Melatonina + B6

1 tabl. zawiera 3 mg melatoniny i 10 mg chlorowodorku pirydoksyny. Lek zawiera sorbitol.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Melatonina + B6 30 szt., tabl. 23,93zł 2017-10-31

Działanie

Preparat o działaniu nasennym i uspokajającym. Melatonina odgrywa ważną rolę w regulacji biologicznego rytmu okołodobowego, reguluje godziny snu i czuwania. Pirydoksyna jest czynnikiem stymulującym wzrost wydzielania melatoniny. Uczucie senności pojawia się ok. 0,5 h po zażyciu leku i utrzymuje się co najmniej 1 h. Przyjęcie melatoniny w godzinach wczesno wieczornych powoduje przyspieszenie nocnego maksymalnego poziomu wydzielania melatoniny o ok. 3 h. Biodostępność melatoniny jest bardzo różna i waha się w granicach 3-76%. Melatonina podlega efektowi pierwszego przejścia (do 60%). Szybko przenika do różnych płynów ustrojowych takich jak ślina, płyn mózgowo-rdzeniowy, płyn omoczniowy. Po podaniu doustnym maksymalne stężenie osiągane jest w 0,5-2 h. T0,5 wynosi 30-50 min. Pojedyncza dawka wieczorna jest wydalana z organizmu do godzin rannych następnego dnia. Pirydoksyna jest wchłania w jelicie cienkim, a metabolizowana w wątrobie. T0,5 pirydoksyny wynosi 15-20 dni. Wydalana jest przez nerki prawie całkowicie w formie metabolitów, jedynie po przyjęciu dużej dawki większość pirydoksyny wydalana jest w formie niezmienionej z moczem.

Dawkowanie

Doustnie. W zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych: wylot na wschód - 2 dni przed wylotem oraz przez 4 dni po przylocie - 1 tabl. wieczorem (0,5 h przed snem); wylot na zachód - przez 4 dni po przylocie - 1 tabl. wieczorem (0,5 h przed snem). Skutki działania leku obserwuje się stopniowo, nierzadko po upływie 2 tyg. stosowania melatoniny.

Wskazania

Pomocniczo w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża, okres karmienia piersią. Spożywanie alkoholu. Schorzenia wątroby. Depresja. Ze względu na wysoką zawartość chlorowodroku pirydoksyny, leku nie należy stosować w chorobie Parkinsona leczonej L-dopą bez stosowania inhibitora obwodowej dekarboksylazy lewodopy.

Środki ostrożności

Stosować ostrożnie u osób z zaburzeniami czynności układu immunologicznego, z zaburzeniami hormonalnymi lub padaczką. Lek zawiera sorbitol - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Niepożądane działanie

Rzadko może wystąpić: ból głowy, senność, uczucie dezorientacji, obniżenie temperatury ciała.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Po zastosowaniu leku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Interakcje

Nie zaleca się równoczesnego stosowania z lewodopą, gdyż działanie przeciwparkinsonowe lewodopy jest usuwane już przez dawkę 5 mg pirydoksyny podawanej doustnie. Nie dotyczy to przypadku połączenia karbidopa-lewodopa. Witamina B6 może zmniejszać stężenie fenytoiny w surowicy krwi. Nie zaleca się stosowania leku jednocześnie z alkoholem. Dotychczas nie obserwowano interakcji melatoniny.

Preparat zawiera substancje Pyridoxine hydrochloride, Melatonin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera 3 mg melatoniny i 10 mg chlorowodorku pirydoksyny. Lek zawiera sorbitol.

1 tabl. zawiera 600 mg wodoroasparaginianu magnezu (co odpowiada 40 mg jonów Mg) i 5 mg chlorowodorku pirydoksyny (witaminy B6). Lek zawiera sacharozę.

1 tabl. dojelitowa zawiera 48 mg jonów magnezu w postaci dwuwodnego mleczanu magnezu i 5 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

1 tabl. dojelitowa zawiera: 64 mg jonów magnezu w postaci magnezu chlorku sześciowodnego oraz 5 mg witaminy B6 w postaci chlorowodorku pirydoksyny.

1 tabl. zawiera 500 mg mleczanu magnezu (51 mg jonów Mg2+) i 5 mg chlorowodorku pirydoksyny.

1 tabl. powl. zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 200 mg chlorowodorku pirydoksyny i 0,2 mg cyjanokobalaminy.

1 tabl. powl. zawiera 48 mg jonów magnezu (1,97 mmol) w postaci dwuwodnego mleczanu magnezu i 5 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

1 draż. zawiera 100 mg benfotiaminy i 100 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

1 tabl. zawiera 70 mg jonów magnezu w postaci wodoroasparaginianu magnezu i 5 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera aspartam.

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etoksybenzamidu oraz 50 mg kofeiny.

Bilobil. 1 kaps. zawiera 40 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), standaryzowanego na zawartość glikozydów flawonowych (24-29%), terpenów laktonowych (6-9%) i bilobalidu; kaps. zawierają laktozę. Bilobil Forte. 1 kaps. zawiera 80 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego, co odpowiada: 17,6-21,6 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 2,24-2,72 mg ginkgolidów A, B i C; 2,08-2,56 mg bilobalidu; kaps. Forte zawierają laktozę oraz glukozę. Bilobil Intense. 1 kaps. zawiera 120 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), co odpowiada: 26,4-32,4 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 3,36 do 4,08 mg (6%) - 7,2 mg ginkgolidów A, B, C; 3,12-3,84 mg bilobalidu; kaps. Intense zawierają laktozę oraz glukozę.

1 tabl. zawiera 300 mg lub 500 mg paracetamolu.

1 tabl. zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego (ASA) i 50 mg kofeiny.

1 fiolka (1,3 ml) zawiera 9,75 mg arypiprazolu.

1 tabl. zawiera 250 mg lub 100 mg (mite) lewodopy i 25 mg karbidopy.

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etenzamidu, 50 mg kofeiny. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 800 mg lub 1,2 g piracetamu. 1 ml roztworu doustnego zawiera 200 mg lub 333 mg piracetamu.

1 kaps. twarda zawiera 300 mg paracetamolu, 5 mg chlorowodorku fenylefryny i 25 mg kofeiny.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS) to postępująca choroba neurologiczna. Jej istotą jest porażenie neuronów ruchowych, które prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji wszystkich ...

więcej

Choroby nerwowo-mięśniowe: podział, objawy i leczenie Choroby nerwowo-mięśniowe: podział, objawy i leczenie

Choroby nerwowo-mięśniowe doprowadzają do nieprawidłowej czynności nerwów oraz mięśni. Objawy choroby nerwowo-mięśniowej to zarówno osłabienie siły mięśniowej czy zaniki mięśni, jak również ...

więcej

Komórki macierzyste w leczeniu porażenia mózgowego i autyzmu Komórki macierzyste w leczeniu porażenia mózgowego i autyzmu

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej już od kilkudziesięciu lat są standardową terapią w leczeniu ponad 80 ciężkich chorób. Najnowsze badania wykazały, że ...

więcej

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - przyczyny, objawy i leczenie Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - przyczyny, objawy i leczenie

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) to zespół objawów charakterystycznych dla choroby Parkinsona, które mogą się pojawić nie tylko w przebiegu tej choroby, lecz także ...

więcej

Wgłobienie mózgu: przyczyny, objawy, leczenie Wgłobienie mózgu: przyczyny, objawy, leczenie

Wgłobienie mózgu polega na nieprawidłowym przemieszczeniu tkanki nerwowej w obrębie czaszki. W zależności od tego, które dokładnie części mózgowia i w jakie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.