmutu (jako dicytrynianu tripotasu-bizmutu).

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera alkohol benzylowy.

1 tabl. powl. zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 200 mg chlorowodorku pirydoksyny i 0,2 mg cyjanokobalaminy.

1 kaps. zawiera 2x109 CFU bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus R0011 i Lactobacillus helveticus R0052.

1 draż. zawiera 100 mg benfotiaminy i 100 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

1 kaps. zawiera 20 mg roztworu olejowego cholekalcyferolu, co odpowiada 500 µg cholekalcyferolu lub 20 000 IU witaminy D3. Kapsułki zawierają olej arachidowy.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 25 µg cholekalcyferolu = 1000 j.m.) lub 70 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 175 µg cholekalcyferolu = 7000 j.m.) lub 300 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 750 µg cholekalcyferolu = 30 000 j.m.). Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

1 ml płynu zawiera 20 000 j.m. witaminy A i 10 000 j.m. witaminy D3 (1 kropla zawiera 588 j.m. witaminy A i 294 j.m. witaminy D3).

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 750 mg chlorku potasu, co jest równoważne 391 mg potasu (10 mEq K+). Preparat zawiera laktozę i lak czerwieni koszenilowej.

1 g roztw. zawiera 1,11 mg octanu deksametazonu i 50 mg tymolu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić? Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić?

Biegunka podróżnych dotyka zwykle turystów odwiedzających kraje z cieplejszym klimatem, ale także gorszymi warunkami sanitarnymi. Biegunka podróżnych jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, ...

więcej

10 porad, jak uniknąć Delhi belly 10 porad, jak uniknąć Delhi belly

Na ulicy nie istnieje szczególna etykieta i nie popełnisz faux pas, nie odróżniając widelczyka do ślimaków od widelca do ryb. Kilka porad ...

więcej

Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę

Salmonella lubi mięso kurczaka, jajka, lekko rozmrożone lody lub źle przygotowane inne potrawy. W efekcie możesz paść ofiarą zatrucia pokarmowego. Jak się ...

więcej

Choroby jelit Choroby jelit

Choroby jelit są częstą przyczyną dolegliwości z przewodu pokarmowego z bólem brzucha na czele. Warto dowiedzieć się jakie inne objawy mogą świadczyć ...

więcej

Wątroba - mistrz regeneracji

Spośród wszystkich narządów ludzkiego ciała wątroba należy do najbardziej odpornych na działanie czasu. To jednak nie oznacza, że jest niezniszczalna i wyjdzie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.