Gynazol

1 g kremu zawiera 20 mg azotanu butakonazolu, co odpowiada 17,35 mg butokonazolu. Preparat zawiera glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu i popylu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Gynazol 1 aplikator 5 g, krem dopochwowy 39,69zł 2017-10-31

Działanie

Pochodna imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Hamuje biosyntezę ergosterolu niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, co prowadzi do zmian jej przepuszczalności i zaburzeń czynnościowych komórki. Działa na drożdżaki Candida spp. (zwłaszcza Candida albicans), dermatofity (Trichophyton spp., Epidermophyton spp., Microsporum spp.), a także na niektóre bakterie Gram-dodatnie. Dzięki zwiększonym właściwościom adhezyjnym lek utrzymuje się na błonie śluzowej pochwy przez około 4,2 doby, w ciągu których jest uwalniany butokonazol. Wchłanianie z błony śluzowej do krwiobiegu zachodzi w niewielkim stopniu (1,7%). Po podaniu dopochwowym maksymalne stężenia leku oraz jego metabolitów w osoczu występują w ciągu 13 h. Wchłonięty lek jest w znacznym stopniu metabolizowany i wydalany z kałem i moczem.

Dawkowanie

Dopochwowo. Jednorazowo 5 g kremu (zawartość jednego aplikatora), co odpowiada ok. 100 mg azotanu butokonazolu, najlepiej wieczorem. Nie ma doświadczenia dotyczącego stosowania u dzieci.

Wskazania

Miejscowe leczenie drożdżakowego zapalenia sromu i pochwy, wywołanego przez Candida albicans, potwierdzonego badaniem mikroskopowym wymazu z pochwy i (lub) badaniem posiewu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na butokonazol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie określono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży oraz u dzieci.

Środki ostrożności

W razie utrzymywania się objawów klinicznych, należy powtórzyć badanie mikrobiologiczne w celu upewnienia się, że nie występuje zakażenie innymi drobnoustrojami, oraz potwierdzenia pierwotnej diagnozy. Należy przerwać leczenie, jeśli podczas stosowania leku wystąpi uczulenie lub podrażnienie. Nawracające zakażenia drożdżakowe pochwy, szczególnie jeśli są trudne do wyleczenia, mogą być wczesnym objawem zakażenia wirusem nabytego upośledzenia odporności u kobiet, które są obarczone ryzykiem zarażenia wirusem HIV. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (również reakcje typu późnego) oraz glikol propylenowy, który może podrażniać skórę.

Niepożądane działanie

Może wystąpić: ból w dolnej części brzucha, skurcze w dolnej części brzucha; ból w okolicy miednicy, zapalenie pochwy, obrzęk pochwy, swędzenie okolic pochwy i sromu, uczucie pieczenia okolic pochwy i sromu. Po zastosowaniu każdego leku mogą wystąpić reakcje uczuleniowe (reakcje nadwrażliwości). Jeżeli po zastosowaniu leku wystąpi złuszczające zapalenie skóry (zaczerwienienie lub łuszczenie się), zmiany śluzówkowo-skórne lub pokrzywka należy skonsultować się z lekarzem.

Ciąża i laktacja

Lek nie jest zalecany w ciąży, chyba że jest to bezwzględnie wskazane (brak badań). Jeśli lek stosuje się w ciąży, należy zachować szczególną ostrożność podczas posługiwania się aplikatorem, aby zapobiec urazowi mechanicznemu. Lek można stosować w okresie karmienia piersią jedynie wtedy, gdy spodziewana korzyść przewyższa możliwe ryzyko.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Lek zawiera olej mineralny, który może uszkadzać prezerwatywy lub krążki dopochwowe, stąd nie zaleca się stosowania tych metod antykoncepcji w ciągu 72 h po zastosowaniu leku.

Preparat zawiera substancję Butaconazole nitrate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 20 mg azotanu butakonazolu, co odpowiada 17,35 mg butokonazolu. Preparat zawiera glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu i popylu.

Najczęściej wyszukiwane

Opakowanie zawiera 21 tabl. o składzie: 0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etynyloestradiolu.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. biała zawiera 2 mg walerianianu estradiolu; 1 tabl. niebieska zawiera 2 mg walerianianu estradiolu i 10 mg octanu medroksyprogesteronu. Lek zawiera laktozę.

1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 680 mg cytrynianu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 1 mg lub 2 mg winianu tolterodyny. 1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 4 mg winianu tolterodyny; kaps. zawierają laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 3 mg drospirenonu oraz 0,02 mg lub 0,03 mg etynyloestradiolu; preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu! Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu!

Prawie połowa Polek (45%) uważa, że wystąpienie dolegliwości nietrzymania moczu (NTM) powodowałoby u nich konieczność rezygnacji z prowadzenia aktywnego trybu życia – ...

więcej

5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu 5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które występuje coraz częściej. Borykają się z nim ludzie starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni. Czy z nietrzymaniem ...

więcej

Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza? Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza?

Zapalenia pęcherza możemy nabawić się przez cały rok, jednak sezon jesienno-zimowy sprzyja temu szczególnie. Częste przeziębienia, wychłodzenie i osłabienie organizmu to czynniki ...

więcej

Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne

Wbrew obiegowym opiniom, nietrzymanie moczu – niezależnie od jego rodzaju i przyczyny – można skutecznie leczyć. Niestety wiele osób uważa ten problem ...

więcej

Nietrzymanie moczu może być efektem choroby lub złych nawyków Nietrzymanie moczu może być efektem choroby lub złych nawyków

Nietrzymanie moczu to przewlekła choroba, która dotyka wiele osób, choć tylko niewielka część chorych otwarcie mówi o tej dolegliwości. W zależności od ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.