Lamifortan active

1 g żelu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Lamifortan active tuba 15 g, żel 16,00zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy. Terbinafina działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie i niektóre grzyby dimorficzne oraz grzybobójczo albo grzybostatycznie na drożdżaki, w zależności od gatunku. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności epoksydazy skwalenowej, co prowadzi do niedoboru ergosterolu, głównego składnika błony komórkowej grzyba, oraz kumulacji skwalenu. Nagromadzenie skwalenu w komórce grzyba powoduje jej śmierć a niedobór ergosterolu zahamowanie wzrostu grzyba. Po podaniu miejscowym do krążenia ogólnego wchłania się ok. 5% dawki.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli. Oczyścić i osuszyć powierzchnię skóry, następnie cienką warstwę żelu nanieść na chorobowo zmienione miejsca na skórze i okolice i lekko wetrzeć. Jeżeli preparat jest stosowany w fałdach skórnych (pod piersią, między palcami, między pośladkami, w pachwinach), to miejsca, na które naniesiono żel można przykryć gazą, zwłaszcza na noc. Żel stosuje się raz na dobę przez tydzień w następujących wskazaniach: grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej, łupież pstry. Poprawę objawów klinicznych zwykle uzyskuje się po kilku dniach. Jeśli nie ma poprawy po tygodniu stosowania, należy zweryfikować diagnozę.

Wskazania

Zakażenia grzybicze skóry (grzybica stóp, fałdów skórnych lub skóry gładkiej) wywołane przez dermatofity. Łupież pstry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Nie należy stosować preparatu na błony śluzowe oraz do oczu. Szczególnie ostrożnie stosować na w miejscach, które mogą zostać podrażnione przez zawarty w preparacie alkohol, tj. miejsca zmienione zapalnie lub wrażliwe (twarz). Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu, preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Nie zaleca się stosowania u dzieci.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: reakcje skórne w miejscu zastosowania (suchość i podrażnienie skóry, uczucie pieczenia). Bardzo rzadko: reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pęcherzowe zapalenie skóry i pokrzywka). Jeśli wystąpią reakcje alergiczne, preparat należy odstawić, pozostałość usunąć za pomocą organicznego rozpuszczalnika (etanol), a następnie umyć skórę ciepłą wodą z mydłem.

Ciąża i laktacja

Ze względu na bardzo ograniczone doświadczenie kliniczne, nie należy stosować preparatu w ciąży, chyba że korzyści z leczenia dla matki uzasadniają podjęcie takiego ryzyka. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią, ponieważ terbinafina przenika do mleka matki. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny mieć dostępu do leczonej skóry, w tym piersi.

Preparat zawiera substancję Terbinafine hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.

1 tabl. zawiera 125 mg lub 250 mg chlorowodorku terbinafiny; tabl. 125 mg zawierają laktozę.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera alkohol cetylowy i stearylowy.

1 tabl. zawiera 250 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.

1 tabl. zawiera 250 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.

1 g roztworu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny chlorowodorku. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.

1 tabl. zawiera 250 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.