Locacid®

1 g kremu zawiera 0,5 mg tretynoiny. Krem zawiera butylohydroksyanizol (E 320), butylohydroksytoluen (E 321), olej rycynowy uwodorniony polioksylenowany, kwas sorbowy i parahydroksybenzoesanu metylu (E 218).

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Locacid® tuba 30 g, krem 44,01zł 2017-10-31

Działanie

Preparat przeciwtrądzikowy do stosowania zewnętrznego, pochodna witaminy A. Tretynoina wywołuje głębokie metaboliczne zmiany w nabłonku rogowaciejącym. Zwiększa aktywność proliferacyjną komórek nabłonka oraz różnicowanie komórkowe (keratynizację i rogowacenie). Stopień przenikania tretynoiny do organizmu jest zróżnicowany w zależności od czasu trwania leczenia, powierzchni leczonej skóry i jest niewielki po zastosowaniu na skórę dawek terapeutycznych. Kwas retynowy jest szybko metabolizowany (48 h).

Dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Przed użyciem należy wykonać test wrażliwości na małej powierzchni skóry (test płatkowy), aby upewnić się, że preparat jest dobrze tolerowany przez pacjenta. Krem stosuje się na zmienione chorobowo miejsca na skórę raz na dobę wieczorem przed snem. Przed nałożeniem leku należy dokładnie oczyścić i osuszyć skórę. W przypadku silnego podrażnienia skóry, zwłaszcza na początku leczenia, lek należy stosować raz na dwa dni. Jeśli nie zaobserwowano miejscowego podrażnienia na początku leczenia, istnieje możliwość zwiększenia częstości stosowania do 2 razy na dobę. Czas leczenia powinien wynosić od 8 do 12 tyg. przy zachowaniu tego samego schematu dawkowania. Podrażnienie skóry na początku leczenia (około 2. tyg.) jest spowodowane zaostrzeniem zmian trądzikowych, na skutek nasilenia stanu zapalnego w zaskórnikach znajdujących się w głębszych warstwach skóry, poddanych działaniu preparatu. Ta reakcja nie jest działaniem niepożądanym i nie może być podstawą do zmiany częstości stosowania leku. Poprawa następuje stopniowo i jest wyraźnie widoczna od 6. tyg. leczenia. W leczeniu podtrzymującym preparat stosuje się od 2 do 3 razy w tyg. przez kilka miesięcy. Lek należy odstawiać stopniowo.

Wskazania

Różne postacie kliniczne trądziku (z wyjątkiem trądziku różowatego): trądzik pospolity, mieszane postacie trądziku, trądzik z zaskórnikami i mikrotorbielami. Inne postacie trądziku (trądzik wtórny): trądzik indukowany przez leki, np. kortykosteroidy i barbiturany; trądzik zawodowy, indukowany substancjami powodującymi powstawanie zaskórników, tj. oleje, halogenowe pochodne węglowodorów (trądzik chlorowy). Choroba Favre i Racouchota: guzkowe zwyrodnienie tkanki sprężystej z torbielami i zaskórnikami. Ze względu na stężenie tretynoiny oraz skład substancji pomocniczych, preparat należy stosować przede wszystkim u pacjentów ze szczególnie delikatną i cienką skórą lub u pacjentów z jasną cerą.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tretynoinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ostre stany zapalne skóry, w tym również okołowargowe zapalenie skóry. Ciąża. Nie stosować u kobiet, które planują ciążę.

Środki ostrożności

Szczególną ostrożność zaleca się podczas równoczesnego stosowania innych preparatów, zwłaszcza tych, które powodują złuszczanie: leki do stosowania na skórę zawierające siarkę, rezorcynę, nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy; mydła lecznicze lub mydła i produkty przeznaczone do oczyszczania skóry, które powodują złuszczenie; mydła i kosmetyki, które silnie wysuszają skórę; preparaty do stosowania na skórę z dużą zawartością alkoholu (płyny kosmetyczne o działaniu ściągającym, perfumy, wody toaletowe i płyny stosowane przed goleniem i (lub) po goleniu). Jeżeli przed rozpoczęciem leczenia pacjent stosował preparaty powodujące złuszczanie naskórka, leczenie tretynoiną należy rozpocząć dopiero po zagojeniu zmian skórnych. Ze względu na ryzyko dodatkowego podrażnienia, należy unikać ekspozycji na światło słoneczne, lamp emitujących promieniowanie ultrafioletowe (np. lampy UV, solarium) i promieniowania rentgenowskiego. U pacjentów z oparzeniami słonecznymi nie należy stosować preparatu aż do czasu całkowitego ustąpienia objawów oparzenia. Pacjenci, którzy ze względu na charakter wykonywanej pracy narażeni są na znaczną ekspozycję na promieniowanie słoneczne, mają rodzinną predyspozycję do poparzeń słonecznych lub pacjenci, którzy są wrażliwi na promieniowanie słoneczne, powinni zachować szczególną ostrożność. W przypadku występowania ciężkich podrażnień w miejscu podania, zaleca się rzadsze stosowanie preparatu lub przerwanie leczenia tretynoiną na kilka dni. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, jamą ustną, nozdrzami i błonami śluzowymi. W razie kontaktu z preparatem, miejsca te należy natychmiast dokładnie spłukać wodą. Nie należy stosować tretynoiny na zranioną skórę. Nie należy oczyszczać miejsc aplikacji kremu częściej niż 2 razy na dobę. Miejsca te należy osuszać bez ich pocierania. Ze względu na zawartość butylohydroksyanizolu oraz butylohydroksytoluenu, oleju rycynowego uwodornionego polioksylenowanego i kwasu sorbowego, preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu, lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Bardzo często: reakcje w miejscu podania (rumień, suchość skóry, łuszczenie skóry, pieczenie), nasilenie zmian trądzikowych. Częstość nieznana: odbarwienia skóry. Może wystąpić okresowe nasilenie zmian trądzikowych. Istniejące zaskórniki lub grudki mogą zmienić się w ropne krosty przed wyleczeniem. Zarówno podrażnienie skóry jak i wyrzut krost mogą być postrzegane jako pogorszenie obrazu klinicznego choroby, ale w większości przypadków są one związane z leczeniem.

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i u kobiet, które planują ciążę. Doustnie przyjmowana tretynoina ma działanie teratogenne. W badaniach na zwierzętach przeprowadzonych w celu oceny toksyczności tretynoiny po podaniu na skórę w wieku rozwojowym, wykazano że jej działanie jest ograniczone do opóźnienia procesu kostnienia, który może nie być działaniem bezpośrednim, ale wynikiem toksyczności u samic. Kobiety w wieku rozrodczym należy ostrzec o zagrożeniu dla płodu w przypadku zajścia w ciążę w trakcie stosowania tretynoiny oraz o konieczności stosowania skutecznej antykoncepcji w trakcie leczenia. W przypadku podejrzenia zajścia w ciążę, należy wykonać test ciążowy o czułości przynajmniej 50 mIU/ml ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w ciągu 2 tyg. przed rozpoczęciem leczenia. Wynik testu musi być negatywny. Nie wiadomo, czy tretynoina przenika do mleka ludzkiego, nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków i dzieci. Podczas leczenia preparatem należy przerwać karmienie piersią.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Jednoczesne długotrwałe stosowanie tretynoiny z kortykosteroidami może sprzyjać pojawieniu się zaskórników.

Preparat zawiera substancję Tretinoin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml płynu 0,025% zawiera 250 µg tretynoiny i 50 µg octanu tokoferolu; 1 ml płynu 0,05% zawiera 500 µg tretynoiny i 100 µg octanu tokoferolu.

1 kaps. zawiera 10 mg tretynoiny. Preparat zawiera olej sojowy oraz sorbitol.

1 g żelu zawiera 10 mg (1%) klindamycyny (w postaci fosforanu) i 0,25 mg (0,025%) tretynoiny; żel zawiera p-hydroksybenzoesany metylu i propylu, butylohydroksytoluen.

1 g płynu zawiera 40 mg erytromycyny i 0,25 mg tretynoiny.

1 g kremu zawiera 0,5 mg tretynoiny. Krem zawiera butylohydroksyanizol (E 320), butylohydroksytoluen (E 321), olej rycynowy uwodorniony polioksylenowany, kwas sorbowy i parahydroksybenzoesanu metylu (E 218).

1 g kremu zawiera 0,5 mg tretynoiny.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.