Isotrexin®

1 g żelu zawiera 20 mg erytromycyny i 0,5 mg izotretinoiny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Niepożądane działanie
  6. Ciąża i laktacja
  7. Uwagi
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Isotrexin® tuba 30 g, żel 47,58zł 2017-10-31

Działanie

Preparat przeciwtrądzikowy, wykazujący miejscowe działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Erytromycyna - antybiotyk makrolidowy - działa bakteriostatycznie wobec większości bakterii Gram-dodatnich i niektórych Gram-ujemnych, w tym także wobec Staphylococcus epidermidis i Propionibacterium acnes, bakterii uważanych za jedną z przyczyn trądziku pospolitego. Izotretinoina jest pochodną witaminy A z grupy retinoidów. Pobudza odnowę naskórka, zmniejsza nadmierne rogowacenie i wytwarzanie łoju. Zastosowana w trądziku rozmiękcza otwarte i zamknięte zaskórniki, ułatwia ich usuwanie oraz hamuje tworzenie się nowych, udrażnia ujścia gruczołów łojowych, a także zmniejsza stan zapalny. Działanie lecznicze preparatu występuje zazwyczaj po 6-8 tyg.

Dawkowanie

Niewielką ilość żelu nanosi się 1-2 razy dziennie na skórę chorobowo zmienioną. Leczenie trwa około 6-8 tygodni.

Wskazania

Umiarkowana postać trądziku pospolitego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na antybiotyki makrolidowe, izotretinoinę lub pozostałe składniki preparatu. Kobiety planujących ciążę. Ciąża i okres karmienia piersią. Dzieci. Nie należy stosować w ostrym wyprysku, trądziku różowatym i ostrym stanie zapalnym, zwłaszcza w okolicy ust. Ostrożnie stosować na skórę szczególnie wrażliwą, np. na szyi.

Niepożądane działanie

Może wystąpić pieczenie, łuszczenie i zaczerwienienie skóry w pierwszych tygodniach leczenia; jeśli objawy te utrzymują się dłużej, żel należy stosować rzadziej lub odstawić na kilka dni. Odnotowano nasilenie wrażliwości na promieniowanie UV. Rzadko, przy długotrwałym stosowaniu, może wystąpić zapalenie mieszków włosowych.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w ciąży i u kobiet planujących ciążę. Leczenie należy przerwać na jeden cykl przed planowaną ciążą. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Przed zastosowaniem preparatu należy skórę umyć i osuszyć; po zastosowaniu - dokładnie umyć ręce. Należy unikać kontaktu z oczami, błonami śluzowymi i uszkodzoną skórą. Podczas leczenia należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV (słońce, solarium).

Interakcje

Z miejscowymi antybiotykami, kosmetykami i lekami o działaniu złuszczającym (np. nadtlenek benzoilu), wysuszającym, ściągającym lub ścierająco-czyszczącymi nasila się działanie drażniące (zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności łącząc te leki z preparatem). Podobnie ze środkami z dużą zawartością alkoholu.

Preparat zawiera substancje Erythromycin, Isotretinoin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g żelu zawiera 20 mg erytromycyny i 0,5 mg izotretinoiny.

1 tabl. powl. zawiera 200 mg erytromycyny.

1 kaps. miękka zawiera 10 mg lub 20 mg izotretinoiny. Lek zawiera sorbitol, olej sojowy oraz czerwień koszenilową (E124).

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g żelu zawiera 0,5 mg izotretynoiny.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 g płynu zawiera 40 mg erytromycyny i 0,25 mg tretynoiny.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 kaps. miękka zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny. Kapsułki zawierają olej sojowy, czerwień koszenilową i sorbitol.

1 kaps. miękka zawiera 5 mg, 10 mg, 20 mg lub 40 mg izotretynoiny. Preparat zawiera olej sojowy oczyszczony.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na wakacjach, w niestandardowych sytuacjach Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na ...

Atopowe zapalenie skóry dotyczy około 20 procent dzieci. Na skórze maluchów cierpiących na atopię pojawiają się czerwone swędzące plamy. Podrażniona, sucha skóra ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.