Indocollyre® 0,1%

1 ml kropli do oczu zawiera 1 mg indometacyny. Lek zawiera tiomersal.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Indocollyre® 0,1% but. 5 ml, krople do oczu, roztwór 29,04zł 2017-10-31

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy pochodnych indolu do stosowania miejscowego. Indometacyna jest inhibitorem syntetazy prostaglandyny.

Dawkowanie

Dorośli. Zapobieganie zwężeniu źrenicy podczas zabiegu chirurgicznego: 4 krople w dniu poprzedzającym zabieg oraz 4 krople w ciągu 3 h przed zabiegiem. Zapobieganie wystąpieniu stanów zapalnych spowodowanych operacją zaćmy i zabiegami chirurgicznymi na przednim odcinku oka: 1 kropla 4-6 razy na dobę, rozpoczynając na 24 h przed zabiegiem (preparat stosuje się do czasu całkowitego ustąpienia objawów zapalenia). Leczenie bólu oczu po keratektomii fotorefrakcyjnej: 1 kropla 4 razy na dobę w pierwszych dniach po operacji. Nie należy dotykać końcówką zakraplacza do oka ani jakiejkolwiek innej powierzchni. Jeżeli pacjent stosuje więcej niż jeden lek do oczu, to każdy z tych leków należy podawać z zachowaniem co najmniej 15-minutowej przerwy.

Wskazania

Lek przeznaczony do stosowania w czasie zabiegów chirurgicznych i pooperacyjnie w celu: przeciwdziałania zwężeniu źrenicy, a także jako środek przeciwzapalny po zabiegach usunięcia zaćmy i po operacjach na przednim odcinku oka oraz w leczeniu bólu po keratektomii fotorefrakcyjnej w pierwszych dniach po operacji.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na indometacynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować od szóstego miesiąca ciąży. Nadwrażliwość na leki z grupy NLPZ lub na kwas acetylosalicylowy (aspiryna). Napad astmy w wywiadzie wywołany podaniem kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Ciężka niewydolność wątroby i nerek. Nie stosować jednocześnie z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, innymi NLPZ (w tym z salicylanami w dawce większej niż 3 g na dobę), diflunisalem, heparyną, litem, metotreksatem w dużych dawkach, tiklopidyną.

Środki ostrożności

Brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania u dzieci młodzieży. W przypadku nadwrażliwości na lek należy przerwać leczenie indometacyną. W przypadku ryzyka wystąpienia zakażenia bakteryjnego należy zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne. Stosowanie do oka miejscowych NLPZ może maskować objawy ostrego zakażenia oka. NLPZ nie działają przeciwbakteryjnie. Należy mieć to na uwadze w przypadku leczenia zakażenia oka. NLPZ mogą opóźniać gojenie się rogówki oraz zwiększać ryzyko krwawienia z tkanek oka podczas zabiegu chirurgicznego u pacjentów szczególnie predysponowanych lub przyjmujących inne leki wydłużające krwawienie. Nie zaleca się używania soczewek kontaktowych w czasie leczenia preparatem. Lek zawiera tiomersal, który może powodować reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości, należy natychmiast przerwać leczenie.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości ze świądem i zaczerwienieniem, zapalenie rogówki, owrzodzenie rogówki, które może prowadzić do perforacji rogówki, (szczególnie u pacjentów z uszkodzoną rogówką), przemijające pieczenie, kłucie, zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na światło, uszkodzenie nabłonka rogówki (np. otarcie rogówki, punkcikowe zapalenie rogówki), zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, dyskomfort w oku, obrzęk powiek, obrzęk rogówki, ból oka, podrażnienie oka, opóźnienie gojenia rogówki.

Ciąża i laktacja

Wszystkie inhibitory syntezy prostaglandyn, stosowane w III trymestrze ciąży, mogą wpływać niekorzystnie na przebieg ciąży i porodu i  mogą spowodować: u płodu wystąpienie nadciśnienia płucnego z przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego Botalla, wystąpienie zaburzeń czynności nerek, które mogą prowadzić do niewydolności nerek i małowodzia; u matki i dziecka pod koniec ciąży może wystąpić wydłużenie czasu krwawienia; u matki zwiększoną częstość występowania obrzęków. Stosowanie indometacyny może mieć miejsce jedynie wtedy, gdy jest to konieczne podczas pierwszych 5-ciu miesięcy ciąży. Stosowanie leku od 6-go miesiąca ciąży jest przeciwwskazane. Niesteroidowe leki przeciwzapalne przenikają do mleka matki. Lek nie powinien być stosowany u kobiet karmiących piersią. NLPZ mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii. Nie badano wpływu indometacyny w postaci kropli do oczu na płodność.

Uwagi

Po podaniu preparatu mogą wystąpić zaburzenia widzenia utrudniające prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn, dlatego należy odczekać do całkowitego ustąpienia zaburzeń widzenia.

Interakcje

W razie konieczności indometacyna może być podawana z lekami okulistycznymi zawierającymi kortykosteroidy. Mimo, że ilość indometacyny przenikająca do krążenia ogólnego jest niewielka to w przypadku podania leku do oka mogą wystąpić interakcje z NLPZ podawanymi ogólnie. Nie zaleca się stosowania preparatu z: doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (jeśli istnieje konieczność jednoczesnego stosowania należy prowadzić kontrolę kliniczną i laboratoryjną parametrów krzepnięcia krwi), innymi NLPZ (także salicylany od dawki 3g/dobę u dorosłych; zwiększenie ryzyka wystąpienia owrzodzeń i krwawień z przewodu pokarmowego), diflunisalem (przypadek zakończonego zgonem krwotoku z przewodu pokarmowego ze zwiększeniem stężenia indometacyny w osoczu), heparyną (zwiększenie ryzyka krwawień, jeśli nie można uniknąć skojarzonego leczenia należy prowadzić kontrolę kliniczną i laboratoryjną parametrów krzepnięcia krwi), litem (jeśli istnieje konieczność jednoczesnego stosowania należy dostosować dawkę i kontrolować stężenie litu, również po odstawieniu NLPZ), metotreksatem w dawce 15 mg na tydz. i większej (zwiększenie toksyczności hematologicznej metotreksatu), tiklopidyną (zwiększenie ryzyka krwawień, jeśli nie można uniknąć skojarzonego leczenia należy prowadzić kontrolę kliniczną i laboratoryjną parametrów krzepnięcia krwi). Preparat stosować szczególnie ostrożnie: z lekami moczopędnymi, inhibitorami ACE (ryzyko ostrej niewydolności nerek u pacjentów odwodnionych, ryzyko zmniejszenia działania obniżającego ciśnienie; pacjenta należy nawadniać, kontrolować czynność nerek na początku leczenia), z metotreksatem w dawce poniżej 15 mg na tydzień (ze względu na zwiększenie toksyczności hematologicznej metotreksatu, zalecane jest cotygodniowe badanie obrazu krwi w pierwszych tygodniach jednoczesnego stosowania oraz częstsze badania kontrolne w przypadku nawet niewielkiego pogorszenia czynności nerek i u pacjentów w podeszłym wieku), z pentoksyfiliną (zwiększenie ryzyka krwawienia; zalecana jest kontrola kliniczna i częstsza kontrola czasu krwawienia), z lekami zobojętniającymi sok żołądkowy (sole, tlenki lub wodorotlenki magnezu, aluminium i wapnia) - należy je przyjmować co najmniej 2 h po podaniu indometacyny, z zydowudyną (ryzyko zwiększonego działania uszkadzającego czerwone krwinki, zaleca się badanie obrazu krwi i liczby retikulocytów 8-15 dni po rozpoczęciu leczenia NLPZ). Jednoczesne stosowanie z β-adrenolitykami może powodować osłabienie działania obniżającego ciśnienie krwi. Przy jednoczesnym stosowaniu z cyklosporyną istnieje zwiększone ryzyko toksycznego wpływu na nerki (zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku). Przy jednoczesnym stosowaniu z dezmopresyną następuje zwiększenie działania przeciwdiuretycznego; z trombolitykami - zwiększone ryzyko krwawienia. Preparat może zmniejszać skuteczność wewnątrzmacicznych środków antykoncepcyjnych.

Preparat zawiera substancję Indometacin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g roztworu zawiera 10 mg indometacyny.

1 tabl. zawiera 75 mg indometacyny w postaci o przedłużonym działaniu.

1 g maści zawiera 50 mg indometacyny.

1 ml kropli do oczu zawiera 1 mg indometacyny. Lek zawiera tiomersal.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml roztworu zawiera 1 mg fosforanu deksametazonu w postaci soli sodowej.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci chlorowodorku) oraz 0,25 mg fluocynolonu (w postaci acetonidu); lek zawiera p-hydroksybenzoesany.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 ml roztworu zawiera 0,05 mg latanoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny do oczu zawiera 1 mg deksametazonu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 5 mg trometamolu ketorolaku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,3 mg bimatoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu tymololu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny zawiera 10 mg brynzolamidu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 g roztworu zawiera 15 mg azytromycyny dwuwodnej (co odpowiada 14,3 mg azytromycyny). 1 pojemnik jednodawkowy zawiera 3,74 mg azytromycyny dwuwodnej w 250 mg roztworu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć? SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe (szkła kontaktowe) ułatwiają życie: pozwalają na swobodne uprawianie sportów, nie zaparowują i nie zsuwają się z nosa. Szkła kontaktowe występują ...

więcej

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME, makulopatia cukrzycowa) to druga po AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) pod względem częstości występowania choroba oczu, która ...

więcej

Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Jaskra pierwotna otwartego kąta, określana również jako jaskra prosta przewlekła, jest najczęściej występującym typem jaskry w Polsce. Jaskra pierwotna otwartego kąta to ...

więcej

Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie błony naczyniowej oka to choroba oczu, o wielorakich przyczynach, często trudnych do ustalenia. Potencjalnie zagraża ona widzeniu, a na pewno prowadzi ...

więcej

Dalekowzroczność (nadwzroczność): przyczyny, objawy, leczenie Dalekowzroczność (nadwzroczność): przyczyny, objawy, leczenie

Dalekowzroczność (nadwzroczność), to obok krótkowzroczności druga najczęstsza wada wzroku. Dalekowzroczność jest zaliczana do wad sferycznych, związanych z nieprawidłowym załamywaniem światła w układzie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.