Lamifortan active

1 g żelu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Lamifortan active tuba 15 g, żel 16,00 zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy. Terbinafina działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie i niektóre grzyby dimorficzne oraz grzybobójczo albo grzybostatycznie na drożdżaki, w zależności od gatunku. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności epoksydazy skwalenowej, co prowadzi do niedoboru ergosterolu, głównego składnika błony komórkowej grzyba, oraz kumulacji skwalenu. Nagromadzenie skwalenu w komórce grzyba powoduje jej śmierć a niedobór ergosterolu zahamowanie wzrostu grzyba. Po podaniu miejscowym do krążenia ogólnego wchłania się ok. 5% dawki.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli. Oczyścić i osuszyć powierzchnię skóry, następnie cienką warstwę żelu nanieść na chorobowo zmienione miejsca na skórze i okolice i lekko wetrzeć. Jeżeli preparat jest stosowany w fałdach skórnych (pod piersią, między palcami, między pośladkami, w pachwinach), to miejsca, na które naniesiono żel można przykryć gazą, zwłaszcza na noc. Żel stosuje się raz na dobę przez tydzień w następujących wskazaniach: grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej, łupież pstry. Poprawę objawów klinicznych zwykle uzyskuje się po kilku dniach. Jeśli nie ma poprawy po tygodniu stosowania, należy zweryfikować diagnozę.

Wskazania

Zakażenia grzybicze skóry (grzybica stóp, fałdów skórnych lub skóry gładkiej) wywołane przez dermatofity. Łupież pstry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Nie należy stosować preparatu na błony śluzowe oraz do oczu. Szczególnie ostrożnie stosować na w miejscach, które mogą zostać podrażnione przez zawarty w preparacie alkohol, tj. miejsca zmienione zapalnie lub wrażliwe (twarz). Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu, preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Nie zaleca się stosowania u dzieci.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: reakcje skórne w miejscu zastosowania (suchość i podrażnienie skóry, uczucie pieczenia). Bardzo rzadko: reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pęcherzowe zapalenie skóry i pokrzywka). Jeśli wystąpią reakcje alergiczne, preparat należy odstawić, pozostałość usunąć za pomocą organicznego rozpuszczalnika (etanol), a następnie umyć skórę ciepłą wodą z mydłem.

Ciąża i laktacja

Ze względu na bardzo ograniczone doświadczenie kliniczne, nie należy stosować preparatu w ciąży, chyba że korzyści z leczenia dla matki uzasadniają podjęcie takiego ryzyka. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią, ponieważ terbinafina przenika do mleka matki. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny mieć dostępu do leczonej skóry, w tym piersi.

Cena

Lamifortan active, cena 100% 16,00 zł

Preparat zawiera substancję Terbinafine hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera 250 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.

1 tabl. zawiera 250 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.

1 tabl. zawiera 125 mg lub 250 mg chlorowodorku terbinafiny; tabl. 125 mg zawierają laktozę.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Lek zawiera alkohol cetylowy i stearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

1 tabl. zawiera 250 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.

1 g żelu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.

1 tabl. zawiera 250 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu); krem zawiera alkohol cetostearylow i chlorokrezol.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g zawiesiny zawiera 20 mg benzokainy i 240 mg tlenku cynku.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu. Ponadto emulsja zawiera alkohol cetostearylowy; płyn zawiera glikol propylenowy; żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu.

1 g żelu zawiera 50 µg kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu. Żel zawiera butylohydroksytoluen.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, ...

więcej

PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze? Udzielimy ci dobrych rad, jak zapobiegać i leczyć ...

więcej

Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu? Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w ...

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Leczenie grzybicy paznokci nie jest ...

więcej

Melanina: rodzaje i rola Melanina: rodzaje i rola

Melanina to pigment, który odpowiada między innymi za barwę naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlaczego ...

więcej

Nadmiar skóry po odchudzaniu? Pomoże operacja Nadmiar skóry po odchudzaniu? Pomoże operacja

Jesteś po operacji bariatrycznej, schudłaś 30, 60 a może więcej kilogramów, ale nie czujesz radości z efektów leczenia. Po schudnięciu, na ramionach, ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.