Lamisilatt®

1 g kremu, 1 ml aerozolu na skórę lub 1 ml roztworu do stosowania na skórę (Lamisilatt 1) zawiera 10 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Lamisilatt® but. 15 ml, aerozol na skórę, roztwór 33,62zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy z grupy alliloamin. Wywiera działanie grzybobójcze wobec dermatofitów, pleśni i niektórych grzybów dimorficznych oraz działanie grzybobójcze lub grzybostatyczne wobec drożdżaków. Terbinafina hamuje biosyntezę ergosterolu w komórkach grzybów. Podana w postaci kremu, żelu lub aerozolu szybko przenika do warstwy rogowej naskórka, przy czym dostępność układowa wynosi poniżej 5% podanej dawki. Zastosowanie terbinafiny w postaci preparatu Lamisilatt 1 powoduje utworzenie na powierzchni skóry błony, umożliwiającej długotrwałe połączenie leku z lipidami warstwy rogowej naskórka i wydłużenie T0,5 eliminacji do 13 dni. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie preparatu jednorazowo, podczas gdy działanie terbinafiny utrzymuje się do 13 dni. Biodostępność układowa terbinafiny po podaniu w postaci preparatu Lamisilatt 1 wynosi <0,5% w porównaniu z doustnym podaniem 250 mg terbinafiny.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Przed nałożeniem preparatu należy dokładnie oczyścić i osuszyć skórę. Krem i aerozol. Cienką warstwę preparatu nanosi się 1-2 razy na dobę w zależności od wskazania na miejsca chorobowo zmienione i lekko wciera lub zwilża skórę aerozolem. Jeżeli preparat jest stosowany w fałdach skórnych (pod piersiami, między palcami, między pośladkami, w pachwinach), to miejsca, na które naniesiono lek można przykryć gazą, zwłaszcza na noc. Czas trwania leczenia: grzybica stóp - 1 tydz. raz na dobę; grzybica fałdów skórnych - 1 tydz. raz na dobę, grzybica skóry gładkiej - 1 tydz. raz na dobę; łupież pstry - krem: 2 tyg. raz na dobę, aerozol: 1 tydz. 2 razy na dobę, żel: 1 tydz. raz na dobę. Krem: grzybica podeszwowa stóp - 2 tyg. 2 razy na dobę; drożdżyca skóry - 1 tydz. raz na dobę. Poprawę objawów klinicznych uzyskuje się po kilku dniach, jeśli po 2 tyg. leczenia (1 tyg. leczenia Lamisilatt 1) nie stwierdza się poprawy stanu chorego należy zweryfikować diagnozę. Stosowanie nieregularne lub przedwczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem choroby. Lamisilatt 1. Dorośli: podanie jednorazowe. Jednorazowo na skórę obydwu stóp, nawet jeśli zmiany są widoczne tylko na jednej stopie. Cienką warstwę preparatu nanosi się na miejsca między palcami, wokół palców, poprzez podeszwę, a następnie po bokach stopy na wysokość do 1,5 cm. Preparatu nie należy wcierać, lecz pozostawia się go do wyschnięcia przez 1-2 min. Stóp nie należy myć przez 24 h od zastosowania preparatu, zaleca się stosowanie po kąpieli lub prysznicu. Nie zaleca się powtórnego stosowania leku w leczeniu tego samego zakażenia grzybicą. Nie ma danych wskazujących, iż leczenie chorych w podeszłym wieku wymaga innego dawkowania oraz, że u tych chorych mogą się pojawiać działania niepożądane odmienne od obserwowanych u młodszych pacjentów.

Wskazania

Krem i aerozol: Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity (grzybica stóp, fałdów skórnych i skóry gładkiej). Łupież pstry. Ponadto krem jest stosowany w zakażeniach drożdżakowych skóry wywołanych przez Candida spp. oraz w grzybicy podeszwowej stóp. Lamisilatt 1: Leczenie grzybicy stóp (stopy atlety) u dorosłych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na terbinafinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Krem: nie zaleca się stosowania kremu u dzieci w wieku poniżej 12 lat; krem zawiera alkohol cetylowy i alkohol stearylowy, które mogą powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Aerozol: nie zaleca się stosowania u dzieci (brak badań); stosować ostrożnie u pacjentów z uszkodzeniami skóry w miejscach, które mogą zostać podrażnione przez zawarty w preparacie alkohol; nie stosować w obrębie twarzy; aerozol zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry. Płyn do stosowania na skórę: nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat, a także płynu nie należy stosować u pacjentów z hiperkeratotyczną, przewlekłą podeszwową grzybicą stóp (typu mokasynowego); nie należy stosować na skórę twarzy; w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych należy usunąć błonę z powierzchni skóry za pomocą rozpuszczalnika organicznego jakim jest alkohol, a następnie umyć stopy ciepłą wodą i mydłem; preparat zawiera alkohol - stosować ostrożnie u pacjentów z uszkodzeniami skóry, na które alkohol może działać drażniąco (po ekspozycji na słońce lub silnym złuszczeniu skóry). Należy unikać kontaktu każdej postaci preparatu z oczami.

Niepożądane działanie

Często: złuszczanie skóry, świąd. Niezbyt często: zmiany skórne, strupy, zaburzenia skóry, zaburzenia pigmentacji, rumień, uczucie pieczenia skóry, ból, ból w miejscu podania, podrażnienie w miejscu podania. Rzadko: podrażnienie oka, suchość skóry, kontaktowe zapalenie skóry, egzema, nasilenie objawów choroby. Częstość nieznana: nadwrażliwość (po wprowadzeniu leku do obrotu), wysypka. Lamisilatt 1: niezbyt często obserwowano reakcje skórne w miejscu zastosowania, jak suchość i podrażnienie skóry, uczucie pieczenia; bardzo rzadko reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna, świąd, pęcherzowe zapalenie skóry i pokrzywka.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy podawać w okresie ciąży, chyba żę korzyści dla matki wynikające z jego zastosowania przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu i dziecka. Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią. Krem i aerozol - niemowleta i małe dzieci nie powinny mieć dostępu do leczonej skóry, w tym piersi. Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu terbinafiny na płodność.

Uwagi

Lek nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Preparat zawiera substancję Terbinafine hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu, 1 ml aerozolu na skórę lub 1 ml roztworu do stosowania na skórę (Lamisilatt 1) zawiera 10 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera alkohol cetylowy i stearylowy.

1 g roztworu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny chlorowodorku. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.

1 tabl. zawiera 250 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.

1 tabl. zawiera 250 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 40 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, alginian glikolu propylenowego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na wakacjach, w niestandardowych sytuacjach Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na ...

Atopowe zapalenie skóry dotyczy około 20 procent dzieci. Na skórze maluchów cierpiących na atopię pojawiają się czerwone swędzące plamy. Podrażniona, sucha skóra ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.