Lutinus

1 tabl. dopochwowa zawiera 100 mg progesteronu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Lutinus 21 szt., tabl. dopochwowe 258,09zł 2017-10-31

Działanie

Progesteron jest występującym naturalnie steroidem wydzielanym przez jajniki, łożysko i nadnercza. W obecności odpowiedniego estrogenu przekształca on endometrium proliferacyjne w endometrium sekrecyjne. Jest konieczny do zwiększenia podatności endometrium na zagnieżdżenie się zarodka. Po zagnieżdżeniu się zarodka, podtrzymuje ciążę. Przy dawkowaniu wielokrotnym stężenia w stanie stacjonarnym były osiągane w ciągu około 1 doby po rozpoczęciu leczenia preparatem. Ok. 96-99% progesteronu wiąże się z białkami osocza, głównie z albuminami i globulinami wiążącymi kortykosteroidy. Progesteron metabolizowany jest głównie w wątrobie, przeważnie do pregnandioli i pregnanolonów, które są następnie sprzęgane z kwasem siarkowym i glukuronowym. Metabolity progesteronu, które wydzielane są z żółcią, mogą ulegać dekoniugacji i dalszemu metabolizmowi w jelicie poprzez redukcję, dehydroksylację i epimeryzację. Progesteron wydalamy jest przez nerki i z żółcią.

Dawkowanie

Dopochwowo. Dorośli: 100 mg 3 razy na dobę, zaczynając w dniu pobrania komórki jajowej. Jeśli ciąża zostanie potwierdzona, podawanie leku należy kontynuować przez 30 dni. Brak doświadczeń dotyczących stosowania leku u pacjentek z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.

Wskazania

Wsparcie fazy lutealnej, jako część programu leczenia niepłodności u kobiet technikami wspomaganego rozrodu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na progesteron lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Krwawienie z dróg rodnych nieznanego pochodzenia. Poronienie zatrzymane lub ciąża pozamaciczna. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub choroba wątroby. Zdiagnozowany lub podejrzewany nowotwór piersi lub dróg rodnych. Czynne lub występujące w przeszłości zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ciężkie zakrzepowe zapalenie żył. Porfiria.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentek z: łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby; depresją w wywiadzie; chorobami, na które może mieć wpływ retencja płynów (np. padaczką, migreną, astmą, zaburzeniami czynności serca lub nerek); cukrzycą (może zaistnieć konieczność modyfikacji dawki leków przeciwcukrzycowych); czynnikami ryzyka miażdżycy, w tym u pacjentek w wieku >35 lat, pacjentek palących. Stosowanie leku należy przerwać w przypadku podejrzenia któregokolwiek z następujących stanów klinicznych: tętnicze lub żylne zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, zawał mięśnia sercowego, zaburzenia naczyń mózgowych, zakrzepowe zapalenie żył, zakrzepica siatkówki, epizody przemijającego niedokrwienia, nagłe silne bóle głowy, zaburzenia widzenia związane z obrzękiem tarczy nerwu wzrokowego lub krwotokiem siatkówkowym, a także w przypadku nasilenia się objawów depresji u pacjentek z depresją w wywiadzie. Nagłe przerwania podawania progesteronu może powodować zwiększony niepokój, zmienność nastroju i zwiększoną podatność na występowanie drgawek. Brak wskazań do stosowania preparatu u dzieci i u osób w podeszłym wieku.

Niepożądane działanie

Często: ból głowy, rozdęcie brzucha, ból brzucha, nudności, skurcz macicy. Niezbyt często: zawroty głowy, bezsenność, biegunka, zaparcie, pokrzywka, wysypka, dyskomfort w obrębie sromu i pochwy, uczucie pieczenia w pochwie, upławy, suchość sromu i pochwy, krwawienie z pochwy, grzybica pochwy, ból piersi, obrzmienie piersi, tkliwość piersi, świąd narządów płciowych, obrzęki obwodowe. Ponadto: uczucie zmęczenia, wymioty, reakcje nadwrażliwości.

Ciąża i laktacja

Lek jest wskazany wyłącznie w I trymestrze ciąży, jako część programu leczenia technikami wspomaganego rozrodu. Istnieją ograniczone i nierozstrzygające dane dotyczące ryzyka wad wrodzonych, w tym nieprawidłowości narządów płciowych u dzieci płci męskiej i żeńskiej, w następstwie wewnątrzmacicznej ekspozycji na progesteron w czacie ciąży. Progesteron przenika do mleka kobiecego - nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Przed rozpoczęciem leczenia pacjentka i jej partner powinni być poddani badaniom lekarskim w celu określenia przyczyn niepłodności. Z uwagi na możliwość występowania senności i zawrotów głowy podczas leczenia, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Induktory CYP450 (m.in. ryfampicyna, karbamazepina, ziele dziurawca zwyczajnego) mogą przyspieszać metabolizm progesteronu. Inhibitory CYP450 (m.in. ketokonazol) mogą hamować metabolizm progesteronu. Nie zaleca się stosowania preparatu z innymi lekami dopochwowymi, np. z lekami przeciwgrzybiczymi, gdyż taka terapia skojarzona może zmieniać uwalnianie progesteronu z tabletek i jego wchłanianie.

Preparat zawiera substancję Progesterone.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. podjęzykowa zawiera 50 mg progesteronu. Lek zawiera laktozę.

1 kaps. zawiera 100 mg lub 200 mg progesteronu; kapsułki zawierają lecytynę sojową.

1 g żelu dopochwowego zawiera 80 mg progesteronu. 1 aplikator dostarcza 1,125 g żelu zawierającego 90 mg progesteronu. Preparat zawiera kwas sorbinowy

1 tabl. dopochwowa zawiera 50 mg, 100 mg lub 200 mg progesteronu. Tabl. zawierają laktozę.

1 fiolka (1,119 ml) zawiera 25 mg progesteronu (teoretyczne stężenie 22,35 mg/ml).

1 tabl. dopochwowa zawiera 100 mg progesteronu.

Najczęściej wyszukiwane

Opakowanie zawiera 21 tabl. o składzie: 0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etynyloestradiolu.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. biała zawiera 2 mg walerianianu estradiolu; 1 tabl. niebieska zawiera 2 mg walerianianu estradiolu i 10 mg octanu medroksyprogesteronu. Lek zawiera laktozę.

1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 680 mg cytrynianu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 1 mg lub 2 mg winianu tolterodyny. 1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 4 mg winianu tolterodyny; kaps. zawierają laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 3 mg drospirenonu oraz 0,02 mg lub 0,03 mg etynyloestradiolu; preparat zawiera laktozę.

Femoston: opakowanie składa się z 14 tabl. ceglastoczerwonych zawierających 2 mg 17β-estradiolu w postaci estradiolu półwodnego i 14 tabl. żółtych zawierających 2 mg 17β-estradiolu w postaci estradiolu półwodnego oraz 10 mg dydrogesteronu. Preparat zawiera laktozę. Femoston mite: opakowanie składa się z 14 tabl. białych zawierających 1 mg 17β-estradiolu w postaci estradiolu półwodnego i 14 tabl. szarych zawierających 1 mg 17β-estradiolu w postaci estradiolu półwodnego oraz 10 mg dydrogesteronu. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu! Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu!

Prawie połowa Polek (45%) uważa, że wystąpienie dolegliwości nietrzymania moczu (NTM) powodowałoby u nich konieczność rezygnacji z prowadzenia aktywnego trybu życia – ...

więcej

5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu 5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które występuje coraz częściej. Borykają się z nim ludzie starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni. Czy z nietrzymaniem ...

więcej

Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza? Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza?

Zapalenia pęcherza możemy nabawić się przez cały rok, jednak sezon jesienno-zimowy sprzyja temu szczególnie. Częste przeziębienia, wychłodzenie i osłabienie organizmu to czynniki ...

więcej

Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne

Wbrew obiegowym opiniom, nietrzymanie moczu – niezależnie od jego rodzaju i przyczyny – można skutecznie leczyć. Niestety wiele osób uważa ten problem ...

więcej

Nietrzymanie moczu może być efektem choroby lub złych nawyków Nietrzymanie moczu może być efektem choroby lub złych nawyków

Nietrzymanie moczu to przewlekła choroba, która dotyka wiele osób, choć tylko niewielka część chorych otwarcie mówi o tej dolegliwości. W zależności od ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.