Hypnogen®

1 tabl. powl. zawiera 10 mg winianu zolpidemu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Hypnogen® 20 szt., tabl. powl. 21,61 zł 2017-10-31

Działanie

Lek nasenny, nie należący do grupy benzodiazepin. Mechanizm działania polega na znacznym i względnie wybiórczym wiązaniu się z receptorami benzodiazepinowymi omega1. Jedynie w niewielkim stopniu wpływa na receptory benzodiazepinowe omega2, praktycznie nie wpływa na czynność receptorów benzodiazepinowych omega3. Zolpidem znacząco skraca czas zasypiania, zmniejsza częstość przebudzeń nocnych, wydłuża całkowity czas snu i poprawia jego jakość. Nie zaburza fazy REM ani czynności oddechowej. Posiada niewielkie właściwości przeciwlękowe i miorelaksacyjne, które nie mają znaczenia klinicznego. Po podaniu doustnym zolpidem wchłania się szybko (pokarm zmniejsza wchłanianie leku). Podlega efektowi "pierwszego przejścia" w wątrobie, całkowita biodostępność wynosi około 70%. Maksymalne stężenie leku we krwi jest osiągane po 1,5-3 h od podania. 90-92% leku wiąże się z białkami osocza. T0,5 po jednorazowym zastosowaniu wynosi 1,5-2,4 h; po 15 dniach leczenia skraca się do 1-1,8 h. W przypadku niewydolności wątroby okres ten wydłuża się nawet do 9,9 h. W wątrobie lek jest metabolizowany do 3 głównych, nieaktywnych metabolitów. 79-96% podanej dawki jest wydalane z moczem i kałem w postaci metabolitów, mniej niż 1% dawki jest wydalane z moczem w postaci nie zmienionej. Lek w minimalnych ilościach przenika do mleka matki.

Dawkowanie

Doustnie, indywidualne w zależności od stanu pacjenta. Dorośli: zazwyczaj 10 mg (1 tabl.) bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek. Początek działania występuje między 7 a 27 min. od zażycia. U pacjentów z niewydolnością wątroby, u osób powyżej 65 lat oraz u pacjentów osłabionych leczenie należy rozpoczynać od 5 mg. U osób powyżej 65 lat w razie konieczności można zwiększyć dawkę do 10 mg na dobę. Nie zaleca się długotrwałego stosowania – czas leczenia nie powinien przekraczać 2 do 4 tygodni, łącznie ze stopniowym zmniejszaniem dawki.

Wskazania

Krótkotrwałe leczenie bezsenności.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na zolpidem lub inne składniki preparatu. Nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Nie stosować u pacjentów z zespołem bezdechu sennego, miastenią, ciężką niewydolnością wątroby, ostrą niewydolnością oddechową, zaburzeniami oddychania, u pacjentów z chorobami psychicznymi.

Środki ostrożności

Nie zaleca się długotrwałego podawania zolpidemu. Ostrożnie stosować u pacjentów z objawami depresji i szczególnie ostrożnie stosować u osób nadużywających leków lub alkoholu. W przypadku wystąpienia reakcji paradoksalnych po zastosowaniu zolpidemu należy zaprzestać jego stosowania. Ostrożnie stosować u osób w podeszłym wieku, oraz zaburzeniami czynności wątroby. Po kilkutygodniowym stosowaniu może rozwinąć się tolerancja na zolpidem. Ze względu na możliwość wystąpienia niepamięci następczej, pacjent, po zastosowaniu zolpidemu, powinien mieć zapewnione 7-8 h snu. Długotrwałe stosowanie leku (dłużej niż kilka tygodni) może być przyczyną rozwinięcia się tolerancji na lek i wystąpienia uzależnienia psychicznego. Nagłe przerwanie leczenia w takich przypadkach może prowadzić do wystąpienia objawów odstawiennych (ból głowy i mięśni, nasilony lęk i napięcie, niepokój ruchowy, dezorientacja, drażliwość). Ponadto przerwanie leczenia może prowadzić do przejściowej bezsenności "z odbicia". U niektórych pacjentów obserwowane są reakcje paradoksalne (niepokój, pobudzenie, agresywność, omamy, psychozy) - należy natychmiast odstawić lek; reakcje te mogą wystąpić zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Lek zawiera laktozę, dlatego nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Często: omamy, pobudzenie, koszmary senne, zawroty głowy, ból głowy, nasilenie bezsenności, niepamięć następcza; biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha; uczucie zmęczenia. Niezbyt często: splątanie, drażliwość; podwójne widzenie. Częstość nieznana: niepokój (zwłaszcza ruchowy), agresja, urojenia, niewłaściwe zachowanie, somnambulizm, uzależnienie, zaburzenia libido, zaburzenia świadomości; wysypka, świąd, pokrzywka, nadmierne pocenie się, obrzęk naczynioruchowy; osłabienie mięśni; zaburzenia chodu, tolerancja na lek; zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Zolpidem może maskować depresję. Częstość występowania działań niepożądanych (zwłaszcza dotyczących o.u.n. i przewodu pokarmowego) zwiększa wraz ze zwiększeniem dawki leku.

Ciąża i laktacja

Bezpieczeństwo stosowania leku w ciąży - kat. B. Ze względu na brak doświadczeń klinicznych nie zaleca się stosowania leku w ciąży, szczególnie w I trymestrze, oraz w okresie karmienia piersią. Stosowanie leku w końcowym okresie ciąży lub w czasie porodu może powodować hipotermię, hipotonię i hamowanie czynności oddechowej u noworodka.

Uwagi

Zaleca się stopniowe odstawianie leku. Po przyjęciu wieczorem zolpidemu, może wystąpić poranna senność, która może mieć niekorzystny wpływ na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. W celu zmniejszenia ryzyka zalecany jest pełny odpoczynek nocny (7-8 h snu). Podczas leczenia zolpidemem nie należy spożywać alkoholu.

Interakcje

Uspokajające działanie zolpidemu może być nasilane przez jednoczesne spożycie alkoholu lub podawanie innych leków działających hamująco na o.u.n. (np. leki przeciwlękowe, uspokajające, nasenne, neuroleptyki, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, narkotyczne leki przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe, środki znieczulające i przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym). W przypadku jednoczesnego podania zolpidemu i narkotycznych leków przeciwbólowych może wystąpić nasilona euforia, sprzyjająca rozwojowi uzależnienia psychicznego. Leki hamujące enzymy wątrobowe mogą nasilać działanie benzodiazepin i podobnie działających środków nasennych. Ryfampicyna osłabia działanie zolpidemu.

Cena

Hypnogen®, cena 100% 21,61 zł

Preparat zawiera substancję Zolpidem tartrate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. powl. zawiera 10 mg winianu zolpidemu. Lek zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg winianu zolpidemu.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg winianu zolpidemu; tabletki zawierają laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg winianu zolpidemu (oraz 47 mg laktozy).

1 tabl. powl. zawiera 10 mg winianu zolpidemu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg winianu zolpidemu. Lek zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg winianu zolpidemu. Tabletki zawierają laktozę.

1 tabl. zawiera 10 mg winianu zolpidemu.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg winianu zolpidemu.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg winianu zolpidemu. Preparat zawiera laktozę.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 200 mg karbamazepiny.

1 tabl. zawiera 20 mg cynaryzyny i 40 mg dimenhydraminy.

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etoksybenzamidu oraz 50 mg kofeiny.

1 tabl. do ssania zawiera 60 mg mieszaniny mentolu i izowalerianianu mentylu. Preparat zawiera sacharozę.

1 tabl. powl. zawiera 37,5 mg chlorowodorku tramadolu i 325 mg paracetamolu. 1 tabl. powl. forte zawiera 75 mg chlorowodorku tramadolu i 650 mg paracetamolu; tabl. powl. forte zawierają laktozę.

1 kaps. twarda zawiera 75 mg, 150 mg lub 300 mg pregabaliny.

1 tabl. powl. zawiera 800 mg lub 1200 mg piracetamu; lek zawiera laktozę.

1 tabl. zawiera 8 mg, 16 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny. Preparat zawiera laktozę.

Bilobil. 1 kaps. zawiera 40 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), standaryzowanego na zawartość glikozydów flawonowych (24-29%), terpenów laktonowych (6-9%) i bilobalidu; kaps. zawierają laktozę. Bilobil Forte. 1 kaps. zawiera 80 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego, co odpowiada: 17,6-21,6 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 2,24-2,72 mg ginkgolidów A, B i C; 2,08-2,56 mg bilobalidu; kaps. Forte zawierają laktozę oraz glukozę. Bilobil Intense. 1 kaps. zawiera 120 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), co odpowiada: 26,4-32,4 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 3,36 do 4,08 mg (6%) - 7,2 mg ginkgolidów A, B, C; 3,12-3,84 mg bilobalidu; kaps. Intense zawierają laktozę oraz glukozę.

1 kaps. zawiera 30 mg lub 60 mg duloksetyny (w postaci chlorowodorku); kapsułki zawierają laktozę oraz czerwień Allura (E129), ponadto kaps. 60 mg zawierają żółcień pomarańczową (E110).

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Paraliż kleszczowy: objawy, przyczyny i leczenie Paraliż kleszczowy: objawy, przyczyny i leczenie

Paraliż kleszczowy może wystąpić po ukąszeniu przez kleszcza. Paraliż kleszczowy może pojawić się u każdego, jednak najczęściej na jego objawy narażone są ...

więcej

Autyzm u dorosłych. Jak wygląda życie dorosłego autysty Autyzm u dorosłych. Jak wygląda życie dorosłego autysty

Autyzm u dorosłych ma wiele obliczy. Trudno opisać dorosłego autyka, tak jak trudno sklasyfikować samą chorobę. Ania z diagnozy: "autyzm" właściwie się ...

więcej

Autyzm wysokofunkcjonujący Autyzm wysokofunkcjonujący

Autyzm wysokofunkcjonujący nie widnieje w medycznych klasyfikacjach, a mimo tego dość często można się natknąć na ten termin w różnych źródłach. Określa ...

więcej

Autyzm (zaburzenia ze spektrum autyzmu) - przyczyny, rodzaje, objawy, terapia Autyzm (zaburzenia ze spektrum autyzmu) - przyczyny, rodzaje, objawy, ...

Autyzm (a mówiąc poprawnie, zaburzenia ze spektrum autyzmu) to problem, którego obawia się wielu rodziców małych dzieci. Czym spowodowane są, związane z ...

więcej

Czym grozi nieprzespana noc? Co się dzieje w mózgu po bezsennej nocy? Czym grozi nieprzespana noc? Co się dzieje w mózgu ...

Podobno małe zaburzenia snu jeszcze nikomu krzywdy nie wyrządziły. Jednak wyobraźcie sobie, jak wiele wypadków drogowych było spowodowanych tym, że kierowcy byli ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.