Kapsiplast

1 plaster o powierzchni 142,1 cm2 (10 x 15 cm) zawiera: 0.0399±0.0033 g wyciągu gęstego z owoców pieprzowca oraz 0.0245±0.0020 g wyciągu gęstego z korzenia pokrzyku. Preparat zawiera lanolinę i kauczuk.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Kapsiplast 50 szt., plaster leczniczy 197,16zł 2017-10-31

Działanie

Preparat stosowany tradycyjnie w nerwo- i mięśniobólu. Działa miejscowo drażniąco, rozgrzewająco, wywołuje przekrwienie skóry. Głównym składnikiem wyciągu gęstego z owoców pieprzowca jest kapsaicyna o działaniu drażniącym na skórę, co powoduje odczulenie receptorów bólowych na szkodliwy bodziec. Głównymi składnikami wyciągu gęstego z korzenia pokrzyku jest atropina i jej L-izomer – (-)hyoscyamina. Substancje czynne zawarte w preparacie wchłaniają się w niewielkim stopniu do krążenia ogólnego.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli: plaster przykłada się na skórę w miejscu bolącym np. w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Plaster może pozostać na skórze maks. do 2 dni. Ponownie zastosowanie plastra w tym samym miejscu jest możliwe po 14-dniowej przerwie od pierwszej aplikacji. Dzieci i młodzież poniżej 18 lat: nie zaleca się stosowania. Sposób podania: podanie na skórę. Skórę miejsca bolesnego należy dokładnie umyć i osuszyć. Odkleić warstwę ochronną z plastra i przylepić go do skóry. Nie należy dzielić plastra na części. Przy zrywaniu należy plaster energicznie pociągnąć (wolne odrywanie jest bolesne).

Wskazania

Nerwo- i mięśniobóle różnego pochodzenia np. okolicy lędźwiowo – krzyżowej kręgosłupa. Preparat wskazany u osób dorosłych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Uszkodzenia skóry, rany, egzema.

Środki ostrożności

Należy przerwać stosowanie: w przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości na składniki preparatu w postaci swędzącej wysypki, długo utrzymującego się zaczerwienienia skóry. Nie pozostawiać plastra na skórze dłużej niż 2 dni. Unikać kontaktu z oczami, błoną śluzową i uszkodzoną skórą. Unikać dodatkowych źródel ciepła (nagrzewania okolic miejsca, na które naklejono plaster). Należy usunąć plaster na kilka godzin przed planowaną kąpielą lub prysznicem. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią należy skonsultować się z lekarzem. Preparaty zawierające atropinę nie powinny być stosowane przy jaskrze z zamknietym kątem, niedrożności przewodu pokarmowego, zwężeniu odźwiernika, chorobie refluksowej żołądka oraz zwężeniu szyjki pęcherza moczowego. Ponowne zastosowanie plastra w tym samym miejscu możliwe jest po upływie 14 dni od pierwszej aplikacji. Ze względu na zawartość lanoliny lek może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera naturalny kauczuk, który może powodować ciężkie reakcje alergiczne. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości: świąd, wysypka, miejscowe zapalenie skóry. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy przerwać stosowanie plastra.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Zawarte w wyciągu z korzenia pokrzyku alkaloidy tropinowe mogą powodować zaburzenia wzroku i zawroty głowy.

Interakcje

Po usunięciu plastra zaleca się zachowanie 12 h przerwy przed zastosowaniem w tym samym miejscu innych preparatów stosowanych miejscowo. Kapsaicyna zawarta w plastrach może zwiększać wchłanianie naproksenu stosowanego na skórę. Alkaloidy tropinowe, w przypadku przedostania się do krążenia ogólnego, mogą wchodzić w interakcje typowe dla leków antycholinergicznych.

Preparat zawiera substancje Atropa belladonna, Capsicum annuum.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 plaster o powierzchni 142,1 cm2 (10 x 15 cm) zawiera: 0.0399±0.0033 g wyciągu gęstego z owoców pieprzowca oraz 0.0245±0.0020 g wyciągu gęstego z korzenia pokrzyku. Preparat zawiera lanolinę i kauczuk.

100 g preparatu zawiera: 30 g nalewki z kłącza kurkumy, 25 g soku z korzenia mniszka lekarskiego, 15 g nalewki z korzenia kozłka lekarskiego, 12 g nalewki z liścia mięty pieprzowej, 11 g nalewki z ziela karczocha i 7 g nalewki z liści pokrzyku wilczej jagody. Preparat zawiera etanol.

1 czopek zawiera 15 mg suchego wyciągu z liści pokrzyku wilczej jagody i 40 mg chlorowodorku papaweryny.

1 czopek zawiera: 50 mg wyciągu gęstego z kwiatu rumianku, 20 mg wyciągu gęstego z korzenia pokrzyku, 80 mg wyciągu gęstego złożonego z: ziela żarnowca, kory kasztanowca, kłącza pięciornika i ziela krwawnika, 100 mg benzokainy.

Najczęściej wyszukiwane

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

1 ampułka (3 ml) zawiera 75 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera alkohol benzylowy, glikol propylenowy, sód (poniżej 23 mg jonów sodu w 1 amp.).

1 tabl. powl. zawiera 30, 60 lub 90 etorykoksybu.

1 tabl. dojelitowa zawiera 25 mg lub 50 mg diklofenaku sodowego; tabletki zawierają laktozę.

1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 100 mg soli sodowej diklofenaku. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. lub 1 saszetka granulatu zawiera 25 mg deksketoprofenu w postaci soli deksketoprofenu z trometamolem; granulat zawiera sacharozę.

1 fiolka zawiera 100 j. toksyny botulinowej typu A.

1 plaster leczniczy zawiera 140 mg diklofenaku sodowego.

1 g kremu zawiera 50 mg ibuprofenu.

1 fiolka zawiera 125 jednostek toksyny botulinowej typu A. 0,05 ml rekonstytuowanego roztworu zawiera 10 jednostek Speywood (1 jednostka Speywood jest określona jako mediana dawki śmiertelnej podanej dootrzewnowo myszy - LD50).

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Choroba Perthesa (Legga-Calvego-Perthesa) Choroba Perthesa (Legga-Calvego-Perthesa)

Choroba Perthesa, a właściwie choroba Legga-Calvego-Perthesa (łac. coxa plana), jest jedną wielu przyczyn bólu biodra i zaburzeń chodzenia u dzieci. Jeśli objawy, ...

więcej

Złamanie kości udowej - przyczyny, objawy i leczenie Złamanie kości udowej - przyczyny, objawy i leczenie

Złamanie kości udowej to głównie problem osób starszych. Na złamanie kości udowej najczęściej narażone są kobiety po 60. roku życia. U nich ...

więcej

SKOLIOZA - przyczyny, objawy i leczenie SKOLIOZA - przyczyny, objawy i leczenie

Skolioza - potocznie mylnie określana jako boczne skrzywienie kręgosłupa - to najczęściej występująca wada postawy u dzieci. Do jej powstania przyczyniają się ...

więcej

Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie

Guzki Schmorla to zmiany pojawiające się w obrębie kręgosłupa. Guzki Schmorla spotykane są u stosunkowo wielu ludzi (najczęściej u dorosłych), a mimo ...

więcej

KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

Kifoza pogłębiona (inaczej plecy okrągłe) to choroba kręgosłupa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.