Ketospray Forte

1 g roztworu zawiera 100 mg ketoprofenu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ketospray Forte but. 25 g, płyn do natrysk. na skórę 40,45 zł 2017-10-31

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Ketoprofen hamuje aktywność cyklooksygenazy, zmniejsza syntezę prostaglandyn PgF2α i PgE2. Hamuje migrację leukocytów i zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych. Dostępność ketoprofenu po zastosowaniu miejscowym wynosi około 5% w porównaniu do postaci ketoprofenu podawanych doustnie. Ketoprofen wiąże się z białkami osocza w około 99%. Wydalany jest głównie przez nerki, w postaci glukuronidu.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci w wieku > 15 lat: 3-6 dawek preparatu rozpylić na okolicę objętą dolegliwościami, 2-3 razy na dobę, przez okres do 7 dni. Po rozpyleniu preparat należy delikatnie rozetrzeć i pozostawić do wyschnięcia. Po wmasowaniu preparatu w skórę należy umyć ręce. Należy unikać kontaktu z oczami, błonami śluzowymi i uszkodzoną skórą. Maks. dawka dobowa wynosi 18 dawek z dozownika, co odpowiada 360 mg ketoprofenu. Dzieci z uwagi na niedostateczne dane kliniczne nie zaleca się stosowania preparatu.

Wskazania

Miejscowe, objawowe leczenie bólu i zapalenia tkanek miękkich (w tym w następstwie zwichnięć, skręceń i stłuczeń).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ketoprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na światło słoneczne w wywiadzie. Znane reakcje nadwrażliwości takie jak: astma, alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa po zastosowaniu ketoprofenu, fenofibratu, kwasu tiaprofenowego, kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Alergia skórna w wywiadzie po zastosowaniu ketoprofenu, kwasu tiaprofenowego, fenofibratu a także filtrów UV lub perfum. Światło słoneczne, nawet wówczas gdy niebo jest zachmurzone, a także promienie UV w solarium, w trakcie leczenia oraz do 2 tyg. po jego zakończeniu. Stosowanie na obszary skóry, na których występują zmiany chorobowe takie jak: wysypka lub trądzik, zakażenie skóry lub otwarte rany. Ostatni trymestr ciąży.

Środki ostrożności

Ze względu na ryzyko wystąpienia ogólnych działań niepożądanych, preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, niewydolnością układu krążenia oraz zaburzeniami czynności wątroby. Zgłaszano pojedyncze przypadki ogólnych działań niepożądanych związanych z zaburzeniami czynności nerek. Po każdorazowym zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce. W przypadku rozwoju jakichkolwiek reakcji skórnych, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu preparatów zawierających oktokrylen, preparat należy natychmiast odstawić. Nie należy stosować pod opatrunki okluzyjne oraz na duże powierzchnie ciała. Stosowanie, zwłaszcza długotrwałe, preparatów o działaniu miejscowym, może spowodować reakcję alergiczną, szczególnie w okresie intensywnego nasłonecznienia. Nie należy przekraczać zalecanego czasu leczenia ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia kontaktowego zapalenia skóry oraz reakcji nadwrażliwości na światło słoneczne. Aby uniknąć ryzyka wystąpienia nadwrażliwości na światło słoneczne, zaleca się chronienie leczonych obszarów skóry poprzez noszenie odzieży podczas stosowania preparatu oraz do 2 tyg. po zakończeniu leczenia. Pacjenci z astmą współistniejącą z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa, przewlekłym zapaleniem zatok i (lub) z polipami nosa, są szczególnie narażeni na wystąpienie reakcji alergicznych po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Pacjenci z astmą oskrzelową lub alergią w wywiadzie, mogą stosować preparat wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza. Podczas współistniejącego krwawienia o dowolnej lokalizacji, należy rozważyć konieczność stosowania preparatu. Leku nie należy stosować na obszary skóry, na których występują: zmiany wysiękowe, wyprysk, owrzodzenie lub zakażenie skóry a także naruszenie jej ciągłości oraz na błony śluzowe (jamy ustnej, okolicy narządów płciowych lub odbytu), oczy lub uszy. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego, preparat może powodować podrażnienie skóry. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania preparatu u dzieci nie zostało ustalone.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: rumień, wyprysk, świąd i pieczenie. Rzadko: reakcje nadwrażliwości na światło, pokrzywka. Ciężkie reakcje takie jak wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty, które mogą rozprzestrzeniać się poza miejsce zastosowania lub przybierać postać reakcji uogólnionej. Bardzo rzadko: przypadki zaostrzenia przewlekłej niewydolności nerek. Częstość nieznana: wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, reakcje nadwrażliwości. Po miejscowym zastosowaniu ketoprofenu istnieje możliwość wystąpienia ataku astmy, szczególnie u osób z alergią na kwas acetylosalicylowy i (lub) inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. W takich przypadkach stosowanie preparatu jest przeciwwskazane. Inne możliwe działania niepożądane (dotyczące przewodu pokarmowego i nerek) wynikają z przenikania substancji czynnej przez skórę, a więc są uzależnione od: zastosowanej dawki ketoprofenu, powierzchni skóry, stopnia wchłaniania przez tkankę, okresu leczenia oraz zastosowania lub nie opatrunku.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca sie stosowania preparatu w I i II trymestrze ciąży. Ketoprofen o działaniu ogólnym może być stosowany jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Preparat jest przeciwwskazany od szóstego miesiąca ciąży (III trymestr). Zastosowanie inhibitorów syntezy prostaglandyn, w tym ketoprofenu, w ostatnim trymestrze ciąży może powodować działanie toksyczne na płuca i serce płodu, niewydolność nerek płodu oraz zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia krwawień u matki i dziecka pod koniec ciąży. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Nie opisano negatywnego wpływu ketoprofenu, stosowanego miejscowo na skórę, na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Wystąpienie interakcji jest bardzo mało prawdopodobne, ponieważ stężenie ketoprofenuw osoczu po zastosowaniu miejscowym jest bardzo małe. Zgłaszano ciężkie interakcje podczas jednoczesnego ogólnego stosowania metotreksatu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym ketoprofenu.

Cena

Ketospray Forte, cena 100% 40,45 zł

Preparat zawiera substancję Ketoprofen.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

1 amp. 2 ml zawiera 100 mg ketoprofenu. Lek zawiera 25 mg/ml alkoholu benzylowego.

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

1 amp. 2 ml zawiera 100 mg ketoprofenu; 1 amp. (2 ml) zawiera 0,2 g etanolu 12,3% (v/v).

1 czopek zawiera 100 mg ketoprofenu.

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 150 mg ketoprofenu; kapsułki zawierają laktozę.

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

1 g roztworu zawiera 100 mg ketoprofenu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 100 mg soli sodowej diklofenaku. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 30, 60 lub 90 etorykoksybu.

1 kaps. zawiera: 50 mg diklofenaku sodowego, 50 mg chlorowodorku tiaminy (witamina B1), 50 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6), 0,25 mg cyjanokobalaminy (witamina B12).

1 tabl. zawiera 10 mg lub 25 mg baklofenu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 100 mg aceklofenaku.

1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera sacharozę.

1 tabl. powl. zawiera 275 mg lub 550 mg naproksenu sodowego, co odpowiada odpowiednio 250 mg lub 500 mg naproksenu.

1 kaps. zawiera 500 mg siarczanu chondroityny w postaci soli sodowej.

5 ml zawiesiny doustnej zawiera 100 mg ibuprofenu i 125 mg paracetamolu. Zawiesina zawiera sacharozę i rycynooleinian makrogologlicerolu.

1 czopek zawiera 50 mg lub 100 mg diklofenaku sodowego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Nie istnieje jeden materac dobry dla wszystkich Nie istnieje jeden materac dobry dla wszystkich

Każda z nas marzy, żeby codziennie rano budzić się z dawką energii potrzebną na cały dzień. Jeśli jednak nie mamy możliwości się ...

więcej

Wady stóp: poznaj ich pierwsze i nietypowe objawy

Wady stóp mogą się początkowo objawiać w postaci... bólu kręgosłupa, głowy czy nawet stawu skroniowo-żuchwowego. Dowiedz się więc, jak rozpoznać nietypowe objawy ...

więcej

Zmagasz się z chorobą reumatyczną? PORUSZYĆ ŚWIAT to platforma internetowa dla ciebie! Zmagasz się z chorobą reumatyczną? PORUSZYĆ ŚWIAT to platforma ...

Poruszyć Świat jest nową odsłoną strony internetowej skierowanej do osób cierpiących na choroby reumatyczne. Platforma edukacyjna dostarcza pacjentom, lekarzom reumatologom i pielęgniarkom ...

więcej

Zasady radzenia sobie z urazami w sporcie Zasady radzenia sobie z urazami w sporcie

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba osób amatorsko uprawiających sport. Wraz z rosnącym zainteresowaniem aktywnym spędzaniem wolnego czasu uległa zwiększeniu częstotliwość występowania ...

więcej

Ciesz się sportem bez kontuzji i bólu Ciesz się sportem bez kontuzji i bólu

Czy sport to samo zdrowie? Medycyna coraz wyraźniej mówi nam, że nie zawsze i nie w każdym przypadku. Uprawienie sportu wiąże się ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.