Medox

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Medox 30 szt., tabl. 2017-10-31

Działanie

Lek działa sekretolitycznie i sekretomotorycznie. Ambroksol jest metabolitem bromoheksyny. Zwiększa ilość surowiczej wydzieliny oskrzelowej. Uważa się, że transport śluzu poprawia się przez zmniejszenie lepkości śluzu oraz pobudzenie nabłonka migawkowego. Ambroksol pobudza wytwarzanie i wydzielanie surfaktantu poprzez bezpośrednie działanie na pneumocyty typu II w pęcherzykach płucnych i komórki Clary w drobnych oskrzelach. Ambroksol pobudza wytwarzanie i wydzielanie substancji powierzchniowo-czynnej w płucach płodów i dorosłych. Działanie to zaobserwowano zarówno w hodowlach komórkowych, jak i in vivo u różnych gatunków. Po podaniu doustnym działanie rozpoczyna się średnio po 30 min i utrzymuje się przez 6- 12 h w zależności od wielkości pojedynczej dawki. Ambroksol wchłania się szybko i całkowicie, odpowiednio do podanej dawki. Cmax w osoczu występuje w ciągu 0,5-3 h po podaniu. W zakresie dawek terapeutycznych ambroksol wiąże się z białkami osocza w około 90%. T0,5 wynosi 7-12 h, nie zaobserwowano kumulacji leku. Ambroksol jest metabolizowany głównie w wątrobie w procesie sprzęgania. Jest wydalany przez nerki w około 90%.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież >12 lat: 1 tabl. (30 mg) 3 razy na dobę przez pierwsze 2-3 dni, następnie 1 tabl. (30 mg) 2 razy na dobę. Jeśli to konieczne, dawki stosowane u dorosłych mogą być zwiększone do 60 mg 2 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 1/2 tabl. (15 mg) 2-3 razy na dobę. Dzieci lek przeciwwskazany. Leku nie należy stosować dłużej niż 4-5 dni bez konsultacji z lekarzem. Sposób podania. Tabl. najlepiej połykać w całości, po posiłkach, popijając odpowiednią ilością płynu.

Wskazania

Leczenie sekretolityczne ostrych i przewlekłych chorób płuc i oskrzeli związanych z zaburzeniem wydzielania oraz transportu śluzu, u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Dzieciom w wieku poniżej 6 lat należy podawać ambroksol w postaci syropu lub kropli.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na dużą zawartość substancji czynnej preparat nie jest odpowiedni do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Środki ostrożności

W przypadku zaburzeń czynności nerek lub ciężkiej choroby wątroby, preparat może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek można spodziewać się gromadzenia powstałych w wątrobie metabolitów ambroksolu w organizmie. Należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych, takich jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa Johnsona (SJS), toksyczna martwica naskórka (TEN) i ostra uogólniona krostkowica (AGEP) związanych ze stosowaniem chlorowodorku ambroksolu. Jeśli wystąpią przedmiotowe i podmiotowe objawy postępującej wysypki skórnej (czasem związane z pojawieniem się pęcherzy lub zmian na błonach śluzowych), należy natychmiast przerwać leczenie chlorowodorkiem ambroksolu i udzielić pacjentowi porady lekarskiej. Ze względu na możliwość gromadzenia się wydzieliny, ambroksol należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami oczyszczania rzęskowego oskrzeli i dużą ilością wydzieliny (np. w rzadko występującym zespole nieruchomych rzęsek). U pacjentów z astmą oskrzelową ambroksol może początkowo nasilać kaszel. Nie należy stosować leku bezpośrednio przed snem.

Niepożądane działanie

Często: nudności. Niezbyt często: wymioty, biegunka, niestrawność i ból brzucha. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, wysypka, pokrzywka. Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne (w tym: wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy oraz świąd), ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym: rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica).

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku w ciąży. Nie zaleca się stosowania leku w I trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Nie ma dowodów na wpływ preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie przeprowadzono badań nad wpływem leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie ambroksolu i antybiotyków (amoksycyliny, cefuroksymu, erytromycyny, doksycykliny) powoduje zwiększenie stężenia tych antybiotyków w miąższu płucnym. Należy unikać jednoczesnego stosowania ambroksolu z lekami przeciwkaszlowymi np. kodeiną, ponieważ mogą one hamować odruch kaszlowy.

Preparat zawiera substancję Ambroxol hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę.

1 ampułka 2 ml zawiera 15 mg ambroksolu.

5 ml syropu zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol.

1 tabl. powl. zawiera 60 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę. 1 tabl. musująca zawiera 60 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę, sorbitol i sód. 5 ml syropu zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu, syrop zawiera sorbitol. 5 ml roztworu doustnego zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; roztwór zawiera sorbitol.

1 ampułka (2 ml) zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sód.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera laktozę.

5 ml syropu dla dzieci zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu, 5 ml syropu dla dorosłych zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol.

1 tabl. do ssania zawiera 20 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol i laktozę.

5 ml syropu zawiera 15 mg lub 30 mg ambroksolu; syrop zawiera sorbitol, p-hydroksybenzoesany metylu i propylu oraz glikol propylenowy.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.