Maxibiotic

1 g maści zawiera 5 mg siarczanu neomycyny, 5000 j.m. siarczanu polimyksyny B oraz 400 j.m. bacytracyny cynkowej.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Maxibiotic tuba 5 g, maść 14,12 zł 2018-04-16

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego, zawierający 3 antybiotyki o uzupełniającym się zakresie działania przeciwbakteryjnego. Neomycyna - antybiotyk aminoglikozydowy, działa na: Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Enterococcus faecalis, Mycobacterium tuberculosis, Neisseria gonorrhoeae, Neisseria meningitidis, Haemophilus influenzae, Escherichia coli, Klebsiella spp., Enterobacter spp., Proteus mirabilis, Proteus indolo-dodatni, Salmonella spp., Shigella spp., Pseudomonas aeruginosa. Polimyksyna B - antybiotyk polipeptydowy, działa głównie na: E. coli, Enterobacter spp., Klebsiella spp., P. aeruginosa, H. influenzae, Bordetella pertussis, Salmonella spp., Shigella spp., Acinetobacter spp., Legionella pneumophila. Bacytracyna - antybiotyk polipeptydowy, działa na: gronkowce, paciorkowce, Clostridium spp., Corynebacterium spp., N. gonorrhoeae, N. meningitidis, Fusobacterium spp., H. influenzae. Bacytracyna i polimyksyna B praktycznie nie wchłaniają się po podaniu miejscowym, zarówno przez skórę nieuszkodzoną jak i uszkodzoną. Neomycyna nie wchłania się przez nieuszkodzoną skórę, natomiast łatwo wchłania się przez skórę uszkodzoną.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Niewielką ilość maści nanosić na oczyszczone, zmienione chorobowo miejsca 2-5 razy na dobę. Miejsce nałożenia maści można przykryć opatrunkiem z gazy lub pozostawić nieosłonięte. Nie stosować dłużej niż 7 dni. Po zakończeniu leczenia nie stosować ponownie preparatu przed upływem 3 miesięcy. Ze względu na ryzyko działania nefrotoksycznego i ototoksycznego, nie należy stosować leku u dzieci w wieku 0-12 lat.

Wskazania

Drobne rany (otarcia, zadrapania, ukąszenia), oparzenia i owrzodzenia skóry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na siarczan neomycyny, siarczan polimyksyny B, bacytracynę cynkową lub pozostałe składniki preparatu. Zaburzenia słuchu. Dzieci w wieku do 12 lat. Nie stosować na głębokie lub kłute rany, ciężkie oparzenia, duże powierzchnie uszkodzonej skóry oraz na sączące zmiany chorobowe (ryzyko wchłonięcia substancji czynnych do krążenia ogólnego i wywołania ogólnoustrojowych działań niepożądanych, takich jak oto- i nefrotoksyczność). Nie stosować do oczu.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie należy stosować lek u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (większe ryzyko działania nefro- i ototoksycznego) lub z upośledzeniem słuchu. Należy przerwać leczenie w przypadku wystąpienia działań niepożądanych, zwłaszcza podrażnienia w miejscu nałożenia leku lub w przypadku braku poprawy. Stosowanie na duże powierzchnie uszkodzonej skóry może spowodować utratę słuchu, uszkodzenie nerek i wystąpienie objawów neurotoksycznych. Długotrwałe stosowanie preparatu może powodować nadmierne namnażanie niewrażliwych drobnoustrojów, w tym grzybów. Lek może nasilać działanie jednocześnie stosowanych preparatów o działaniu nefro- lub ototoksycznym.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: miejscowe reakcje nadwrażliwości (świąd, wysypka, zaczerwienienie, obrzęk i inne objawy podrażnienia), ototoksyczność, nefrotoksyczność, zakażenie opornymi szczepami bakterii lub grzybów.

Ciąża i laktacja

Składniki preparatu, a zwłaszcza neomycyna, mogą wywierać szkodliwy wpływ na przebieg ciąży, rozwój płodu lub noworodka - nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Równoczesne zastosowanie z doustnie podawaną neomycyną może nasilić ryzyko wystąpienia nadwrażliwości. W skojarzeniu z lekami działającymi toksycznie na nerki i narząd słuchu, np. silnie działającymi diuretykami (furosemidem lub kwasem etakrynowym) zwiększa się ryzyko działania nefro- i ototoksycznego (aż do głuchoty) - nie stosować łącznie. Z aminogikozydami (stosowanymi miejscowo lub doustnie) oraz innymi lekami nefro- lub neurotoksycznymi może wystąpić sumowanie się działań niepożądanych.

Cena

Maxibiotic, cena 100% 14,12 zł

Preparat zawiera substancje Neomycin sulphate, Polymyxin B sulphate, Bacitracin zinc.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g maści zawiera 5 mg siarczanu neomycyny, 10 mg bacytracyny cynkowej i 0,833 mg siarczanu polimiksyny B. Lek zawiera p-hydroksybenzoesany propylu i metylu.

1 g maści zawiera 5 mg siarczanu neomycyny, 5000 j.m. siarczanu polimyksyny B oraz 400 j.m. bacytracyny cynkowej.

1 g maści zawiera 400 j.m. bacytracyny cynkowej, 5 mg siarczanu neomycyny i 5000 j.m. siarczanu polimyksyny B.

1 g maści zawiera 5 mg siarczanu neomycyny, 5000 j.m. siarczanu polimyksyny B oraz 400 j.m. bacytracyny cynkowej.

1 ml zawiesiny lub 1 g maści do oczu zawiera 3500 j.m. siarczanu neomycyny, 6 000 j.m. siarczanu polimiksyny B i 1 mg deksametazonu. Preparat w postaci kropli do oczu zawiera chlorek bezalkoniowy.

1 g maści zawiera 250 IU bacytracyny (w postaci bacytracyny cynkowej) i 5 mg neomycyny (w postaci siarczanu neomycyny). Preparat zawiera lanolinę.

1 ml zawiera: 1 mg deksametazonu, 3500 j.m. siarczanu neomycyny oraz 6000 j.m. siarczanu polimyksyny B. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 g zawiesiny zawiera 11,72 mg neomycyny w postaci siarczanu.

1 g maści lub kremu zawiera 1,22 mg zmikronizowanego walerianianu betametazonu i 5 mg siarczanu neomycyny. Ponadto krem zawiera chlorokrezol, alkohol cetostearylowy.

1 g maści zawiera 0,25 mg acetonidu fluocynolonu i 5 mg siarczanu neomycyny. Maść zawiera glikol propylenowy i lanolinę.

Najczęściej wyszukiwane

Preparat zawiera kapsułki na dzień i kapsułki na noc. 2 kaps. na dzień (porcja dzienna) zawierają 220 mg wyciągu z kwiatów bzu czarnego, 220 mg wyciągu z ziela werbeny pospolitej, 220 mg wyciągu z kwiatów dziewanny, 160 mg wyciągu z ziela tymianku, 70 mg wyciągu z kwiatów pierwiosnka, 40 mg wyciągu z korzenia goryczki żółtej. 1 kaps. na noc zawiera 110 mg wyciągu z ziela werbeny pospolitej, 110 mg wyciągu z liści melisy, 80 mg wyciągu z z kwiatów bzu czarnego, 70 mg wyciągu z owoców bzu czarnego, 50 mg rutozydu, 45 mg witaminy C, 10 mg bioflawonoidów cytrusowych.

1 tabl. zawiera 50 mg monofosforanu urydyny, 600 µg kwasu foliowego, 3 mg witaminy B6, 500 µg witaminy B12, 25 µg (1000 j.m.) witaminy D i 1,1 mg tiaminy.

1 kaps. zawiera mínimum 1 x 109 CFU szczepów Lactobacillus plantarum (CECT 7315 oraz 7316) oraz przynajmniej 50% ZDS* 5 witamin (B9, B6, B12, A, C) i 2 minerałów (cynk, selen). *ZDS- zalecane dzienne spożycie.

100 g preparatu zawiera: 25 g nalewki z korzenia kozłka lekarskiego, 25 g nalewki z liścia mięty pieprzowej, 25 g wyciągu z dziurawca, 25 g nalewki gorzkiej. Preparat zawiera 65-72% etanolu (v/v).

1 kaps. zawiera 500 mcg witaminy B12, 6 mg witaminy B6, 800 mcg kwasu foliowego, 100 mcg witaminy D3.

1 saszetka zawiera 2000 mg Myo-inozytolu, 200 µg kwasu foliowego, 2,5 µg witaminy B12.

Nagłówek Porady ekspertów

ZMIANA W OBRĘBIE SKRZYDEŁKA NOSA
28 sierpnia 2017

W OBRĘBIE SKRZYDEŁKA NOSA MIAŁAM ZMIANĘ,KTÓREJ TOWARZYSZY NASILONY SWĄD I ZŁUSZCZANIE.LECZYŁAM SIĘ SAMA STOSOWAŁAM MAŚĆ MAXIBIOTIC I LORINDEN ALE BEZ REZULTATU.CZTERY MIESIĄCE TEMU BYŁAM U PANI DERMATOLOG STWIERDZIŁA ,ŻE TO JEST NABŁONIAK PODSTAWNOKOMÓRKOWY TWARDZINOPODOBNY PRZEPISAŁA MI MAŚĆ TRAVOCORT..TRZY TYGODNIE TEMU UDERZYŁAM SIĘ W NOS ŚWIEŻO NAROŚNIĘTA SKÓRKA PĘKŁA I POWSTAŁY MI DWIE MALUTKIE RANKI I SWAD POWRÓCIŁ.MOJE PYTANIE:MOŻE JEST JAKAŚ INNA MAŚĆ KTÓRA BĘDZIE BARDZIEJ SKUTECZNA PRZYŚPIESZY NAROŚNIĘCIE NASKÓRKA(BO MIEJSCE JEST TROCHĘ ZESZPECONE I ZAPOBIEGNIE SWĄDOWI.

Odpowiedź eksperta:

Nabłoniak podstawnokomórkowy wymaga potwierdzenia badaniem histopatologicznym i leczenia zabiegowego lub zachowawczego. Maśc Travocort nie jest stosowana w leczeniu tej choroby. Sugeruję ponowną wizytę u dermatologa w celu doprecyzowania rozpoznania.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Otarcie na nodze
25 lipca 2016

Witam, w zeszły poniedziałek zrobiłam sobie mocne otarcie na nodze. Rana w ciągu 3 dni nawet zaczęła się goić, ale na obecną chwilę leci z niej surowica i dookoła jest zaczerwienienie. Od piatku stosuję Octedin i MaxiBiotic, jednak mam wrażenie, że nie pomagają. Wydaje mi się, że nie strup nie chce się zrobić, bo cały czas stosuje jakieś maści przez które rana namięka. Nie wiem już jak sobie pomóc Pozdrawiam

Odpowiedź eksperta:

Powinien Pan pilnie zgłosić się do lekarza, należy ocenić, czy nie doszło do powstania stanu zapalnego skóry i wtórnego nadkażenia.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
zapalenie mieszków włosowych
15 listopada 2015

Witam, ostatnio na nogach pojawiło mi się zapalenie mieszków włosowych po użyciu depilatora, stosowałam na nie maść maxibiotic - trochę pomogła, jednak krosty nadal pojawiają się w różnych miejscach na łydkach. depilatora nie stosuję już od ponad miesiąca. W tym czasie zaszłam też w ciążę, więc teraz ograniczam się do przemywania zmian skórnych wodą utlenioną i robienia peelingów. nie jest to mocno uciążliwe, nie boli. ale co jakiś czas się pojawia, zostają brzydkie ślady. Zaczęłam się martwić że może mieć to zły wpływ na ciążę. Jak mogę to leczyć? czy powinnam udać się do dermatologa?

Odpowiedź eksperta:

Powinna Pani zgłosić się do dermatologa. Pozwoli to na wybór skutecznej i bezpiecznej metody leczenia.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Węgiel leczniczy (aktywowany) - zastosowanie i dawkowanie Węgiel leczniczy (aktywowany) - zastosowanie i dawkowanie

Węgiel leczniczy to węgiel aktywny (aktywowany) w postaci czarnych tabletek, który znalazł zastosowanie jako środek na biegunkę, zatrucia. Podawanie węgla aktywowanego jest ...

więcej

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi nerwy, podnosi odporność na stres, zapobiega anemii i ...

więcej

Syrop z mniszka lekarskiego nie tylko na kaszel. Jakie właściwości lecznicze ma miód z mniszka? Syrop z mniszka lekarskiego nie tylko na kaszel. Jakie ...

Syrop z mniszka lekarskiego jest stosowany głównie w celu łagodzenia kaszlu. Jednak miód z mniszka przyśpiesza także gojenie się ran, oczyszcza organizm ...

więcej

Mniszek lekarski – zastosowanie mniszka lekarskiego Mniszek lekarski – zastosowanie mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale), czyli mniszek pospolity, ma wiele właściwości leczniczych, dzięki którym znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej. Jednak najczęściej jest ...

więcej

WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru ...

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej witaminy to również sprawne funkcjonujący układ ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.