Ketoprofen Ziaja

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ketoprofen Ziaja tuba 100 g, żel 19,20zł 2017-10-31

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny do stosowania miejscowego, pochodna kwasu fenylopropionowego. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Hamuje syntezę prostaglandyn i leukotrienów. Po zastosowaniu miejscowym stężenie leku w tkankach w okolicy miejsca podania jest podobne jak po podaniu doustnym, natomiast stężenie w osoczu jest ok. 60-krotnie mniejsze. Biodostępność ketoprofenu w postaci żelu wynosi około 5% w porównaniu do postaci doustnej. Ketoprofen w 99% wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowany w wątrobie. Wydalany jest głównie przez nerki, w postaci glukuronianów.

Dawkowanie

Podanie na skórę. Dorośli i młodzież powyżej 15 lat: niewielką ilość żelu nanosić na skórę w obrębie bolesnego miejsca i masować przez kilka minut. Stosować 2-3 razy na dobę. Ilość użytego żelu zależy od powierzchni bolącego miejsca. Maksymalna dobowa dawka wynosi 15 g. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 7 dni. Po każdorazowym zastosowaniu leku należy dokładnie umyć ręce, chyba że to ręce są miejscem leczonym.

Wskazania

Miejscowe leczenie: bólów mięśniowo-szkieletowych spowodowanych urazami sportowymi (skręcenia i uszkodzenia powysiłkowe); zapalenia mięśni i stawów; bólów okolicy lędźwiowej w dyskopatii; bólów reumatycznych. Lek można stosować w fizjoterapii, np. w zabiegach jonoforezy (z wykorzystaniem katody jako elektrody czynnej), fonoforezy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ketoprofen lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz kwas tiaprofenowy, fenofibrat, filtry UV lub perfumy. Występująca w wywiadzie nadwrażliwość (objawy astmy, alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa) na ketoprofen, fenofibrat, kwas tiaprofenowy, kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ. Reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne w wywiadzie. Należy unikać ekspozycji leczonych miejsc na światło słoneczne (nawet gdy niebo jest zachmurzone), a także promieni UV w solarium, w trakcie leczenia i 2 tygodnie po zaprzestaniu stosowania leku. Nie stosować na uszkodzoną lub zmienioną chorobowo skórę, na błony śluzowe i okolice oczu. III trymestr ciąży. Nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 15 lat.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów z niewydolnością krążenia, zaburzeniami czynności wątroby i nerek (ze względu na możliwość wystąpienia ogólnych działań niepożądanych), u chorych z astmą oskrzelową. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji skórnych w miejscu stosowania, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu preparatów zawierających oktokrylen, należy natychmiast przerwać leczenie. Nie stosować pod opatrunki okluzyjne. Zalecane jest chronienie leczonych obszarów skóry poprzez noszenie odzieży, podczas stosowania leku oraz do dwóch tygodni po zakończeniu leczenia, aby uniknąć ryzyka wystąpienia nadwrażliwości na światło słoneczne. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: rumień, świąd, wyprysk, pieczenie. Rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty. Bardzo rzadko: reakcja anafilaktyczna, reakcje nadwrażliwości, choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka, opuchnięcie twarzy, ust, języka, gardła lub tchawicy, które powodują trudności w oddychaniu lub przełykaniu (obrzęk naczynioruchowy), kontaktowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub zaostrzenie zaburzeń czynności nerek. Częstość nieznana: napad duszności (astmy) u pacjentów z uczuleniem na kwas acetylosalicylowy lub inne leki z grupy NLPZ.

Ciąża i laktacja

Brak danych klinicznych dotyczących miejscowego stosowania ketoprofenu w czasie ciąży. Ketoprofen o działaniu ogólnym można stosować do 6 miesiąca ciąży, jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności. W III trymestrze ketoprofen może spowodować uszkodzenie nerek, serca lub płuc płodu, a także przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego oraz może być przyczyną przedłużonego krwawienia zarówno matki, jak i płodu. Stosowanie leku jest przeciwwskazane w III trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosować leku u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Ketoprofen stosowany miejscowo w postaci żelu nawet w dużej ilości, tylko nieznacznie (około 5%) wchłania się do krwiobiegu. Z powodu małego stężenia w osoczu krwi po zastosowaniu miejscowym występowanie interakcji z innymi lekami jest mało prawdopodobne. Nie opisano interakcji ketoprofenu stosowanego miejscowo z innymi lekami.

Preparat zawiera substancję Ketoprofen.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 150 mg ketoprofenu; kapsułki zawierają laktozę.

1 kaps. zawiera 50 mg lub 100 mg ketoprofenu (oraz odpowiednio 88,3 mg lub 40,8 mg laktozy).

1 kaps. zawiera 50 mg ketoprofenu (oraz 186,10 mg laktozy).

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

1 g roztworu zawiera 100 mg ketoprofenu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 100 mg lub 200 mg ketoprofenu (oraz odpowiednio 12,64 mg lub 25,28 sacharozy).

1 amp. 2 ml zawiera 100 mg ketoprofenu; 1 amp. (2 ml) zawiera 0,2 g etanolu 12,3% (v/v).

1 czopek zawiera 100 mg ketoprofenu.

Najczęściej wyszukiwane

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

1 ampułka (3 ml) zawiera 75 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera alkohol benzylowy, glikol propylenowy, sód (poniżej 23 mg jonów sodu w 1 amp.).

1 tabl. powl. zawiera 30, 60 lub 90 etorykoksybu.

1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 100 mg soli sodowej diklofenaku. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. dojelitowa zawiera 25 mg lub 50 mg diklofenaku sodowego; tabletki zawierają laktozę.

1 tabl. powl. lub 1 saszetka granulatu zawiera 25 mg deksketoprofenu w postaci soli deksketoprofenu z trometamolem; granulat zawiera sacharozę.

1 fiolka zawiera 100 j. toksyny botulinowej typu A.

1 fiolka zawiera 125 jednostek toksyny botulinowej typu A. 0,05 ml rekonstytuowanego roztworu zawiera 10 jednostek Speywood (1 jednostka Speywood jest określona jako mediana dawki śmiertelnej podanej dootrzewnowo myszy - LD50).

1 plaster leczniczy zawiera 140 mg diklofenaku sodowego.

1 g kremu zawiera 50 mg ibuprofenu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Choroba Perthesa (Legga-Calvego-Perthesa) Choroba Perthesa (Legga-Calvego-Perthesa)

Choroba Perthesa, a właściwie choroba Legga-Calvego-Perthesa (łac. coxa plana), jest jedną wielu przyczyn bólu biodra i zaburzeń chodzenia u dzieci. Jeśli objawy, ...

więcej

Złamanie kości udowej - przyczyny, objawy i leczenie Złamanie kości udowej - przyczyny, objawy i leczenie

Złamanie kości udowej to głównie problem osób starszych. Na złamanie kości udowej najczęściej narażone są kobiety po 60. roku życia. U nich ...

więcej

SKOLIOZA - przyczyny, objawy i leczenie SKOLIOZA - przyczyny, objawy i leczenie

Skolioza - potocznie mylnie określana jako boczne skrzywienie kręgosłupa - to najczęściej występująca wada postawy u dzieci. Do jej powstania przyczyniają się ...

więcej

Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie

Guzki Schmorla to zmiany pojawiające się w obrębie kręgosłupa. Guzki Schmorla spotykane są u stosunkowo wielu ludzi (najczęściej u dorosłych), a mimo ...

więcej

KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

Kifoza pogłębiona (inaczej plecy okrągłe) to choroba kręgosłupa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.