Mecortolon®

1 g kremu zawiera 5 mg prednizolonu piwalanu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Mecortolon® tuba 10 g, krem 20,14zł 2017-10-31

Działanie

Syntetyczny glikokortykosteroid wykazujący słabe działanie miejscowe. Działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo, przeciwalergicznie i obkurcza naczynia krwionośne. Prednizolonu piwalan po podaniu na skórę łatwo przenika do warstwy rogowej skóry, natomiast w niewielkim stopniu może przenikać do organizmu, wykazując wówczas działanie ogólne.

Dawkowanie

Zewnętrznie na skórę. Dorośli: niewielką ilość kremu nakładać na zmienioną chorobowo skórę, początkowo 2-3 razy w ciągu doby, następnie 1-2 razy na dobę. Nie stosować dłużej niż 2 tygodnie. Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż 7 dni. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. W ciągu tygodnia można zużyć nie więcej niż 1 tubę (10 g) kremu. W przypadku słabej skuteczności leczenia prednizolonem, należy przerwać jego stosowanie i wprowadzić do leczenia produkt leczniczy o silniejszym działaniu. Po uzyskaniu znacznej poprawy można ponownie zastosować prednizolon w miejsce produktu silnie działającego. Dzieci powyżej 2 lat: stosować ostrożnie, na niewielką powierzchnię skóry, wyłącznie na zlecenie lekarza specjalisty i zgodnie z jego wskazówkami. Nie stosować na skórę twarzy.

Wskazania

Miejscowo w leczeniu: dermatoz, zwłaszcza o podłożu alergicznym; zapalenia skóry: uczuleniowego, kontaktowego, łojotokowego; łuszczycy, zwłaszcza łuszczycy skóry owłosionej, także łuszczycy zadawnionej; liszaja płaskiego z nasilonym świądem, liszaja rumieniowatego, zliszajowaciałego wyprysku; rumienia wielopostaciowego, tocznia rumieniowatego; świerzbiączki i różnych postaci wyprysku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na prednizolonu piwalan, inne kortykosteroidy lub na pozostałe składniki preparatu. Bakteryjne (np. gruźlica), wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka zwykła) lub grzybicze zakażenia skóry. Przedrakowe i nowotworowe stany skóry. Trądzik zwykły. Trądzik różowaty. Dermatitis periolalis (przewlekle zmiany typu trądzikowego różowatego umiejscowione wokół ust u kobiet). Nie stosować po szczepieniach ochronnych, u dzieci w wieku poniżej 2 lat, na duże powierzchnie skóry, na uszkodzoną skórę, w I trymestrze ciąży, w okresie karmienia piersią.

Środki ostrożności

Należy unikać stosowania preparatu na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach, a także długotrwałego leczenia. Nie stosować na powieki lub na skórę w okolicy powiek. Unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na zwiększone ryzyko teleangiektazji, dermatitis perioralis, zaników skóry, nawet po krótkim stosowaniu. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym (ceratka, pielucha), ponieważ opatrunek nasila wchłanianie kortykosteroidu do organizmu, ponadto może wystąpić zanik naskórka, rozstępy i nadkażenia. Ostrożnie stosować w stanach zanikowych tkanki podskórnej, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Szczególnie ostrożnie stosować u dzieci w wieku powyżej 2 lat. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i propylu preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego, preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Jeśli wystąpią objawy podrażnienia lub reakcje nadwrażliwości, należy zaprzestać stosowania produktu leczniczego.

Niepożądane działanie

Preparat stosowany długotrwałe może powodować zanikowe zapalenie skóry, plamicę posteroidową, trądzik posteroidowy, teleangiektazje, dermatitis perioralis, rozstępy, podrażnienie skóry, nadmierną suchość skóry, wtórne zakażenia. W przypadku stosowania na skórę powiek, niekiedy może wystąpić jaskra lub zaćma. W wyniku wchłaniania substancji czynnych do krwi mogą również wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane prednizolonu piwalanu, tj. zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga, hamowanie wzrostu i rozwoju u dzieci, hiperglikemia, cukromocz, obrzęki, nadciśnienie, zmniejszenie odporności. Występują one przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania leku, stosowania go na dużą powierzchnię skóry, pod opatrunkiem okluzyjnym lub w przypadku stosowania u dzieci.

Ciąża i laktacja

Preparat może być zastosowany w ciąży tylko wówczas, gdy korzyści z leczenia mogą przewyższać ryzyko dla płodu. Bezwzględnie nie stosować w I trymestrze ciąży. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią.

Interakcje

Nie są znane interakcje związane z miejscowym stosowaniem glikokortykosteroidów. Nie należy szczepić pacjentów przeciwko ospie i nie podejmować innych immunizacji, szczególnie przy przewlekłym stosowaniu na dużą powierzchnię skóry, ze względu na ryzyko braku prawidłowej odpowiedzi immunologicznej. Preparat może nasilać działanie leków immunosupresyjnych i osłabiać działanie leków immunostymulujących.

Preparat zawiera substancję Prednisolone pivalate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 5 mg prednizolonu piwalanu i 5 mg neomycyny siarczanu.

1 g kremu zawiera 5 mg prednizolonu piwalanu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.