Inovox Express

1 pastylka zawiera 2 mg chlorowodorku lidokainy, 0,60 mg amylometakrezolu, 1,20 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego. Ponadto pastylka o smaku miętowym zawiera sacharozę i glukozę; pastylka o smaku miodowo-cytrynowym zawiera sacharozę, glukozę i żółcień pomarańczową; pastyla o smaku pomarańczowym zawiera sacharozę i glukozę, zółcień pomarańczową i czerwień koszenilową.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Inovox Express 24 szt., pastylki (smak pomarańczowy) 17,41zł 2017-10-31

Działanie

Preparat o działaniu antyseptycznym i znieczulającym. Alkohol 2,4-dichlorobenzylowy i amylometakrezol wykazują właściwości antyseptyczne. Lidokaina jest amidowym środkiem miejscowo znieczulającym. Lidokaina jest łatwo wchłaniana przez błony śluzowe. Okres półtrwania w osoczu w fazie eliminacji wynosi około 2 h. Po wchłonięciu ulega ona w znacznym stopniu metabolizmowi pierwszego przejścia w wątrobie, gdzie ulega szybkiej deetylacji do aktywnego metabolitu, monoetyloglicynianu ksylidyny, który następnie jest hydrolizowany do różnych metabolitów, w tym glicynianu ksylidyny. Mniej niż 10% leku jest wydalane w postaci niezmienionej przez nerki. Metabolity są także wydalane z moczem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 pastylka co 2-3 h, w razie potrzeby, maksymalnie do 8 pastylek w ciągu 24 h (maksymalnie 4 pastylki u młodzieży). Nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż 5 dni (ryzyko zmiany naturalnej flory bakteryjnej w gardle). Dostosowanie dawki u pacjentów w podeszłym wieku nie jest konieczne. Nie ma dostępnych danych dotyczących stosowania leku u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Sposób podania. Pastylkę powoli rozpuszczać w jamie ustnej, nie umieszczać pomiędzy dziąsłem a policzkiem. Nie stosować przed posiłkiem lub wypiciem napoju.

Wskazania

Łagodzenie bólu gardła u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na zawartość lidokainy lek jest przeciwskazany u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u ciężko chorych lub osłabionych pacjentów w podeszłym wieku (większa wrażliwość na działania niepożądane leku). Przyjmowanie preparatu w dużych dawkach lub zbyt często może wpływać na układ nerwowy w wyniku przenikania leku do krwi, co może wywoływać drgawki lub zaburzenia pracy serca. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 2 dni, nasilą się lub wystąpią inne objawy, takie jak wysoka gorączka, ból głowy, nudności lub wymioty i wysypka na skórze, należy ocenić stan kliniczny w celu wykrycia zakażeń bakteryjnych (angina, zapalenie migdałków). Nie należy stosować preparatu, jeśli w jamie ustnej i gardle występują większe niezagojone rany. Znieczulenie gardła spowodowane preparatem może doprowadzić do zachłyśnięcia (kaszel podczas jedzenia sugerujący, że pacjent się zadławił) - nie należy stosować leku przed posiłkiem lub wypiciem napoju. Pacjenci z astmą powinni stosować preparat pod kontrolą lekarza. Preparat może powodować drętwienie języka i zwiększać ryzyko ugryzienia się - należy zachować ostrożność podczas jedzenia i picia gorących pokarmów i napojów. Nie należy jeść bezpośrednio po zastosowaniu środków miejscowo znieczulających w obrębie jamy ustnej i gardła; miejscowe znieczulenie może zaburzać połykanie, a tym samym zwiększyć ryzyko zachłyśnięcia. Pacjentów uczulonych na amidowe środki miejscowo znieczulające należy poinformować o nadwrażliwości krzyżowej na leki amidowe, takie jak lidokaina. Pastylki zawierają glukozę i sacharozę, co należy wziąć pod uwagę podczas leczenia pacjentów z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy oraz u pacjentów z cukrzycą. Ze względu na zawartość sacharozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Pastylki o smaku miętowym i pomarańczowym zawierają terpeny występujące w lewomentolu. Zbyt duże dawki terpenów mogą prowadzić do powikłań neurologicznych, takich jak drgawki u dzieci. Barwniki: żółcień pomarańczowa (pastylki o smaku pomarańczowym i miodowo-cytrynowym) i czerwień koszenilowa (pastylki o smaku pomarańczowym) mogą powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje nadwrażliwości (pieczenie, świąd), obrzęk naczynioruchowy, pieczenie w gardle i nieprzyjemny smak.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się przyjmowania preparatu podczas ciąży (brak udokumentowanego doświadczenia). Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie karmienia piersią. Lidokaina przenika w niewielkich ilościach do mleka kobiecego. Ze względu na małą dawkę nie przewiduje się wpływu lidokainy na niemowlę. Nie ma danych dotyczących przenikania amylometakrezolu i alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego do mleka kobiecego. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać podawanie preparatu biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Uwagi

Lek nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie zaleca się stosowania innych środków antyseptycznych jednocześnie lub jeden po drugim ze względu na możliwość interakcji (działanie przeciwstawne, dezaktywacja). Leki blokujące receptory β-adrenergiczne zmniejszają przepływ krwi przez wątrobę, a zatem także szybkość metabolizmu lidokainy, powodując zwiększone ryzyko działań toksycznych. Cymetydyna może hamować metabolizm wątrobowy lidokainy, powodując zwiększone ryzyko działań toksycznych. Może to powodować nadwrażliwość krzyżową na inne amidowe środki miejscowo znieczulające. Leki przeciwarytmiczne klasy III, takie jak meksyletyna i prokainamid, mogą wywoływać interakcje farmakokinetyczne lub farmakodynamiczne. Izoenzymy CYP1A2 i CYP3A4 cytochromu P450 biorą udział w powstawaniu MEGX, farmakologicznie aktywnego metabolitu lidokainy, dlatego inne leki, takie jak fluwoksamina, erytromycyna i itrakonazol, mogą zwiększać stężenie lidokainy w osoczu krwi.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 pastylka zawiera 2 mg chlorowodorku lidokainy, 0,60 mg amylometakrezolu, 1,20 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego. Ponadto pastylka o smaku miętowym zawiera sacharozę i glukozę; pastylka o smaku miodowo-cytrynowym zawiera sacharozę, glukozę i żółcień pomarańczową; pastyla o smaku pomarańczowym zawiera sacharozę i glukozę, zółcień pomarańczową i czerwień koszenilową.

1 pastylka twarda zawiera: 0,60 mg amylometakrezolu oraz 1,20 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego. Preparat zawiera isomalt, malitol i barwnik żółcieni pomarańczowej.

1 pastylka twarda zawiera 1,2 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego, 0,6 mg amylometakrezolu i 100 mg witaminy C (w postaci kwasu askorbowego/askorbinianu sodu). Ponadto preparat zawiera: sacharozę, glukozę oraz żółcień pomarańczową i czerwień koszenilową.

1 pastylka twarda zawiera: 0,60 mg amylometakrezolu oraz 1,20 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego. Preparat zawiera isomalt oraz maltitol.

1 tabl. do ssania, 1 tabl. do ssania bez cukru, 1 pastylka twarda o smaku szałwii lub wiśni zawiera: 1,2 mg alkoholu dichlorobenzylowego, 0,6 mg amylometakrezolu, 5,9 mg lewomentolu (5,72 mg lewomentolu - tabl. do ssania bez cukru). 1 ml roztworu zawiera: 14,58 mg alkoholu dichlorobenzylowego, 2,92 mg amylometakrezolu, 0,87 mg lewomentolu.

1 pastylka twarda zawiera 1,2 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego i 0,6 mg amylometakrezolu. Pastylki junior zawierają maltitol i izomalt; pastylki pomarańczowe z witaminą C zawierają glukozę, sacharozę, żółcień pomarańczową i czerwień koszenilową; pastylki truskawkowe bez cukru zawierają maltitol, izomalt i czerwień koszenilową; pastylki z mentolem i eukaliptusem zawierają glukozę i sacharozę; pastylki z miodem i cytryną zawierają glukozę, sacharozę i miód.

100 g żelu zawiera 0,5 g chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera sorbitol, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu oraz propylu.

1 ml roztworu zawiera 10 mg lub 20 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera sód (preparat 1% - 2,75 mg/ml, preparat 2% - 2,36 mg/ml).

1 pastylka zawiera 8 mg chlorowodorku lidokainy; lek zawiera sorbitol.

1 g maści zawiera 62,5 mg suchego wyciągu z kory kasztanowca i 5 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera bronopol i lanolinę.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.