Kerasal

1 g maści zawiera 50 mg kwasu salicylowego i 100 mg mocznika.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Kerasal tuba 50 g, maść 28,12zł 2017-10-31

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego o działaniu keratolitycznym. Kwas salicylowy wywiera działanie złuszczające oraz słabe działanie odkażające, bakteriostatyczne i przeciwgrzybicze, mocznik powoduje zatrzymanie wody w warstwie rogowej naskórka, dzięki czemu uelastycznia i rozpulchnia skórę. Wykazuje również działanie złuszczające oraz ułatwia przenikanie w głąb skóry innych leków stosowanych miejscowo. Obie substancje wzmacniają wzajemnie swoje działanie, podłoże maści silnie natłuszcza i zmiękcza skórę, wzmacniając tym samym keratolityczne działanie substancji czynnych. Kwas salicylowy jest wchłaniany do górnych warstw naskórka, a szybkość wchłaniania uzależniona jest między innymi od zastosowanego podłoża, stanu skóry, lokalizacji zmian na skórze, zastosowanego opatrunku okluzyjnego. T0,5 wynosi 2-3 h. U pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek okres półtrwania kwasu salicylowego oraz jego metabolitów może być dłuższy. Wchłonięty kwas salicylowy oraz mocznik wydalane są głównie z moczem, a mocznik również z potem.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 2 lat. Leczenie zmian skórnych przebiegających z łuszczeniem i nadmiernym rogowaceniem: wcierać w zmienioną chorobowo skórę 1-2 razy na dobę. Pielęgnacja stóp i dłoni oraz rogowacenie mieszkowe: wcierać w skórę 1 raz na dobę, 2-3 razy w tygodniu. W przypadku stosowania maści na skórę rąk wymagane jest ponowne nałożenie preparatu po każdorazowym umyciu rąk. Szczególne grupy pacjentów. Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby nie ma konieczności zmiany dawkowania, jednak u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny <60 ml/min) nie należy stosować preparatu długotrwale lub na dużą powierzchnię skóry. Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Wskazania

Choroby przebiegające z łuszczeniem i nadmiernym rogowaceniem skóry, w tym skóry owłosionej, takie jak: łuszczyca, rybia łuska, wyprysk z lichenizacją skóry. Leczenie i pielęgnacja skóry z rogowaceniem mieszkowym i nadmiernym rogowaceniem stóp i dłoni oraz zbyt grubej, suchej i pękającej skóry, szczególnie na piętach.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczną.

Środki ostrożności

Maści nie należy stosować w okolicy oczu i błon śluzowych. Ostrożnie stosować lek u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny <60 ml/min).

Niepożądane działanie

Rzadko: miejscowe reakcje skórne (podrażnienie w miejscu podania) występujące zwłaszcza w trakcie leczenia nasilonych stanów zapalnych skóry. Bardzo rzadko: alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry.

Ciąża i laktacja

Lek może być stosowany w okresie ciąży jedynie wtedy, gdy zadecyduje o tym lekarz, przez krótki okres czasu i na niewielkiej powierzchni skóry. U kobiet karmiących piersią nie należy stosować preparatu na skórę piersi.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Kwas salicylowy i mocznik mogą zwiększać wchłanianie i przenikanie do tkanek innych substancji czynnych (zwłaszcza kortykosteroidów, ditranolu i 5-fluorouracylu). Po wchłonięciu kwas salicylowy zwiększa działanie metotreksatu i pochodnych kumaryny.

Preparat zawiera substancje Salicylic acid, Urea.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g maści zawiera 50 mg kwasu salicylowego i 100 mg mocznika.

1 g maści zawiera 50 mg kwasu salicylowego i 100 mg mocznika.

1 g maści zawiera 0,05 j.m. jadu żmii zygzakowatej, 30 mg kamfory racemicznej, 30 mg olejku terpentynowego z sosny nadmorskiej, 10 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

1 ml roztw. na skórę zawiera 50 mg chlorowodorku chlormidazolu i 10 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 g płynu do stos. na skórę zawiera 10 mg mentolu, 20 mg metenaminy i 10 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera 96% etanolu.

1 g roztworu zawiera 0,5 mg betametazonu (w postaci dipropionianu) oraz 20 mg kwasu salicylowego.

1 g maści zawiera 0,5 mg betametazonu (w postaci dipropionianu) oraz 30 mg kwasu salicylowego.

1 g maści zawiera: 400 mg kwasu salicylowego, 100 mg kwasu (S)-mlekowego.

100 g płynu zawiera 2 g kwasu salicylowego.

1 g płynu na skórę zawiera 50,4 mg kwasu mlekowego, w postaci roztworu 90% i 100 mg kwasu salicylowego.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.