Halidor®

1 tabl. zawiera 100 mg fumaranu bencyklanu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Halidor® 60 szt., tabl. 56,15zł 2017-10-31

Działanie

Lek, przez blokowanie kanałów wapniowych i zwojów współczulnych, działa spazmolitycznie na mięśnie gładkie naczyń obwodowych i mózgowych oraz tętnic wieńcowych. Zmniejsza agregację płytek krwi oraz działa spazmolitycznie w błonie mięśniowej trzewi (układ pokarmowy, moczowo-płciowy, oddechowy). W pewnym stopniu przyspiesza czynność serca. Wykazuje także niewielkie działanie uspokajające. Preparat dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Cmax w osoczu osiąga w ciągu 2-8 h. Ze względu na metabolizm pierwszego przejścia w wątrobie, dostępność biologiczna po podaniu doustnym wynosi 25-35%. Około 30-40% wiąże się z białkami osocza, 30% z krwinkami czerwonymi, 10% z płytkami krwi, a 20% tworzy frakcję wolną. Większość dawki wydala się z moczem, głównie w postaci metabolitów, a tylko 2-3% w postaci niezmienionej. T0,5 wynosi 6-10 h.

Dawkowanie

Doustnie: 2 razy na dobę po 200 mg (2 tabl.).

Wskazania

Leczenie objawowe miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciężka niewydolność oddechowa. Ciężka niewydolność nerek lub wątroby. Niewyrównana niewydolność serca, ostry zawał serca, blok przedsionkowo-komorowy. Padaczka lub skłonność do drgawek. Ostatnio przebyty udar mózgu. Uraz mózgu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ciąża i okres karmienia piersią (przeciwwskazanie względne).

Środki ostrożności

W przypadku przewlekłego stosowania zaleca się regularne badania laboratoryjne (raz na dwa miesiące).

Niepożądane działanie

Rzadko: przemijające splątanie. Bardzo rzadko: ogniskowe objawy ze strony o.u.n.. Częstość nieznana: niepokój ruchowy, bóle i zawroty głowy, zaburzenia chodu, drżenie, senność, zaburzenia snu, zaburzenia pamięci, tachyarytmia przedsionkowa lub komorowa (głównie, gdy stosuje się jednocześnie inne leki o działaniu proarytmogennym), suchość błony śluzowej jamy ustnej, bóle żołądka, uczucie pełności, nudności, wymioty, reakcje alergiczne, złe samopoczucie, zwiększenie masy ciała, przemijające zwiększenie aktywności AspAT i AlAT, zmniejszenie liczby białych krwinek. Istotne przedawkowanie może powodować napady drgawkowe toniczno-kloniczne.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania leku w I trymestrze ciąży. Podanie leku kobietom w okresie karmienia piersią wymaga starannego rozważenia korzyści i ryzyka.

Uwagi

Na początku leczenia prowadzenie pojazdów i wykonywanie czynności związanych ze zwiększonym ryzykiem wypadków wymaga szczególnej ostrożności.

Interakcje

Bencyklan nasila działanie leków znieczulających i sedatywnych. W przypadku łącznego stosowania z sympatykomimetykami może dojść do tachykardii przedsionkowej lub komorowej, z lekami wywołującymi hipokalemię i chinidyną może dojść do addycyjnego działania proarytmogennego, z glikozydami naparstnicy istnieje ryzyko przedawkowania naparstnicy. Kojarzenie z lekami beta-adrenolitycznymi wymaga zmiany ich dawkowania, ze względu na przeciwstawne działanie chronotropowe. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu z lekami powodującymi (jako działanie niepożądane) drgawki oraz lekami blokującymi kanały wapniowe i innymi lekami hipotensyjnymi (nasilenie działania). Stosowanie łącznie z aspiryną może powodować nasilenie hamowania agregacji płytek.

Preparat zawiera substancję Bencyclane fumarate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera 100 mg fumaranu bencyklanu.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.

1 tabl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg ramiprylu.

1 tabl. powl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 3,75 mg, 5 mg, 7,5 mg lub 10 mg fumaranu bisoprololu.

1 tabl. zawiera 5 mg lub 10 mg torasemidu.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

1 ampułka 5 ml zawiera 50 mg lub 200 mg dopaminy (roztwór 1% lub 4%) i odpowiednio 3,17mg i 12,27 mg sodu oraz pirosiarczyn sodu.

100 g preparatu zawiera: 50 g nalewki z ziela konwalii mianowanej, 25 g nalewki z kwiatostanu głogu i 25 g nalewki z korzenia kozłka lekarskiego. Preparat zawiera etanol.

1 kaps. zawiera 5 mg izradypiny.

1 tabl. powl. zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg chlorowodorku benazeprylu. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę

HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę lub małopłytkowość poheparynowa, to jeden z niepożądanych skutków ubocznych, który jest charakterystycznych dla tego leku przeciwkrzepliwego. ...

więcej

SKAZA KRWOTOCZNA powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi SKAZA KRWOTOCZNA powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi

Skaza krwotoczna oznacza zwiększoną skłonność do często obfitych krwawień samoistnych lub pourazowych. Skaza krwotoczna może więc oznaczać krwawienia nawet z najmniejszej rany, ...

więcej

Niedomykalność zastawki aortalnej serca - objawy i leczenie Niedomykalność zastawki aortalnej serca - objawy i leczenie

Niedomykalność zastawki aortalnej to wada serca, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, przyczyniając się do systematycznego upośledzania funkcji serca. ...

więcej

CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol

Cholesterol - zarówno ten dobry, jak i zły - choć brzmi groźnie, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez dobrego i złego ...

więcej

TROMBOFILIA (nadkrzepliwość) - przyczyny, objawy i leczenie TROMBOFILIA (nadkrzepliwość) - przyczyny, objawy i leczenie

Trombofilia, czyli nadkrzepliwość, to skłonność do tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Jest to stan zagrażający życiu, ponieważ skrzepy mogą przemieszczać się ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.