Imazol

1 g pasty zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera butylohydroksyanizol (E320) oraz alkohol cetostearylowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
  9. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Imazol tuba 30 g, pasta na skórę 18,55 zł 2018-01-25

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego o szerokim zakresie działania. Klotrymazol wykazuje szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego in vitro i in vivo,obejmujące grzyby skórne, grzyby drożdżopodobne, pleśnie i grzyby dwupostaciowe. Działa na grzyby jako inhibitor syntezy ergosterolu, powodując zaburzenia strukturalne i czynnościowe błony cytoplazmatycznej.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Smarować niewielką ilością leku partie skóry dotknięte grzybicą 1-2 razy na dobę (rano lub rano i wieczorem). W większości przypadków 1/2 cm pasty wystarcza na pokrycie powierzchni w przybliżeniu równej wielkości dłoni. Nałożyć cienką warstwę pasty i wetrzeć w skórę. Z chwilą ustąpienia ostrych objawów po upływie 7 dni, należy kontynuować leczenie przez następne 3 tygodnie, aby zapobiec nawrotowi zakażenia. W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry złagodzenie objawów powinno nastąpić w ciągu 3 dni, leczenie należy kontynuować przez 7 dni. Jeśli objawy nasilą się lub nie nastąpi poprawa po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Nie ma dostępnych danych o skuteczności ani bezpieczeństwie stosowania u niemowląt w wieku poniżej 1 miesiąca. Dostępne są ograniczone dane na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u osób w wieku podeszłym powyżej 65 lat.

Wskazania

Grzybice skóry wrażliwe na leczenie klotrymazolem (np. grzybice skóry spowodowane przez gatunki z rodzaju Trichophyton, grzyby z rodzaju Candida lub grzyb Malassezia furfur), np. pieluszkowe zapalenie skóry spowodowane przez drożdżaki. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku od 1 miesiąca.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Nie stosować na otwarte rany lub błony śluzowe. Butylohydroksyanizol może powodować podrażnienie oczu i błon śluzowych oraz miejscowe podrażnienie skóry (np. kontaktowe zapalenie skóry). Alkohol cetostearylowy i polisorbat 20 mogą wywołać reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). W przypadku wystąpienia uogólnionych lub miejscowych objawów nadwrażliwości lek należy odstawić.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: zaczerwienienie skóry, pieczenie, parzenie. W przypadku nadwrażliwości na jeden lub kilka składników leku mogą wystąpić reakcje skórne. U pacjentów z odpowiednimi predyspozycjami, obecność butylohydroksyanizolu i alkoholu cetostearylowego może prowadzić do wystąpienia reakcji nadwrażliwości w postaci podrażnienia skóry, oczu i błon śluzowych. U pacjentów z odpowiednimi predyspozycjami, obecność polisorbatu 20 może prowadzić do wystąpienia zmian skóry, takich jak patologiczne reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie stosować leku w obszarze piersi.

Interakcje

Preparat zmniejsza skuteczność działania amfoterycyny i innych antybiotyków polienowych (nystatyny, natamycyny). W przypadku stosowania dezodorantów lub innych kosmetyków w obrębie partii skóry objętych grzybicą, nie można wykluczyć możliwości zmniejszenia skuteczności działania leku.

Cena

Imazol, cena 100% 18,55 zł

Preparat zawiera substancję Clotrimazole.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera alkohol cetylowy, alkohol stearylowy.

1 g kremu zawiera 0,64 mg dipropionianu betametazonu (co odpowiada 0,5 mg betametazonu) i 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 ml roztworu zawiera 10 mg klotrymazolu. 

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu.

1 g maści lub kremu zawiera 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu betametazonu, 10 mg klotrymazolu i 1 mg gentamycyny w postaci siarczanu gentamycyny. Ponadto krem zawiera alkohol cetostearylowy i glikol propylenowy.

1 tabl. dopochwowa zawiera 100 mg lub 500 mg klotrymazolu. Tabl. dopochwowe 500 mg zawierają żółcień chinolinową.

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera 11,5 g/100 g alkoholu cetostearylowego.

1 g pasty zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera butylohydroksyanizol (E320) oraz alkohol cetostearylowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu); krem zawiera alkohol cetostearylow i chlorokrezol.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g zawiesiny zawiera 20 mg benzokainy i 240 mg tlenku cynku.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu. Ponadto emulsja zawiera alkohol cetostearylowy; płyn zawiera glikol propylenowy; żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu.

1 g żelu zawiera 50 µg kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu. Żel zawiera butylohydroksytoluen.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i UVB Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i ...

Promieniowanie UV poprawia nastrój, zmienia kolor skóry i wspomaga leczenie chorób skóry. Jednak promieniowanie UV ma więcej wad niż zalet, dlatego warto ...

więcej

WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, ...

więcej

PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze? Udzielimy ci dobrych rad, jak zapobiegać i leczyć ...

więcej

Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu? Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w ...

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Leczenie grzybicy paznokci nie jest ...

więcej

Melanina: rodzaje i rola Melanina: rodzaje i rola

Melanina to pigment, który odpowiada między innymi za barwę naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlaczego ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.