Linola®

100 g maści zawiera 0,815 g nienasyconych kwasów tłuszczowych (C18:2), ponadto lek zawiera alkohol cetostearylowy, rafinowany i utwardzony olej arachidowy i lanolinę. 100 g kremu zawiera 0,5 g nienasyconych kwasów tłuszczowych (C18:2), ponadto lek zawiera sodowy parahydroksybenzoesan etylu i parahydroksybenzoesan metylu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Linola® tuba 50 g, krem 29,43zł 2017-10-31

Działanie

Kwasy tłuszczowe C18:2, należą do grupy kwasów oktadekadienowych (podwójnie nienasyconych kwasów tłuszczowych C18). W przypadku zastosowania miejscowego kwasy tłuszczowe C18:2 działają miejscowo przeciwzapalnie w modelach farmakologicznych (test hamowania trichloroetylenu, wyprysk kontaktowy indukowany laurylosiarczanem sodu) oraz wywierają pozytywny wpływ na naskórek i regenerację naskórka.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Preparat należy nakładać równomiernie na suchą skórę kilka razy na dobę w miarę potrzeby. Przeważnie wystarczające jest stosowanie preparatu 2 razy na dobę. Stosować do czasu poprawy stanu skóry i (lub) według zaleceń lekarza (lek jest zwykle dobrze tolerowany w przypadku stosowania w okresie do 4 tygodni).

Wskazania

Maść: wspomagająco w przypadku łagodnych i umiarkowanie ciężkich postaciach atopowego zapalenia skóry (neurodermitu) w fazie podostrej do przewlekłej. Krem: leczenie objawowe łagodnych postaci ostrego wyprysku kontaktowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Maść: ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego i lanoliny mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne, m.in. kontaktowe zapalenie skóry (lanolina jest zanieczyszczona butylohydroksytoluenem, który może ponadto powodować podrażnienie oczu i błon śluzowych). Preparat zawiera olej arachidowy (z orzeszków ziemnych); nie należy stosować leku jeśli u pacjenta występuje uczulenie na orzeszki ziemne lub soję. W rzadkich przypadkach olej arachidowy może powodować ciężkie reakcje alergiczne. Wytrzymałość na rozciąganie i skuteczność prezerwatyw zmniejsza się w przypadku jednoczesnego stosowania preparatu w okolicy odbytu i narządów płciowych. Krem: ze względu na zawartość sodowego parahydroksybenzoesanu etylu i parahydroksybenzoesanu metylu mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym reakcje alergiczne opóźnione w czasie (typu późnego).

Niepożądane działanie

Maść. Często: miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry), z zaczerwieniem i kłuciem lub świądem skóry. Rzadko: olej arachidowy zawarty w preparacie może powodować ciężkie reakcje alergiczne. Częstość nieznana: obrzęk skórny. Krem: rzadko występowały reakcje nadwrażliwości, w tym alergiczny wyprysk kontaktowy. Możliwe jest także wystąpienie alergicznych reakcji opóźnionych lub podrażnienia naskórka (np. pieczenie, zaczerwienienie).

Ciąża i laktacja

Brak szczególnych ograniczeń dotyczących stosowania w ciąży. W okresie karmienia piersią nie należy stosować preparatu w okolicy piersi, ze względu na ryzyko spożycia preparatu przez niemowlęta podczas karmienia piersią.

Preparat zawiera substancję Fatty acids, unsaturated.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

100 g maści zawiera 0,815 g nienasyconych kwasów tłuszczowych (C18:2), ponadto lek zawiera alkohol cetostearylowy, rafinowany i utwardzony olej arachidowy i lanolinę. 100 g kremu zawiera 0,5 g nienasyconych kwasów tłuszczowych (C18:2), ponadto lek zawiera sodowy parahydroksybenzoesan etylu i parahydroksybenzoesan metylu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.